ლევან დავითაშვილი: ,,მევენახეები დაზიანებულ ყურძენს - 1 კგ რქაწითელს 80 თეთრად და 1კგ საფერავს ერთ ლარად ჩააბარებენ, ხოლო ფერმერები, რომელთაც მოსავალი სრულად გაუნადგურდა, ერთჯერადი კომპენსაციის სახით 1 ჰა-ზე 3000 ლარს მიიღებენ“
საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, ლერი ბარნაბიშვილმა და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულმა, ირაკლი შიოშვილმა რთველი 2021-ის საკოორდინაციო შტაბში სეტყვით შედეგად დაზიანებული ყურძნის მიღება-გადამუშავების საკითხთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
„კახეთის რეგიონის 5 მუნიციპალიტეტში დაფიქსირდა უპრეცედენტოდ დიდი სტიქია, სეტყვა, რომელმაც გაანადგურა სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები. ჩვენ გვქონდა მყისიერი რეაგირება, საკოორდინაციო შტაბის მიერ კონკრეტული გადაწყვეტილებები უკვე მიღებულია. მთავრობის გადაწყვეტილებით, დასეტყვილი ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩება. რეგიონის მასშტაბით, რამდენიმე ლოკაციაზე გახსნილია პუნქტები, სადაც მევენახეები დაზიანებულ ყურძენს - 1 კგ რქაწითელს 80 თეთრად, ხოლო 1კგ საფერავს 1 ლარად ჩააბარებენ. ეს არის მაქსიმალური კომპენსაცია, რასაც ჩვენი ფერმერები მიიღებენ. იმ მევენახეებს, რომელთაც სრულად გაუნადგურდათ ყურძნის მოსავალი, ერთჯერადი კომპენსაციის სახით, სახელმწიფო 1 ჰა-ზე 3000 ლარს გადაუხდის, რათა მოახერხონ ვენახების აღდგენა და ყურძნის წარმოება. ჩვენთვის ასევე მნიშვნელოვანია, რომ ის განადგურებული ხილის ბაღები, სადაც მომავალ წლებში, რეალურად ვეღარ მოხდება მოსავლის მიღება, ჩავანაცვლოთ. სწორედ ამ მიზნით, პროგრამის ,,დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, ბაღების აღდგენა-ჩანაცვლების კომპონენტი ამოქმედდება, მოხდება ნერგების სრული დაფინანსება და სარწყავი სისტემის თანადაფინანსება. ამ სტიქიიდან გამომდინარე, ეს იქნება ადეკვატური პასუხი ჩვენი ფერმერების საჭიროებებზე“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
26 აგვისტოს, ძლიერმა სეტყვამ და ქარმა, კახეთის რეგიონში, ყვარლის, თელავის და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში 4 600 ჰექტარი ვენახი დააზიანა.

Minister Davitashvili: “Damaged grapes of Rkatsiteli will be accepted for 0,8 GEL and damaged grapes of Saperavi will be accepted for 1 GEL, while there will be a one-time compensation of 3000 GEL to the farmers, whose harvest has been completely destroyed”
The Vice Prime Minister and Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili, Mr Leri Barnabishvili, head of the Regional Liaison Department along with Mr Irakli Shioshvili, State Trustee of the Kakheti region hosted a working meeting on accepting-processing hail-damaged grapes at the coordination unit.
“5 municipalities of the Kakheti region have been affected by unprecedented disaster, which has damaged rural-agricultural seedlings. We have deployed an instant assistance and the coordination unit has ruled out instant decision. Every kilogram of grapes will be accepted and various acceptance locations have been established to enable farmers to have their grapes accepted - damaged grapes of Rkatsiteli will be accepted for 0,8 GEL, while damaged grapes of Saperavi will be accepted for 1 GEL, while there will be a one-time compensation of 3000 GEL to the farmers, whose harvest has been completely destroyed, enabling farmers to recover vineyards and produce grapes. It is of utmost importance for us to restore damaged plantations, which will be unable to have harvest next year. Therefore, we have enacted the component within the “Plant the Future” program, which will restore plantations and co-funding of amelioration systems. These actions will be an adequate response to the farmers’ needs” – Minister Davitashvili stated.
On August 26, strong wind and hail has damaged 4600 hectares of grapes in the Telavi and Gurjaani municipalities of the Kakheti region.