ლევან დავითაშვილი: „სტიქიის პირობებში, განსაკუთრებულ რეჟიმში მუშაობს როგორც საკოორდინაციო შტაბი, ისე თითოეული ჩვენი თანამშრომელი და მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელი იმისთვის, რომ ყურძნის ჩაბარების პროცესში არანაირი შეფერხება არ მოხდეს“
„26 აგვისტოს, კახეთის რეგიონში, იყო მნიშვნელოვანი სტიქია, რომელმაც გაანადგურა სასოფლო-სამეურნეო ნარგაობები, შესაბამისად, სახელმწიფომ მყისიერად მოახდინა რეაგირება. პირველივე დღიდან, საკოორდინაციო შტაბმა, ადგილობრივ ხელისუფლებასთან ერთად, დაიწყო ზარალის შეფასება. დღევანდელი მონაცემებით, დაახლოებით, 5000 ჰა არის დაზიანებული კახეთის რეგიონში. ძირითადად, ეს არის თელავის, გურჯაანისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტები, სადაც დაზიანება არის 100%-მდე, თუმცა არის რაიონები, სადაც ზარალი 30-50%-მდეა. მოხდა დეტალური შეფასება. 5000 ჰა-დან, ძირითადად დაზიანებულია ვენახის ფართობები. ეს არის როგორც საფერავის, ისე რქაწითელის ვენახები, შესაბამისად, სტიქია მეტწილად მევენახე ფერმერებს შეეხო. აქედან გამომდინარე, მივიღეთ გადაწყვეტილება, მომხდარიყო მყისიერი კომუნიკაცია ფერმერებთან, რათა მათ მიერ მოწეული მოსავალი, სეტყვისგან სხვადასხვა ხარისხის დაზიანების მიუხედავად, სახელმწიფოს მიერ დაქირავებულ რამდენიმე ქარხანაში ჩააბარონ.
რთველის განმავლობაში, სახელმწიფო საწარმო შპს ,,მოსავლის მართვის კომპანია“ წარმოდგენილია კახეთის ყველა მუნიციპალიტეტში. მას დაქირავებული აქვს არაერთი ღვინის ქარხანა იმისთვის, რომ ჭარბი მოსავლის დაბინავება შეუფერხებლად მოახერხონ ჩვენმა მევენახე ფერმერებმა და ეს ასეც ხდება. სტიქიის პირობებშიც, განსაკუთრებულ რეჟიმში მუშაობს როგორც საკოორდინაციო შტაბი, ისე თითოეული ჩვენი თანამშრომელი და მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელი იმისთვის, რომ ყურძნის ჩაბარების პროცესში არანაირი შეფერხება არ მოხდეს. სამწუხაროდ, ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ, გავრცელდა ცრუ ინფორმაცია, რომ მოსავლის დაბინავებას პრობლემა აქვს კახეთში. თუმცა, ეს არ გვიკვირს, რადგან წლების განმავლობაში, რთველი მიდის ორგანიზებულად, არცერთი კილოგრამი ყურძნის ჩაბარებას პრობლემა არ ჰქონია 2012 წლიდან დღემდე. არ ჩატარებულა არცერთი რთველი ისე, რომ ცრუ ინფორმაცია არ გავრცელებულიყო და პოლიტიზირებული არ გამხდარიყო რთველის მიმდინარეობის პროცესი. ზოგიერთი პოლიტიკური ძალა რთველს, მევენახეების მთელი წლის შრომის შედეგს, იყენებს საკუთარი პოლიტიკური მიზნებისთვის და ხშირად, ცდილობენ ამაზე ააგონ თავიანთი დღის წესრიგი.
ამის მიუხედავად, ჩვენ ვაკეთებთ იმას რაც გასაკეთებელია. ვდგავართ ჩვენი ფერმერების და მევენახეების გვერდში. პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით და დავალებით, პირადად ვიმყოფებოდი რეგიონში. მხარის ხელმძღვანელებთან ერთად, ვიყავი მევენახე ფერმერებთან, ვისაც უშუალოდ შეეხო სტიქია და დაზარალდა. ჩვენ ვისაუბრეთ მაქსიმუმი რა შეიძლება გაკეთებულიყო და შემიძლია პირდაპირ გითხრათ, რომ მოლოდინები, რაც ჩვენს ფერმერებს ჰქონდათ, სრულად არის გამართლებული. კერძოდ, სახელმწიფო რქაწითელის ჯიშის დაზიანებულ ყურძენს, თეთრი იქნება თუ მწვანე, 80 თეთრად იბარებს. ხოლო, 1 ლარად ხდება საფერავის ჯიშის დაზიანებული ყურძნის ჩაბარება ყველა იმ ლოკაციაზე, რომელიც არის გახსნილი სტიქიის რეგიონში. შესაბამისად, მოსახლეობას არ უწევს შორ მანძილზე მოწეული პროდუქცის გადატანა. დაბინავება ხდება ოპერატიულად. გვესმის, რომ როდესაც არის დაზიანების სხვადასხვა ხარისხი, მალფუჭებადი პროდუქცია კიდევ უფრო სათუთია და მას სჭირდება ოპერატიულად დაბინავება. ამისთვის, სახელმწიფოს ყველაფერი აქვს გაკეთებული. ყველაფერი არის ორგანიზებული.
რაც შეეხება, იმ მევენახე ფერმერებს, რომელთაც სრულად დაუზიანდათ ვენახები, ჩვენ ვახდენთ 3000 ლარის ანაზღაურებას. ფაქტობრივად, ეს არის ის თანხა, რაც მათ სჭირდებათ იმისთვის, რომ მოიწიონ მოსავალი. სამწუხაროდ, სტიქიამ რთველის პერიოდში მოგვისწრო. აქედან გამომდინარე, სრულად მოხდება ზარალის ანაზღაურება, რაც მათ საშუალებას მისცემს კვლავ გააგრძელონ წარმოება, ვენახების მოვლა და თავიანთი საქმიანობა მომავალში.
ამავე დროს, ჩვენ შევთანხმდით, რომ იმ სხვა მრავალწლიან კულტურებში, სადაც გვაქვს დიდი ზიანი, საჭიროა სრულად ჩანაცვლდეს ან განახლდეს ბაღები, ეს სურვილისამებრ შეუძლიათ გადაწყვიტონ ფერმერებმა. ეს კომპონენტი, პროექტის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, შარშანწინ ავამოქმედეთ დროებით. წელს, მას განვაახლებთ, სადაც მოხდება ნერგის ღირებულების სრული ანაზღაურება და ასევე, ბაღის მოწყობისთვის, წვეთოვანი სისტემის დაყენების შემთხვევაში, თანადაფინანსება, რაც მებაღეებს, მათ შორის მევენახეებს, საშუალებას მისცემს ხელახლა აღადგინონ თავიანთი ბაღები.
უნდა აღინიშნოს, რომ სადაზღვეო კომპანიები რეგიონში ოპერატიულად მუშაობენ. ჩვენ ვართ მუდმივ კონტაქტზე იმ სადაზღვეო კომპანიებთან, რომლებსაც განხორციელებული ჰქონდათ დაზღვევა კახეთის რეგიონში. კიდევ ერთხელ ვიყენებ შესაძლებლობას და მივმართავ მოსახლეობას, რომ მომავალ წლებში, აუცილებლად გამოიყენონ დაზღვევის ის პროდუქტი, რომელსაც სახელმწიფო სთავაზობს. აგროდაზღვევის პროგრამაში, სადაზღვეო პრემიის, ანუ სადაზღვეო შენატანის თანხის ნახევარს, ვენახების შემთხვევაში, სახელმწიფო იხდის. შესაბამისად, ეს არის მნიშვნელოვნად გაიაფებული სერვისი. ჩვენ გვქონდა შეხვედრები ფერმერებთან და ყველა აღიარებდა, რომ სამწუხაროდ, მათ წელს არ გამოიყენეს დაზღვევა. მიუხედავად იმისა, რომ დაზღვევის პროცენტი მზარდია, შემიძლია გითხრათ, რომ დაზიანებული ფართობიდან, დაახლოებით 1200 ჰექტრამდე ფართობია დაზღვეული. დაზღვეული მევენახეები სრულ ანაზღაურებას მიიღებენ. რა თქმა უნდა, ისინი უპირატეს მდგომარეობაში არიან. გვესმის, რომ ესეც მაგალითია, რომ დაზღვევა აუცილებელი საჭიროებაა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისას, რათა მსგავსი პრობლემები, რომელზეც დღეს ვსაუბრობთ, მომავალში ავირიდოთ თავიდან“, - განაცხადა საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა დღეს, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ.

Minister Davitashvili: “Our staff and units have intensified their work amidst the disaster to ensure an undisrupted accommodation of grapes”
“On August 26, a natural disaster hit the Kakheti region, which caused an immense damage to agricultural-rural seedlings; however, the State ensured an immediate intervention. From the first day, the coordination unit did join forces with the local government authority and launched efforts to calculate the damage. At this stage, around 5000 hectares has been damaged in an entire Kakheti region, which mostly spans across Telavi, Gurjaani and Kvareli municipalities; while the latter three municipalities have witnessed 100 % of the damage, there are areas with 30-50 % of damage. We have ensured a detailed calculation of the 5000 hectares of damage, which mostly covers Saperavi and Rkatsiteli vineyards and has affected viticulture farmers. We have made an instant decision to ensure immediate communication with the farmers and guarantee that their harvest is accommodated at several factories contracted by the State and despite of any damage of these grapes.
Throughout the vintage, the State enterprise LTD “Crop Management Company” has been represented at every municipality of Kakheti, which has contracted various wine companies, who will ensure an undisrupted accommodation of our farmers’ harvest. Amidst the disaster, our coordination unit and each and every staff member and municipality have ensured an undisrupted process. Nevertheless, some of the media outlets have spread false information that the accommodation process has been a challenging one; meanwhile, we are not surprised with the latter speculation, despite of the fact that since 2012 each kilogram of grapes has been accepted and accommodated without any problem. There has not been any vintage without disseminating false information and without political speculations. Some of the political powers target harvest of a one-year process as their political aspirations and abuse it for their agenda.
Nevertheless, we are deploying tireless efforts to stand aside our farmers and vine-farmers. Upon an initiative of the Prime Minister of Georgia, I have personally visited the region and the respective farmers along with the leadership of Kakheti. We have discussed on what could be undertaken for a greater assistance and we are firm that the farmers’ expectations have been fully satisfied. Damaged grapes of Rkatsiteli will be accepted for 0,8 GEL, while damaged grapes of Saperavi will be accepted for 1 GEL; the latter will be accepted at each and every location, which is available at an area of disaster. Our efforts will safeguard farmers from traveling at a long distance in order to accommodate their harvest; the process is smooth. We are fully aware that some of the goods can be disposed soon and shall be accommodates as soon as possible. The State has undertaken every effort for an organized accommodation.
The farmers, whose harvest has been completely damaged, the State will provide them with 3000 GEL of compensation. In fact, it is an amount which they require to get a harvest. Unfortunately, the disaster has caught us in the process of the vintage, thus we will ensure full compensation to empower farmers to proceed with production, keeping vineyard and their future activities.
Meanwhile, we have agreed to fully or partially replace perennial crops with a significant damage; we would rely the latter decision to the farmers themselves. Our component “Plant the Future” had been temporarily enacted two years ago. We will re-launch the latter this year to ensure a full compensation of the seedlings’ worth and also for arranging a plantation; in case of applying drop-system, then, the co-funding will enable gardeners and vine-farmers to restore their plantations.
We shall embrace that the insurance companies have been effectively operating in the region and the State ensures a constant liaison with those insurance companies, who had insured farmers in Kakheti. I would like to once again utilize an opportunity and address our farmers to use insurance packages, which are offered by the State. In frames of the agro-insurance, half of an insurance payment will be made by the State, while dealing with vineyards, thus making the process greatly affordable. We have had meetings with the farmers and each one of them acknowledge failure to utilize insurance in an incumbent year. Despite of an increasing rate of insurance, we can assert that from damaged spaces up to 1200 hectares of territories has been insured. Those insured will be eligible to a complete compensation and are in an advantaged situation. It is a clear demonstration that insurance is crucial for agricultural-rural activities to safeguard future from the an ongoing obstacles” – The Vice Prime Minister and Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated today, after commencing of the Government’s session.