მუხურის მეფუტკრეობის ბაზაზე ქართული ფუტკრის მეგრული პოპულაციის აღდგენითი სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი  ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის მერთან, დავით გოგუასთან და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორთან, ლევან უჯმაჯურიძესთან ერთად  მუხურის მეფუტკრეობის ბაზაზე მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო. 2017 წლიდან, მუხურის მეფუტკრეობის ბაზა ქართული ფუტკრის მეგრული პოპულაციის აღდგენით სამუშაოებს ახორციელებს და უნიკალურ სანაშენე მასალას აწარმოებს.
„მუხურის მეფუტკრეობის საცდელ მეურნეობას 70-წლიანი ისტორია აქვს. აქ წლების განმავლობაში მიმდინარეობს სადედე ფუტკრის გამოყვანა. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია აღნიშნული მიმართულება განვითარდეს, რასაც მუხურის მეფუტკრეობის ბაზის წარმატებული ფუნქციონირება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს. სამინისტრო ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ ქართული უნიკალური ჯიშების შენარჩუნება და გავრცელება მოხდეს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
მუხურის ბაზაზე ქართული ფუტკრის აღდგენითი სამუშაოების გარდა, ფუტკრის გენეტიკური პასპორტიზაცია, მისი პოპულარიზაცია და ქვეყნის შიგნით და მის ფარგლებს გარეთ გავრცელება მიმდინარეობს. ფუტკრის მეგრული პოპულაცია განსაკუთრებული შრომისუნარიანობით, მაღალი პროდუქტიულობით, სუსტი ღალის კარგი გამოყენებით და გრძელი ხორთუმით გამოირჩევა.
ბაზაზე, 2017 წლიდან დღემდე, სანაშენე და რეპროდუქტორი ფუტკრის ოჯახებიდან,  გამოყვანილია  1700-მდე დედა ფუტკარი, ყოველ წლიურად კი, ფერმერებისთვის, განაყოფიერებული დედა ფუტკრის  გადაცემა მიმდინარეობს. ბაზა აქტიურად არის ჩართული მეფუტკრე-ფერმერების გადამზადება-სწავლებაში და რეგულარულად ატარებს უფასო ტრენინგებს ფუტკრის ოჯახების მოვლა-მოშენების და დაავადებების წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების გატარების შესახებ.
მუხურის სახელმწიფო საჯიშე მეურნეობა 1949 წელს შეიქმნა. მეურნეობა ახორციელებდა ქართული დედა ფუტკრის გამოყვანას, ამანათნაყრების წარმოებას და მათ მრავალ ქვეყანაში ექსპორტს ახდენდა. აღნიშნული ბაზის აღდგენა 2017 წელს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ განხორციელდა.

Mukhuri beekeeping efforts to restore the population of the Georgian Bee in Samegrelo region
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Solomon Pavliashvili, Mayor of the Chkhorotsku municipality, Mr David Gogua and Mr Levan Ujmajuridze, Director of the Agricultural Scientific-
“Mukhuri beekeeping breeding facility has 70-years of record, which complements toward enriching mother bees. Enhancing of the Mukhuri base is vital for developing the respective field. The Ministry will deploy tireless efforts to save and expand Georgian varieties” – Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Solomon Pavliashvili stated.
Apart from recovery actions at the Mukhuri Base, Georgian bees are provided with genetic passports, as well as expanding them within and outside the country. The Georgian bees of Samegrelo are especially productive, hardly get tired and proboscis.
Since 2017, breeding and reproductive bee families have resulted into 1700 mother bees, which have been provided to the farmers every year. The Base has been actively engaged into recruiting-training of beekeepers-farmers. Regular and free trainings are offered on breeding and expanding bee families, as well as preventive actions against the deceases.
The State Breeding Facility in Mukhuri was established in 1949 and aimed at breeding mother bees, production of packages and export to various countries. The respective base was restored in 2017 by the Agricultural Scientific-