ლევან დავითაშვილი: ჩვენი მიზანია საექსპორტო გაყიდვების წახალისება და გაზრდა, გვინდა კიდევ უფრო შევამციროთ დამოკიდებულება არსებულ, ტრადიციულ ბაზრებზე“
„დღეს, საქართველოს მთავრობამ მიიღო მნიშვნელოვანი გადაწვეტილება, რომელიც კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას მთელ მსოფლიოში და საექსპორტო გაყიდვების ზრდას. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ ამ ახალ პროექტს ვაანონსებთ ზუსტად რთველის პირობებში. აღნიშნულ პროექტზე მუშაობა მიმდინარე წლის დასაწყისიდან მიმდინარეობდა. პროექტის დიზაინი შეთანხმებულია ღვინის მწარმოებელთა ასოციაციასთან.  ჩვენ გვქონდა არაერთი შეხვედრა მეწარმეებთან, სადაც კონკრეტული პირობები  საბოლოოდ შევაჯამეთ. პროექტი ითვალისწინებს ე.წ. სავაჭრო მარკეტინგის „ტრეიმარკეტინგის“ ღონისძიებების დაფინანსებას, საგრანტო თანადაფინანსებას ღვინის მწარმოებელი კომპანიებისთვის. როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს ხელისუფლება, საქართველოს მთავრობა წლების განმავლობაში ახორციელებს ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებებს. უნდა აღინიშნოს, რომ მნიშვნელოვნად გაიზარდა ქართული ღვინის პოპულარიზაციის დაფინანსება. 2013 წლიდან, გასამმაგდა ბიუჯეტი და  გახდა 3 მილიონი. დღეისთვის კი, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ბიუჯეტი, დაახლოებით 9-10 მლნ ლარია. პოპულარიზაციის ღონისძიებებს ღვინის ეროვნული სააგენტო ახორციელებს შერჩეულ სამიზნე ბაზრებზე. კვლევების შედეგად, შეირჩა კონკრეტული მიმართულებები, გვყავს არჩეული ყველაზე გამოცდილი და კომპეტენტური, ღვინის სფეროში წარმატებული მარკეტინგული კომპანიები, რომლებიც წლების განმავლობაში, მარკეტინგულ კომუნიკაციებს უზრუნველყოფენ,  ასევე შერჩეული გვყავს კონკრეტული, გავლენიანი ღვინის კრიტიკოსები, ინფლუენსერები, ღვინის მაგისტრები, ღვინის მასტერ-სომელიეები, რომლებიც წლების განმავლობაში, ქართული ღვინის ზოგად პოპულარიზაციაზე ზრუნავენ. ეს ადამიანები უკვე კარგად გაცნობიერებულები არიან ქართული ღვინის სპეციფიკაში. გამომდინარე აქედან, შეიქმნა უამრავი მასალა, სხვადასხვა ენაზე, მიზნობრივი ბაზრებისთვის. მუდმივად ხდება ქართული ღვინის შესახებ ინფორმაციების გავრცელება სამიზნე ბაზრებზე, ისეთებზე როგორიც არის  ამერიკის  შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთი, პოლონეთი, უკვე დაემატა ბალტიისპირეთის ქვეყნები,  სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზია და ა.შ თუმცა, ჩვენ გვინდა, რომ ქართული ღვინო გახდეს კიდევ უფრო პოპულარული და ეს პირდაპირ აისახოს ქართული ღვინის კომპანიების წარმატებებში, რაც  საბოლოოდ, რა თქმა უნდა, მთლიანად ინდუსტრიის, მათ შორის, ჩვენი მევენახე ფერმერების წარმატება იქნება. სწორედ ამიტომ, ჩვენ გადავწყვიტეთ, რომ დღეს დადგა ეტაპი, როდესაც ქართული ღვინო ნიშური სეგმენტიდან ახალ ბაზრებზე უნდა გადავიდეს, რეალურად საყოველთაო ხელმისაწვდომ კატეგორიაში. ქართული ღვინო ხელმისაწვდომი უნდა იყოს  ძირითად გაყიდვის არხებში, როგორიც არის  ე.წ on trade, მომსახურება-ჰორეკა სექტორი და ქსელური მაღაზიები, რითეილი. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია კონკრეტული სავაჭრო მარკეტინგული ღონისძიებების დაფინანსება, რასაც ქართული ღვინის კომპანიები აკეთებენ, თუმცა არა საჭირო მასშტაბით, რადგან ამას სჭირდება მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსი. სწორედ  ამიტომ, ჩვენ გადავწყვიტეთ, საგრანტო თანადაფინანსება იმ ბაზრებზე, სადაც ქართული ღვინო უკვე არის წარმოდგენილი, თუმცა ჯერ კიდევ არ გვაქვს მიღწეული იმ პოზიციებამდე, რასაც ჩვენ ვგეგმავთ.  ქართულმა ღვინომ უნდა დაიმკვიდროს მნიშვნელოვანი ადგილი ღვინის ცნობილ მწარმოებელ თუ ექსპორტიორ ქვეყნებს შორის. ე.წ ახალი სამყაროს ქვეყნების ღვინო ხელმისაწვდომია ევროპის ყველა ქვეყნის ბაზარზე, ასევე ცნობილი ევროპული მწარმოებლების ღვინოები ხელმისაწვდომია, მათ შორის, აშშ-სა თუ სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში.  სწორედ ასეთ კატეგორიაში უნდა გადავიდეს ქართული ღვინო.
დღეს, ქართული ღვინო იყიდება, დაახლოებით, 60 ქვეყანაში.  2019 წელს, 341-მა კომპანიამ განახორციელა  ექსპორტი 53 ქვეყანაში. 2020 წელს, კომპანიების და საექსპორტო ქვეყნების რაოდენობა კიდევ უფრო გაიზარდა. 2020 წლის მონაცემებით, მსოფლიოს 60 ქვეყანაში, 376 კომპანია ახორციელებდა ექსპორტს.  თუმცა, ჩვენ გვინდა, რომ ეს გაზრდილი რიცხვები,  უკვე გაყიდვების რაოდენობებში აისახოს. დღეს, ჩვენ უკვე  მივაღწიეთ 100 მლნ-იან ნიშნულს. 100 მლნ ბოთლი წელიწადში, ეს არის 2021 წლის საპროგნოზო მონაცემი. მაგრამ ჩვენ დავაანონსეთ, რომ 10 წლიანი გეგმის ფარგლებში, 2030 წლისთვის, ღვინის სექტორის საექსპორტო შემოსავლები უნდა იყოს 1 მლრდ დოლარი. ფაქტობრივად, უნდა გასამმაგდეს დღევანდელი შემოსავლები ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური პროდუქტებიდან.
მარკეტინგული ღონისძიებების თანადაფინანსების პროგრამა ითვალისწინებს თანადაფინანსებას ყველა იმ ბაზარზე, სადაც  ქართული ღვინო გავა, გარდა დსთ-სა და საქართველოსი. ბუნებრივია, საქართველოში ღვინის რეალიზაციას, ჩვენგან არ ჭირდება  პოპულარიზაციაში ხელშეწყობა. ამას ახერხებენ როგორც მცირე, საშუალო და დიდი კომპანიები. ჩვენი მიზანია, საექსპორტო გაყიდვების წახალისება და გაზრდა, მათ შორის ახალ გეოგრაფიაში. ხშირად იყო დასმული საკითხი ბაზრების დივერსიფიცირებაზე. რა თქმა უნდა, ჩვენ ვაკეთებთ ამ დივერსიფიცირებას იმიტომ, რომ შერჩეულ სამიზნე ბაზრებზე, ეს არის ახალი ბაზრები,  სადაც  სახელმწიფო ფულს ხარჯავდა,  ქართული ღვინო იმკვიდრებს ადგილს. თუმცა, ჩვენ გვინდა ტემპი გავზარდოთ და კიდევ უფრო შევამციროთ დამოკიდებულება არსებულ, ტრადიციულ ბაზრებზე. შესაბამისად, მარკეტინგული ღონისძიებები არ დაფინანსდება დსთ-ს ქვეყნებში, მაგრამ დაფინანსდება ყველა დანარჩენ ქვეყანაში, სადაც ღვინის კომპანიები განახორციელებენ მარკეტინგულ ღონისძიებებს.
მარკეტინგული ღონისძიებების ბიუჯეტი, ერთი კომპანიისთვის, წლის განმავლობაში 600 000 ლარით განისაზღვრა. თუმცა, ეს არის საწყისი, საპილოტე ვერსია და  შემდგომში შეიძლება კიდევ უფრო მეტი თანხები გამოყოს სახელმწიფომ, თუ დავინახავთ, რომ პროგრამა წარმატებით ხორციელდება. ამავე დროს, ეს პირდაპირ დაკავშირებულია გაყიდვების ზრდასთან. ჩვენ მივიღებთ შედარებას, კონკრეტულ საანგარიშო წელში, როდესაც   მარკეტინგული ღონისძიებების დაფინანსება მოხდება, უნდა იყოს გაზრდილი გაყიდვების რაოდენობა წინა წელთან შედარებით და ზუსტად ეს ნაზარდი იქნება  ჩვენთვის ამოსავალი წერტილი. ამ შემთხვევაში, შემზღუდველი დამატებითი ფაქტორი არის 2 ლარი, ერთ ბოთლ დამატებით გაყიდულ ღვინოზე, ეს არის ბიუჯეტი. მაგრამ გითხარით, რომ მთლიანი ბიუჯეტი ერთ კომპანიაზე არის დაახლოებით 600  ათასი ლარი მოაზრებული, რომელიც შეიძლება მომავალში გაიზარდოს. რეალურად, ჩვენ არ გვინდა, რომ  ღვინის კომპანიებმა სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯზე  თავიანთი მარკეტინგული აქტივობები ჩაანაცვლონ, შესაბამისად,  პროგრამის კიდევ ერთ კრიტერიუმს გულისხმობს - მათ უნდა გაზარდონ არსებული მარკეტინგული ბიუჯეტი და ესეც, რა თქმა უნდა, აუდიტის მიერ დადასტურდება. კონკრეტულად, მიმდინარე საანგარიშო წლის მარკეტინგული ხარჯი, წინა წელთან შედარებით, უნდა იყოს გაზრდილი და ზუსტად ეს ნაზარდი ხდება ამ კონკრეტული ლიმიტებით დაფინანსებული ჩვენი მხრიდან.
დარწმუნებული ვარ, რომ პროგრამა იქნება პოპულარული, რადგან ის  სახელმწიფომ კერძო სექტორთან შეთანხმებით შეიმუშავა. ჩვენ გვქონდა ბევრი შეხვედრა, დისკუსია, მოლაპარაკება ღვინის მწარმოებელ კომპანიებთან, ბევრი აზრი მოვისმინეთ და პოზიციები შევაჯერეთ. შესაბამისად, ეს არის ერთობლივი მუშაობის შედეგი და აქედან გამომდინარე, ვფიქრობ, რომ კომპანიები ენთუზიაზმით ჩაერთვებიან ამ პროგრამაში.  ჩვენ ვგეგმავთ მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსის მიმართვას შემდეგი 3-4 წლის განმავლობაში,  რათა რეალური შედეგები მივიღოთ და უკვე საშუალოვადიან პერსპექტივაში, 5 წლის თავზე,  ვფიქრობ, გარდატეხა მოხდება ქართული ღვინის პოპულარიზაციის და ზოგადად, საექსპორტო გაყიდვების წარმატების კუთხით“, - განაცხადა საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა დღეს, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ.

Minister Davitashvili: “We aspire to foster increase of sales and decrease dependency on an existing and traditional markets”
“Today, the Government of Georgia has adopted a crucial decision, which will accelerate support toward promoting visibility of the Georgian wine and boost export sales. It is vital that the new project comes into force during the vintage period. We have launched efforts of working on the respective project from the very start of an incumbent year. The project’s design has been agreed with the Winegrowers Association of Georgia. We have hosted numerous meetings with the entrepreneurs in order to reach final agreement on some of the terms. The project entails funding of the so called “Treymarketing”, which spans across numerous actions of trade marketing and provides co-funding grants to the wine-producing companies. As you are aware, the Government and leadership of Georgia have been intensifying efforts for promoting Georgian wine, thus, we shall embrace an increased funding for the respective actions. Since 2013, the budget has been tripled and amounts to 3 million. Nowadays, the budget for promoting Georgian wine is around 9 – 10 million GEL; the National Wine Agency deploys various actions for promotion objectives at pre-selected target markets. As an outcome of the research efforts, specific directions have been selected, which enjoy the most experienced and competent marketing companies, which successfully deploy marketing communications operate in the field of wine industry; we have also selected highly credible and influential wine critics, influencers, masters of wine, masters-sommeliers of wine, which have a long record of promoting the Georgian wine. These are the people who are well-aware of the peculiarities of the Georgian wine. We have already developed numerous materials in multiple languages and for communicating to target markets. Dissemination of information on Georgian wine is held in a constant mode at target markets, such as the United States of America, Great Britain, Poland, as well as South-East Asia, Baltic States and etc. We would like to make the Georgian wine a more popular one and translate our efforts into a more success for the wine companies, which will fundamentally affect success of an entire industry and vine-farmers.
Therefore, we have decided to embrace the new stage, when the Georgian wine expands beyond niche segment into the new markets and into a more universal category. The Georgian wine shall be accessible among the core channels of sale, such as the so called “on trade” as well as service- Horeca sector and chain of shops, retail. Therefore, it is vital to fund specific marketing actions, which are deployed by the Georgian wine companies. As a result, we will provide co-funding at those markets, which already have Georgian wine, however, it still requires assistance to be at a point, which is desirable by us. The Georgian wine shall attain a crucial position among popular and exporter countries. Wines of a the new world is accessible at every European country’s market; moreover, popular wines are accessible in both, US and South-East Asian region. This is the category, where we would love the Georgian wine to move to.
Nowadays, the Georgian wine is sold in around 60 countries. In 2019, around 341 countries exported it to 53 countries. Number of companies and export destinations significantly increased in 2020, which has span across 60 countries and 376 companies. However, we are motivated to reflect increased numbers into increased sales. We have already attained a number of 100 million bottles in a year, which is our projection for the year of 2021. We have already advertised 10-year plan, which shall ensure export income of wine sector by the year of 2030 to amount 1 billion USD; the latter objective aims at tripling income from products that are of grape origin.
Co-funding of marketing actions aims at spanning across each and every market, which entails Georgian wine, except for Georgia and the Commonwealth of Independent States. By all means, we do not need to foster realization of Georgian wine within the country itself, since small, medium and larger companies have already been engaged into these actions. Our objective is to foster and increase export sales including in new geography. There have been various questions on diversifying the markets; our primary goal in this regard is to access new markets, which we had already targeted and the Georgian wine has already been progressing there. We are motivated to increase pace and decrease dependency on an incumbent and traditional markets. Therefore, we do not fund marketing actions at the Commonwealth of Independent States, however, we do fund all the other countries, which will host marketing initiatives deployed by our wine companies.
The budget for marketing events for a year has been determined at 600, 000 GEL, however we are at the pilot version and the Government may increase funding if the program proves to be successful. At the same time, it has a direct effect on increasing sales. We will have a comparison of a specific reporting year, when the co-funding of the events will be ensured and sales shall be on rise in comparison to the previous year, thus such data will be a turning point for us. In the respective scenario, a limiting and additional factor is 2 GEL per every bottle sold and it is a budget. As I have already mentioned, a total funding per each company is about 600, 000 with a perspective of boosting it. In fact, we are motivated not to replace the private companies’ marketing actions, therefore one of the core objectives for us is for the private companies to increase their marketing budget, which shall also be visible in an audit. More specifically, an incumbent year’s marketing costs shall be increased in comparison to the previous year, therefore – we will fund the respective increased amount.
I firmly believe that the program will be successful, as it has been elaborated in close cooperation with the private sector. We have hosted numerous discussions, meetings and negotiations with the wine-producer companies. Throughout the process, we have collected feedback and have reached a joint consensus. Therefore, the project has been translated from joint efforts and I believe that the companies will join in with great enthusiasm. We will deploy significant financial stimulus for the next 3-4 years, which will translate into tangible results and in a short-period of 5 years – we will ensure tremendous success in promoting Georgian wine; moreover, we will transform our successful sales” – the Vice-Prime Minister and Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated, after commencing the Government’s session.