თხილის მიღება - გადამუშავების პროცესი საწარმოებში აქტიურად მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, სამეგრელოს რეგიონში თხილის ჩაბარების პროცესს გაეცნო. დღეისათვის, ფერმერებისგან თხილის მიღება-გადამუშავების პროცესი საწარმოებში აქტიურად მიმდინარეობს.
„ბოლო წლებში, სახელმწიფოს სწორი პოლიტიკის, მიმდინარე პროექტებისა და პროგრამების, გადამმუშავებელ და შემნახველ საწარმოებში განხორციელებული ინვესტიციების შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით შეიქმნა და ფუნქციონირებს თანამედროვე სტანდარტის, ახალი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი საწარმოები, რაც ეხმარება ადგილობრივ ფერმერებს მოწეული მოსავლის დაბინავება-რეალიზებაში. ამავდროულად, წარმოების სრულ ჯაჭვში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა-განვითარება, უზრუნველყოფს მოსავლის ხარისხის შენარჩუნებას და ხელს უწყობს საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული თხილის, როგორც ბრენდის დამკვიდრებას. თხილის წარმოების გაუმჯობესების მიზნით, სახელმწიფო მომავალშიც გააგრძელებს ხელშემწყობი ღონისძიებების განხორციელებას“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსთან, ზურაბ ჩეკურაშვილთან ერთად სენაკის მუნიციპალიტეტში მდებარე თხილის გადამმუშავებელი საწარმოს „ნათს ელი“ მუშაობის პროცესს გაეცნო. თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი საწარმო შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამის ფარგლებში შეიქმნა. განხორციელებული ინვესტიცია 1,5 მლნ ლარს შეადგენს. ყოველწლიურად, „ნათს ელი“ ადგილობრივი ფერმერებისგან საშუალოდ, 4-5 ათას ტონამდე თხილის იბარებს და ამუშავებს. საწარმო მოიცავს წარმოების სრულ ციკლს, რაც თხილის მაღალი ხარისხის შენარჩუნებას უზრუნველყოფს. საწარმოში 70 ადგილობრივია დასაქმებული.
აღსანიშნავია, რომ წელს თხილის საკმაოდ უხვი მოსავალია და ხარისხის შესაბამისად, მისი ფასი 3-6 ლარის ფარგლებში მერყეობს. გადამუშავებული პროდუქციის ძირითადი ნაწილი ექსპორტზე გადის.

Acceptance – processing of hazelnut harvest is in an active phase
The first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Giorgi Khanishvili observed acceptance process of hazelnut in the Samegrelo region. Nowadays, acceptance-processing of hazelnut from the farmers is in an active mode.“During the recent years, an effective State policy, ongoing projects and programs, investments into processing and storage enterprises have resulted into nationwide enterprises, which are equipped with modern standards and technologies; these commodities assist local farmers in timely accommodation and realization of their harvest. Meanwhile, a complete chain of production will be supported by the State in the future, through assisting areas such as application-enhancement of modern technologies, attaining quality of harvest, as well as promoting Georgian hazelnut at international markets as a brand. These efforts will complement enhancement of Georgian hazelnut’s production” – Deputy Minister Khanishvili stated.
Deputy Minister Khanishvili and Head of the National Food Agency, Mr Zurab Chekurashvili visited a Hazelnut processing enterprise “Nats Eli” at the Senaki municipality to observe the process; the respective enterprise has been equipped with modern appliances, through the preferential agro-credit. A total investment of 1,5 million GEL has been deployed. Annually, the company accepts 4-5 thousand tonnes of hazelnut every year and entails an entire cycle of production, which ensures high quality of hazelnut and also employs 70 locals.
It shall be noted that Georgia has embraced a large and high-quality harvest of hazelnut, whose price ranges between 3 – 6 million GEL. The vast majority of the processed production is exported.