მეცხოველეობის სექტორის მიმართულებით საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად განაცხადების მიღება დაიწყო
პროექტის „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში - SQIL” ფარგლებში, მეცხოველეობაში ინოვაციური ბიზნესიდეების დასაფინანსებლად, ახალი საგრანტო კონკურსის განაცხადების მიღება დაიწყო.
მოთხოვნაზე დაფუძნებული ინოვაციური პროექტი  მიზნად ისახავს ადგილობრივი წარმოების რძის პროდუქტებისა და საქონლის ხორცის ღირებულებათა ჯაჭვში სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის სტანდარტების გაუმჯობესებას. პროექტს ახორციელებს Land O’Lakes Venture37 საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან პარტნიორობით. პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) მიერ.
„ხელისუფლებისთვის მეცხოველეობის განვითარება პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. შესაბამისად, აღნიშნულ ინიციატივას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. მადლობას ვუხდი ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტს (USDA) ფინანსური მხარდაჭერისთვის. ვფიქრობ, კონკურსის შედეგად შერჩეული საგრანტო პროექტების განხორციელებით, ხელშესახები პროგრესი გვექნება მესაქონლეობის სექტორში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა.
მეცხოველეობაში ინოვაციური ბიზნესიდეების დასაფინანსებელ კონკურსში მონაწილეობისთვის, განაცხადების მიღება 2021 წლის 11 სექტემბერს დაიწყო და 11 ოქტომბერს დასრულდება.
კონკურსი მიზნად ისახავს ბაზარზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, პროდუქციის წარმოების შემდგომ დამუშავებასა და შენახვას, პროდუქტიულობის გაუმჯობესებას, ფინანსურ მომსახურეობაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას.
პროექტი ასევე აქტიურად მუშაობს მესაქონლეობის სექტორში ჩართული პირების ცოდნის ამაღლების კუთხით, რასაც სხვადასხვა სახის ტრენინგებისა თუ სასწავლო-საინფორმაციო სახელმძღვანელოების შემუშავებით ახორციელებს.

The livestock sector enhancement project to launch call for applications
A new call for grant proposals will be launched in frames of the “Safety and Quality Investment in Livestock (SQIL)” project, which encourages innovative business ideas to be submitted as proposals. A need-based innovative proposals aim toward dairy and beef industries to improve increase local value addition by emphasizing food safety and quality standards. The project is implemented by the Land O’Lakes Venture 37, implemented by the eorgian Farmers’ Association and funded by the United States Department of Agriculture (USDA).“Enhancement of the livestock industry is of utmost priority for the State. Therefore, we would like to express gratitude to the United States Department of Agriculture (USDA) for their financial assistance. I firmly believe that the grant competitions and their implementation will translate into tangible outcomes in the livestock sector” – The first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Giorgi Khanishvili stated.
Applications to the competition on innovative business ideas in the livestock sector will be accepted between September 11, 2021 to October 22, 2021. The competition aspires to increase accessibility to markets, further processing and storage of production, enhancing productiveness, and improving access to financial services.
The project also actively aims on raising awareness among the persons employed to the livestock sector, which has been enriched through utilizing various trainings or educational-informational guidebooks.