ლევან დავითაშვილი: „ჩვენი თანმიმდევრული პოლიტიკის ერთ-ერთი წარმატებული ნიმუშია „სართიჭალის საშრობი“, რომელიც დღეს გავხსენით”
გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, სოფელ სართიჭალაში, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი საშრობი და მარცვლეულის შესანახი კომპლექსი შპს „სართიჭალის საშრობი“ სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით მოეწყო.
„ეს არის ახალი თანამედროვე საწარმო, სადაც მარცვლეულის ხარისხიან პირობებში დაბინავებაა შესაძლებელი. საწარმო სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულია როგორც საგრანტო, ისე შეღავათიანი საკრედიტო რესურსებით -  გაცემულია ნახევარი მილიონის ოდენობის გრანტი და შეღავათიანი, 3,5 მილიონიანი აგროკრედიტი… თუ ჩვენ უნდა მოვიყვანოთ მეტი მაღალხარისხიანი პირველადი წარმოების პროდუქცია, რა თქმა უნდა, მას სჭირდება შესაბამისი შემნახველი და გადამმუშავებელი სიმძლავრეები. ჩვენი მიდგომა არის კომპლექსური და ითვალისწინებს წარმოების ჯაჭვის ყველა რგოლის ხელშეწყობას”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, სოფელ სართიჭალაში, სადაც ქართლის რეგიონის სახელმწიფო რწმუნებულთან, შოთა რეხვიაშვილთან ერთად იმყოფებოდა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, საქართველოში მოსავლის დაბინავება უკვე თანამედროვე პირობებში ხდება. შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში, ქვეყნის მასშტაბით, 900 მილიონ ლარამდეა დაფინანსებული შემნახველი და გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურა. ფუნქციონირებს ასეული შემნახველი და გადამმუშავებელი მეურნეობა, თანამედროვე საწარმო.
„ამას ემატება საგრანტო დაფინანსება, რომელსაც სახელმწიფო სპეციალური პროგრამით - გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსებით ახორციელებს, სადაც 80 მილიონ ლარამდე სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება და რამდენიმე ასეული მილიონი ლარის კერძო ინვესტიციაა მოზიდული. პროგრამის ფარგლებში, 200-მდე ახალი საწარმო დაფინანსდა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
საშრობი და მარცვლეულის შესანახი კომპლექსის შპს „სართიჭალის საშრობი“ ინფრასტრუქტურის მოსაწყობად 3,5 მილიონი ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 500,000 ლარი სოფლის განვითარების სააგენტოს გრანტია, ხოლო 3,000,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი. „სართიჭალის საშრობში”, სადაც 10 ადგილობრივია დასაქმებული, 9,000 ტონა მარცვლეულის გაშრობაა შესაძლებელი.
აღსანიშნავია, რომ შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში შემნახველი და გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის ჯამში გაცემულია 880 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების 3,900 სესხი, სააგენტოს გაცემული თანადაფინანსება 11,4 მლნ ლარს აჭარბებს.
საგრანტო პროგრამის ფარგლებში ქვემო ქართლის რეგიონში შეიქმნა 10 შემნახველი მეურნეობა; სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება, ჯამურად,5,2 მლნ ლარზე მეტია.

Minister Davitashvili: “Sartichala Sashrobi” is an outstanding example of the Ministry’s effective policies
The State funding has ensured establishment of the LTD “Sartichala Sashrobi” with dryer and cereals’ storage facility at the village of Sartichala, Gardabani municipality.
“This is a new enterprise, which will ensure high-quality facility for accommodating cereals. The respective enterprise has been funded by the grant, as well as credit resources; more than 500, 000 million GEL of grant has been issued, apart from awarding a 3,5 million preferential agro-credit. In case we have to harvest an increased amount of high-quality primary production, by all means – we are in need to attain the corresponding storage and processing facilities. Our approach is a complexed one and aims at fostering each and every aspect of the production chain” – Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili stated, upon visiting the village of Sartichala, together with Mr Shota Rekhviashvili, State Trustee of the Kartli Region.
The Minister stressed out that accommodating harvest in Georgia is handled in modern facilities. A preferential agro-credit has assigned a total funding of 900 million GEL to storage and processing infrastructure. Hundreds of such modern enterprises operate nationwide.
“It will be complemented by the State grant funding, which will be implemented through the special program of the State and that ensures co-funding to processing and storage enterprises. A total amount of co-funding is around 80 million GEL and has attracted several hundreds of private investments. In frames of the program, around 200 new enterprises have been funded” – Minister Davitashvili stated.
A complex LTD “Sartichala Sashrobi” with dryer and cereals’ storage facility has been equipped with a funding of 3,5 million GEL of investment, including a 500, 000 GEL grant from the Rural Development Agency; moreover, 3, 000, 000 milliom GEL has been allocated as a preferential agro-credit. The “Sartichala Sashrobi” employs 10 locals and has a capacity to dry 9, 000 tonnes of cereals.
We shall stress out that in frames of the preferential agro-credit, more than 880 million GEL has been allocated for enhancing storage and processing infrastructure; more than 3, 900 loans have been issued and co-funding from the Agency exceeds 11, 4 million GEL.
The grant program has been translated into 10 storage enterprises in the Kvemo Kartli region; co-funding from the State exceeds 5, 2 million GEL