საწარმოები შეღავათიანი აგროკრედიტით ღვინის წარმოებისათვის საჭირო მასალების - ბოთლის, საცობის, ჩაჩის და ყუთის შეძენის მიზნობრიობითაც ისარგებლებენ
ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრებზე რეალიზაციის მაქსიმალურად გაზრდის ხელშეწყობის მიზნით, მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტში ცვლილება შევიდა. ცვლილების თანახმად, გაჩნდა შესაძლებლობა, ყურძნის გადამმუშავებელმა კომპანიებმა შეღავათიანი კრედიტი აიღონ, როგორც ყურძნის გადამუშავების, ასევე ღვინის წარმოებისათვის საჭირო მასალების ბოთლის, საცობის, ჩაჩის და ყუთის შესაძენად.
ქართული მეღვინეობის განვითარების სახელმწიფო სტრატეგია გულისხმობს, ქართული ღვინო ნიშური სეგმენტიდან საყოველთაო ხელმისაწვდომ კატეგორიაში გადავიდეს. ქართული ღვინო ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს ძირითადი გაყიდვის არხებში, როგორიც არის,  ე.წ., on trade, ჰორეკა სექტორი და ქსელური მაღაზიები, რითეილი. შესაბამისად, უნდა გაიზარდოს როგორც ხარისხიანი ქართული ღვინის წარმოება, ისე ექსპორტი. ქართულმა ღვინომ მნიშვნელოვანი ადგილი უნდა დაიმკვიდროს ღვინის ცნობილ მწარმოებელ თუ ექსპორტიორ ქვეყნებს შორის.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, მთავრობის გადაწყვეტილებით, სახელმწიფომ, ერთი მხრივ, დაიწყო საგრანტო თანადაფინანსება მარკეტინგული ღონისძიებების გაზრდისთვის, ხოლო მეორე მხრივ, მთავრობის სხდომაზე დღეს მიღებული გადაწყვეტილებით, მეწარმეებს შესაძლებლობა მიეცათ, შეღავათიანი აგროკრედიტით ისარგებლონ ღვინის წარმოებისათვის საჭირო მასალების - ბოთლის, საცობის, ჩაჩის და ყუთის შესაძენად.
2020 წლის მონაცემებით, მსოფლიოს 60 ქვეყანაში, 376 კომპანია ახორციელებდა ექსპორტს.  100 მლნ ბოთლის რეალიზაცია 2021 წლის საპროგნოზო მონაცემია. სახელმწიფოს მიზანია, 10 წლიანი გეგმის ფარგლებში, 2030 წლისთვის, ღვინის სექტორის საექსპორტო შემოსავლებმა 1 მლრდ დოლარი შეადგინოს, რაც, ფაქტობრივად, ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური პროდუქტებიდან დღეს არსებული შემოსავლების გასამმაგებას გულისხმობს.

Enterprises will get benefits from preferential agro-credit to purchase materials for wine production - bottles, stoppers, bottle corks and boxes.
In accordance with the decision made at the Government session today, amendments will be implemented to the "Preferential Agro Credit" project to boost sales of Georgian wine into the export markets. Under the amendment, the grape processing companies will be able to take preferential loans to purchase materials for grape processing and wine production, namely: bottles, stoppers, bottle corks, boxes.
The state strategy for Georgian winemaking implies Georgian wine to grow from niche segment to the universally available or mass-market wine category. Georgian wine should be available in major sales channels, such as, on trade, retail, horeca sector and chain stores.  Accordingly, the production, as well as export of quality Georgian wine should be increased. Georgian wine should establish an important place among well-known wine producing or exporting countries.
The Government started grant co-financing to increase marketing activities on the one hand, on the other hand, according to the decision made at the government session today, the entrepreneurs will get benefits from preferential agro-credit to purchase wine production materials - bottles, bottle stoppers, corks and boxes.
As of 2020, 376 companies were exporting wine to 60 countries across the world. The sales of 100 million bottles are projected for 2021.
The state aims to boost export of wine sector to $ 1 billion by 2030 under 10-year plan, which, in fact, would triple inflow from revenue generating alcoholic products of grape origin.