საქართველოში კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) პროექტი „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ იწყება
პროექტის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას (GIZ) შორის შეთანხმება „ტექნიკური თანამშრომლობის პროექტების განხორციელების შესახებ” გაფორმდა. შეთანხმებას ხელი მოაწერეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა, კარლ ტესტენსენმა და პროექტის ECO.Georgia-ს ხელმძღვანელმა, ლუტც იარჩინსკიმ.
„ვიწყებთ პროექტს, რომელიც კლიმატის მწვანე ფონდის, გერმანიისა და შვეიცარიის მთავრობების მიერ 47 მლნ ევროს საგრანტო დაფინანსებას ითვალისწინებს და დაგვეხმარება ქვეყანაში ტყის მდგრადი მართვის ჩამოყალიბებაში, ენერგოეფექტური და კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების დანერგვაში, ტყის მართვის გაუმჯობესებაში. პროექტი ხელს შეუწყობს ადგილობრივი მოსახლეობის კეთილდღეობას, გაძლიერდება და გაუმჯობესდება ტყისა და ტყის რესურსების კონტროლი, ბიომრავალფეროვნების კონსერვაცია. პროექტი ხელს შეუწყობს ტყის ახალი კოდექსის დანერგვას და ახალი მიდგომების აღსრულებას“,- განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
პროექტის განხორციელებისთვის, GCF-ის სამეთვალყურეო საბჭომ, 2020 წლის აგვისტოში, 33 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი დაამტკიცა. პროექტის, რომლის ხანგრძლივობა 7 წელია (2021-2027 წწ), თანადამფინანსებლები არიან გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობა (10 000 000 მილიონი ევრო) და შვეიცარიის კონფედერაციის მთავრობა (4 090 000 მილიონი ევრო).
„საქართველოში დაიწყო მნიშვნელოვანი რეფორმის განხორციელება, რომელიც ტყით ეფექტიანი სარგებლობის სისტემის და ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების დანერგვას უკავშირდება. მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროცესში საქართველოს მხარდამჭერები არიან მსხვილი საერთაშორისო ორგანიზაციები - კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), ასევე გერმანიის და შვეიცარიის მთავრობები და გვეხმარებიან პროცესის სწორად დაგეგმვასა და წარმართვაში. ეს არის მნიშვნელოვანი, როგორც ენერგოეფექტურობის ამაღლებისთვის, ასევე ეკოტურიზმის განვითარებისთვის“, - აღნიშნა ნათია თურნავამ.
პროექტი, ტყის აღდგენის, ტყის კარგვის შემცირების, ტყის მდგრადი მართვისა და კონსერვაციის გზით, ხელს შეუწყობს ტყის ნახშირბადის მარაგების გაზრდას, ასევე, დაეხმარება ენერგოეფექტური და ალტერნატიული საწვავისთვის ბაზრის განვითარებას, მოსახლეობის საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებას და ადგილობრივი თვითმმართველობის როლის გაზრდას ტყის მდგრად მართვაში, ცნობიერების ამაღლების, პროფესიული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებისა და შესაბამისი პოლიტიკისა და რეგულაციების მეშვეობით.
აღნიშნული პროექტი ხელს შეუწყობს საქართველოს გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციისადმი „ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის“ უპირობო და განსაზღვრული პირობით ვალდებულებების შესრულებას, ასევე ტყის ახალი კოდექსის აღსრულებას. პროექტი საქართველოს სამი რეგიონის - გურიის, მცხეთა-მთიანეთის და კახეთის 8 მუნიციპალიტეტს (ახმეტა, თელავი, დედოფლისწყარო, ყვარელი, თიანეთი, ლანჩხუთი ოზურგეთი და ჩოხატაური) მოიცავს.
ღონისძიების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინიტრმა, ლევან დავითაშვილმა, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ჰუბერტ კნირშმა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა, კარლ ტესტენსენმა სამინისტროს ეზოში GIZ-ის ახალი ოფისი გახსნეს.
შეთანხმებაზე ხელმოწერის ღონისძიებას ესწრებოდნენ გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ჰუბერტ კნირში, შვეიცარიის კონფედერაციის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ქრისტიან შონენბერგერი, დიპლომატიური მისიების და საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლები, გურიის, მცხეთა-მთიანეთის და კახეთის რეგიონების სახელმწიფო რწმუნებულები, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი უწყებების ხელმძღვანელები.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Sustainable Development and Economy of Georgia, the German Corporation for International Cooperation (GIZ) signed an agreement on “Implementation of the Technical Cooperation Projects”; the respective agreement was signed between Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili and Minister of Sustainable Development and Economy of Georgia, Ms Natia Turnava, Head of the GIZ’s Caucasus Office, Mr Karl Testensen, as well as the Lutz Jarchinsky, head of the ECO.Georgia project.
“We launched a project, which will accumulate a 47 million Euro of total grant assistance from the Green Climate Fund, German and Swiss Governments. The project will provide assistance for shaping a wise management framework of forests, as well as formation of climate-effective and climate-smart technologies, which will improve forest management. The project will make a profound impact on improving life of local dwellers, as well as foster forest and forest resources control, apart from conservation of biodiversity. The project will facilitate new forest code and enforcement of new approaches” – Minister Davitashvili stated.
As an attempt for implementing the project, the GCF advisory board issued a 33 million Euros of grant assistance in the year of 2020, which had been approved. The project will be implemented during the period of 2021 – 2027, for seven years and co-funding has been issues by the German Federal Government (100, 000, 000 million Euros) and the Government of the Swiss Confederation (4 090 000 million Euros).
“Georgia has launched implementation of crucial reforms, which are related to effective usage of forests and cultivation of energy-effective technologies; therefore, it is of utmost importance that Georgia enjoys support and guardianship from international organizations, which as the Green Climate Fund (GCF), the German Corporation for International Cooperation (GIZ), as well as the Swiss and German governments. Such assistance is vital for raising energy-effectiveness, as well as fostering ecotourism” – Minister Turnava stated.
The project will foster restoration of forest, decreasing loss of forests, as well as sustainable management and conservation of the latter; the efforts will foster oxygen at forests, as well as development of energy-effective and alternative fuel markets. The project will improve wellbeing of local dwellers and increasing role of local self-governments into sustainable forest management, raising awareness, improving vocational skills and deploying the corresponding policies and regulations.
The respective effort will support unconditional and determined requirements set for Georgia within the Nationally Determined Contributions toward the United Nations Climate Change Framework Convention. Moreover, the project will foster implementation of the new forest code. The project spans across the eight municipalities (Akhmeta, Dedoplistskaro, Kvareli, Tianeti, Lanchkhuti, Ozurgeti and Chokhatauri) of Guria, Mtskheta-Mtianeti and Kakheti.
In frames of the event, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili, Ambassador of the Federal Republic to Georgia, H.E. Hubert Knirsch and GIZ’s Caucasus Office, Mr Karl Testensen opened a new office of the GIZ in the premises of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Signing ceremony enjoyed presence of Ambassador of the Federal Republic to Georgia, H.E. Hubert Knirsch, H.E. Christian Schoenenberger, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors of Swiss Confederation to Georgia, as well as heads of diplomatic missions, as well as trustees of the Guria, Mtskheta-Mtianeti and Kakheti regions; as well as representatives of the ministries.