კონკურსის „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება“ გამარჯვებულ ჟურნალისტებს ჯილდოები გადაეცათ
პირველი ადგილი თეა თოფურიამ (რადიო თავისუფლება), მეორე ადგილი კი, ანანო მჭედლიშვილმა (on.ge) დაიკავეს. გამარჯვებულები გარემოს დაცვისა  და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა დააჯილდოვა.
„პლასტმასის ნარჩენების სწორი მართვა არა მარტო საქართველოში, არამედ მთელ მსოფლიოში აქტუალურია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, უკანასკნელ წლებში, ნარჩენების მართვის კუთხით მნიშვნელოვანი რეფორმები განახორციელა. შეიქმნა არაერთი საკანონმდებლო და სტრატეგიული დოკუმენტი, რომლებიც ხელს უწყობს ქვეყანაში ნარჩენების, მათ შორის, პლასტმასის ნარჩენების მართვის საკითხების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანას. საზოგადოების როლი სუფთა და ჯანსაღი გარემოს შენარჩუნებაში უდიდესია, რისთვისაც საჭიროა, მოსახლეობას მივაწოდოთ სწორი ინფორმაცია და დავანახოთ ის საფრთხე, რომელსაც პლასტმასის ნარჩენები უქმნის გარემოს და, შესაბამისად, ადამიანის ჯანმრთელობას“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
კონკურსში „შეაჩერე პლასტმასით დაბინძურება“ სტატიები, ბლოგები და ვიდეოები პლასტმასის ნარჩენებით დაბინძურების შესახებ 30 მონაწილემ წარადგინა. გამარჯვებული ფინალისტები ჟიურიმ გამოავლინა.
აღნიშნული კონკურსი პროექტის „პლასტმასის ნარჩენების პრევენციის ეროვნული პროგრამის” ფარგლებში განხორციელდა, რომელიც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, CENN-ის და ნორვეგიის საელჩოს მხარდაჭერით შემუშავდა. მისი მიზანია, ხელი შეუწყოს საქართველოს სწრაფვას, გახდეს ნარჩენების პრევენციასა და რეციკლირებაზე ორიენტირებული ქვეყანა და უზრუნველყოს პლასტმასის პროდუქტების მდგრადი და უსაფრთხო მოხმარება და წარმოება.

Tea Topuria (Radio Liberty) took the first place, and Anano Mchedlishvili (on.ge) took the second place. The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili awarded the winners of the competition.
"Proper management of plastic waste is crucial not only in Georgia, but in all countries around the world. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has implemented significant reforms in the waste management field in recent years. A number of legislative and strategic documents have been developed to bring waste, including plastic waste in line with international standards. The society plays a crucial role in maintaining a clean, safe and healthy environment, therefore,  we should provide information and indicate, that plastic waste released into the environment  poses a serious threat to the environment and human health’’  said Mr. Pavliashvili.
Within the scope of the competition, 30 participants presented  their articles, blogs and videos about plastic waste pollution. The winners were chosen by the jury.
The respective competition was implemented within the framework of the project "National Plastic Waste Prevention Program", which was developed with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, CENN and the Embassy of Norway. The campaign aims to support Georgia's aspirations to become a country, which will be focused on waste prevention and recycling and will ensure sustainable and safe consumption and production of plastic products.