ლევან დავითაშვილი: „საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული თხილის მიმართ ინტერესი იზრდება”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, შვეიცარიის კონფედერაციაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, შოკოლადის ერთ-ერთ მსხვილ საწარმოში, კამილ ბლოხის (Camille Bloch) შოკოლადის ფაბრიკაში იმყოფებოდა. ფაბრიკის მფლობელმა, დანიელ ბლოხმა მინისტრს შოკოლადის წარმოების სრული ციკლი თავად გააცნო.
შვეიცარიის ქალაქ ქურთლარში არსებული კამილ ბლოხის ფაბრიკა შოკოლადის ექსპორტს მსოფლიოს უმსხვილეს ქვეყნებში, მათ შორის, გერმანიაში, ავსტრიაში,  იტალიაში, საფრანგეთსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებში ახორციელებს.  პროდუქცია გამორჩეული ტექნოლოგიით, თხილით, აფრიკისა და სამხრეთ ამერიკიდან იმპორტირებული კაკაოს მარცვლისგან მზადდება. განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ კომპანიამ საქართველოში ქართული თხილის ბაღების გაშენება დაიწყო, რისთვისაც, ჯამში 15 მლნ ევრომდე ინვესტიციას განახორციელებს და სეზონურად 150-მდე ადგილობრივ მოსახლეს დაასაქმებს.
როგორც ლევან დავითაშვილმა განაცხადა,  ეს იქნება მაღალტექნოლოგიური სოფლის მეურნეობის პროექტი, რომელიც ქვეყანაში დამატებით ეკონომიკურ და სოციალურ სარგებელს მოიტანს. მისივე თქმით, სახელმწიფოს მიერ გადადგმულმა თანმიმდევრულმა აგროპოლიტიკამ საერთაშორისო ბაზრებზე  თხილის სექტორის სანდოობის ხარისხი მნიშვნელოვნად გაზარდა.

During his official visit to the Swiss Confederation, the Vice Prime Minister and Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili visited one of the largest chocolate factories Camille Bloch, where, owner of the factory, Daniel Bloch briefed the Minister on the full cycle of chocolate production.The Swiss-based factory “Camille Bloch” ensures export of chocolate to various large countries, such as Germany, Austria, Italy, France and the United States. The production is of an outstanding quality in terms of hazelnuts and cocoa grains imported from Africa and South America. The company has cultivated hazelnut gardens in Georgia and will ensure a total investment of 15 million Euros, which will result into employment possibilities for 150 locals.
As Minister Davitashvili stated, this will be a high-quality agriculture project, which will harvest additional economic and social profit for Georgia; moreover, the Georgian Government-deployed effective strategies have resulted into significant increase of trust toward the Georgian hazelnut sector at international markets.