ქალაქ ციურიხში ქართული ღვინის გალერეა გაიხსნა
გალერეის გახსნის ღონისძიებას საქართველოს ვიცეპრემიერი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ლევან დავითაშვილი  დაესწრო.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, შვეიცარიაში ქართული ღვინის პირველი გალერეა გაიხსნა, რომელიც ჩვენი ღვინის პოპულარიზაციაში საკუთარ წვლილს შეიტანს. სამიზნე ბაზრებზე ქართული ღვინო სულ უფრო მეტად პოპულარული ხდება. ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, მაღალი მსყიდველობის შესაძლებლობის ბაზრებზე ჩვენი ღვინის წარმოჩენა. ისეთი ცენტრები, როგორიც ახალი გალერეაა, დიასპორის ჩართულობით, ხელს უწყობს ქართული ღვინის წარმოჩენას როგორც შვეიცარიაში, ისე ევროპის სხვა ქვეყნებში”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორ მინისტრმა აღნიშნა, ციურიხში გახსნილი ქართული ღვინის გალერეა 12 ქართველი მწარმოებლის სხვადასხვა სახეობის ღვინოს შესთავაზებს მყიდველს.
ქართული ღვინის გალერეის გახსნის იდეა ციურიხში მცხოვრებ ქართველ ბიზნესმენ ზვიად არაბიძეს ეკუთვნის. მისივე ინიციატივით გაიხსნა და ფუნქციონირებს ციურიხში საკვირაო სკოლა და ბიბლიოთეკა ქართული დიასპორისთვის.
გალერეის გახსნის ღონისძიებაზე მოწვეულ სტუმრებს შორის იყვნენ ადგილობრივი ბიზნესწრეების და ქართული დიასპორის წარმომადგენლები.
ზვიად არაბიძის განცხადებით, 8 ათასი წლის ისტორიის ქართულ ღვინოს შვეიცარიაში ადგილის დამკვიდრება არ გაუჭირდება. ძალიან მნიშვნელოვანია, შვეიცარიაში გახსნილმა ქართული ღვინის პირველმა გალერეამ მომხმარებელს მაღალი ხარისხის, კონკურენტუნარიანი ღვინო შესთავაზოს და დაინტერესებულ პირებს  ქართული ღვინის კულტურა და ისტორია გააცნოს.

The City of Zurich welcomes Georgian wine gallery
Opening of the Gallery was attended by the Vice Prime Minister and Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili.
“The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has supported opening of the first gallery of Georgian wine in Switzerland. It will make a profound impact toward promoting Georgian wine, which has already been becoming accessible at target markets. It is of utmost importance for us to have the Georgian wine present at highly profitable markets. Those wine centers, just like the gallery, actively promote Georgian wine through meaningful engagement of the diaspora for featuring it at both, Swiss and global markets” – Minister Davitashvili stated.
Minister Davitashvili also briefed that the newly launched wine gallery will feature 12 Georgian wine-makers with various varieties.
The idea itself belongs to a Swiss-based Georgian businessman, Mr Zviad Arabidze, who has also opened and supports operation of the Sunday school and library for Georgian diaspora in Zurich. The opening ceremony was attended by various representatives of business circles, as well as the Georgian diaspora.
As Mr Arabidze stated, Georgian wine has 8 thousand years of history and it will be easy for it to acquire an effective spot at the Swiss market. It is crucial for the respective gallery to provide consumers with a highly competitive wine and educate interested parties on the Georgian wine and history.