გიორგი ხანიშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სამსახურის რეგიონალურ დირექტორს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე, გიორგი ხანიშვილი აშშ-ის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სამსახურის რეგიონალურ დირექტორს, ჩარლზ ვიტეკს შეხვდა.
შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრებს (CDC) შორის ხუთწლიანი წარმატებული პარტნიორობა შეაფასეს და სამომავლოდ, არსებული თანამშრომლობის გაღრმავების სურვილი გამოთქვეს.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ მადლობა გადაუხადა აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრების (CDC) წარმომადგენლებს საქართველოში თანამშრომლობის ხელშეკრულების პროექტის „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გლობალური დაცვა და გაუმჯობესება“ განხორციელებისთვის, რომლის დახმარებითაც ქვეყანაში სურსათის უსაფრთხოების, მცენარეთა დაცვისა და ვეტერინარიის მიმართულებით არაერთი წარმატებული პროგრამა განხორციელდა.
„აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრებთან (CDC) ძალიან წარმატებულია ურთიერთობა როგორც სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის, ისე სურსათის ეროვნული სააგენტოს განვითარების მიმართულებით. პროექტის ფარგლებში, შემუშავდა და განხორციელდა ორივე სააგენტოს გადაიარაღება. სწორედ ამ თანამშრომლობის შედეგია, რომ მიმდინარე წელს თითქმის 1 100 000 ამერიკულ დოლარს გადააჭარბებს საქართველოდან სხვადასხვა სახის პროდუქციის ექსპორტი. ვფიქრობ, არსებული პროექტის გაგრძელებით, სურსათის ეროვნული სააგენტო, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია კიდევ უფრო გაძლიერდება“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
ჩარლზ ვიტეკმა არსებული თანამშრომლობის ხელშეკრულების ფარგლებში სამინისტროს მიერ შესაბამის სფეროებში მიღებული გამოცდილების შესახებ მოისმინა და იმ გამოწვევების შესახებ მიიღო ინფორმაცია, რომელიც ლაბორატორიის გადაიარაღების, ვეტერინარიის და სურსათის უვნებლობის კუთხით გვაქვს ქვეყანაში.
შეხვედრას აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრების (CDC) წარმომადგენლები და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia met with the US Public Health Service’s Regional Director
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia met with the US Public Health Service’s Regional Director for Central Asia, Charles Vitek
In the course of the meeting, the parties evaluated the five-year successful partnership between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and expressed readiness to deepen existing cooperation in the future as well.
Mr. Khanishvili thanked the representatives of the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) for implementing the Draft Cooperation Agreement in Georgia " Global Protection and Improvement of Public Health ‘’ , which translated into a number of successful programs, encompassing food safety, plant protection and veterinary fields, being implemented in the country.
" We have built a successful relationship with the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC), which fostered the development of the State Laboratory of Agriculture of Georgia and National Food Agency. As part of the project, the re-equipment, provision of agricultural machinery and equipment for both agencies was undertaken. The respective cooperation has led to the increase of export of various products from Georgia exceeding 1,100,000 US dollars in the incumbent year. I believe, that continuation of existing project will further facilitate the enhancement of the National Food Agency, Agricultural Scientific Research Center and State Laboratory of Agriculture -stated Mr. Khanishvili.
Under the existing cooperation agreement, Charles Vitek got familiar with the experience gained by the Ministry in the relevant fields, he also received information about challenges facing the country in the laboratory re-equipment, veterinary and food safety fields.
The representatives of the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and relevant agencies within the Ministry system attended the meeting.