სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე, ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით, თანამედროვე ტიპის სათბური აშენდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ერთწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე, ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით, MASHAV-ის პროგრამის ფარგლებში აშენებული თანამედროვე ტექნოლოგიის სათბური გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, ისრაელის ელჩმა საქართველოში რან გიდორმა და საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის წევრმა, ხატია წილოსანმა გახსნეს.
თანამედროვე სათბურის ბაზაზე ახალგაზრდა ფერმერების გადამზადება და მათთვის სემინარ-ტრენინგების ორგანიზება მოხდება. სხვადასხვა ქვეყნის აგრონომებსა და ექსპერტებს საშუალება ექნებათ, ერთმანეთს ცოდნა და გამოცდილება გაუზიარონ. სათბური აღჭურვილია ვენტილაციის, ფერტიგაციის და წვეთოვანი მორწყვის სისტემებით, შემდეგი ეტაპი კი, ცენტრის ნაკვეთზე ჰიდროფონიკის (მცენარის უნიადაგოდ მოყვანის ინოვაციური მეთოდი) ტექნოლოგიის დანერგვას ითვალისწინებს.
„ისრაელის სახელმწიფო სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით მთელ მსოფლიოში ერთ-ერთი პირველია. მნიშვნელოვანია, რომ სასათბურე მეურნეობის განვითარების მიმართულებით მაშავის ცენტრი (MASHAV) აქტიურად თანამშრომლობს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან. ისრაელის მთავრობის მხარდაჭერით, აშენდა სადემონსტრაციო სათბური, რომელიც დაეხმარება ახალგაზრდა ფერმერებს ცოდნის გაღრმავებაში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
MASHAV-ი ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარების სააგენტოა. დღეისათვის, MASHAV-ის პროფესიული სასწავლო კურსები საქართველოდან 1600-ზე მეტმა სპეციალისტმა გაიარა.
„მომავალ წელს საქართველო-ისრაელის დიპლომატიური ურთიერთობების 30 წელი აღინიშნება. ვიმედოვნებთ, რომ ახალი სადემონსტრაციო ჰაბი მნიშვნელოვან ადგილს დაიკავებს ამ ურთიერთობის ისტორიაში. დღეს ჩვენ პირველ ნაბიჯებს ვდგამთ სადემონსტრაციო ჰაბის შექმნაში, რაც მოგცემს შესაძლებლობას, სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ტექნოლოგიები დავნერგოთ. ჩვენი გრძელვადიანი მიზანია, ეს სადემონსტრაციო ჰაბი გახდეს რეგიონული და დარგის ექსპერტები და სტუდენტები არამხოლოდ საქართველოდან, არამედ სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, უკრაინიდან და ცენტრალური აზიიდან მოვიდნენ აქ, იმისთვის რომ შეისწავლონ სოფლის მეურნეობის თანამედროვე ტექნოლოგიები“, - აღნიშნა ისრაელის ელჩმა საქართველოში რან გიდორმა.
სტუმრებმა, წილკნის ბაზაზე, პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიაც დაათვალიერეს. ლაბორატორიაში, 2017 წლიდან, ნიადაგის სრულყოფილი კვლევა მიმდინარეობს, რომლის საფუძველზეც სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის ნიადაგის შეფასება და მისი ნაყოფიერების დონის განსაზღვრა ხდება.

Tsilkani Base of the Agricultural Scientific Research Center embraces a modern, technologically advanced greenhouse through funding of the Embassy of Israel
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, Ambassador of Israel to Georgia, Mr. Ran Gidor and the Member of the Agrarian Affairs Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Khatia Tsilosani attended the opening of the modern greenhouse , which has been built at the demonstration base (farm) for annual crops of the Agricultural Scientific Research Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The respective greenhouse was funded by the Embassy of Israel, under the frame of the MASHAV program.
The demonstration farm will provide young farmers and specialists with hands-on trainings and seminars on new farming techniques and crops. Agronomists and experts from different countries will have an opportunity to attend training courses and share their knowledge and experience with each other.
The greenhouse is already equipped with ventilation, fertilization and drip irrigation systems, the next stage will be an introduction to hydroponics, which is an innovative, soil-free method for growing plants.
" The state of Israel is a world-leader in agricultural technologies. It’s worth mentioning, that
Mashav Center actively cooperates with the Agricultural Scientific Research Center to ensure development of greenhouses. With the support of the Israeli Government, a demonstration greenhouse has been built to help young farmers to deepen their knowledge" said Mr. Solomon Pavliashvili, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
MASHAV is the International Development Cooperation Agency under the Ministry of Foreign Affairs of Israel. Currently, more than 1600 specialists from Georgia have passed MASHAV professional training courses.
"Next year will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Georgia and Israel. We hope, that the new demonstration hub will occupy an important place in the history of this relationship. Currently, we are taking the first steps in establishing the demonstration hub, which will enable us to introduce modern technologies in the agricultural sector of Georgia. Our long-term goal is to turn the respective hub into a regional one , where not only Georgian agricultural experts and students, but experts and students from other countries, namely Armenia, Azerbaijan, Ukraine and Central Asia will be able to study modern agricultural technologies" said Mr. Ran Gidor, Israeli Ambassador to Georgia.