გიორგი ხანიშვილი ნუშისა და კაკლის მწარმოებელთა ასოციაციის 2018-2021 წლების საქმიანობის შემაჯამებელ კონფერენციას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ნუშისა და კაკლის მწარმოებელთა ასოციაციის 2018-2021 წლების საქმიანობის შემაჯამებელ კონფერენციას დაესწრო. ღონისძიებაში მონაწილეობა ნუშის და კაკლის მწარმოებელმა ფერმერებმა და აღნიშნულ აგროინდუსტრიაში ჩართულმა ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა მიიღეს.
„სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდამჭერი პროგრამები 2013 წლიდან ხორციელდება. ათეულობით მილიონი ლარია ჩადებული როგორც პირველად წარმოებაში, ისე გადამმუშავებელ და შემნახველ მეურნეობაში. ეს ჯერ მხოლოდ საწყისი ეტაპია. უახლოეს 5-6 წელიწადში, როგორც ნუში, ისე კაკალი, იქცევა ძალიან მნიშვნელოვან საექსპორტო პროდუქციად. სახელმწიფოს მხრიდან დარგის განვითარების ხელშეწყობა გრძელდება, უკვე მომზადებულია, როგორც ნუშის, ისე კაკლის მიმართულებით ტექნიკური რეგლამენტი და მას მთავრობა უახლოეს მომავალში მიიღებს. ეს დოკუმენტები ხელს უწყობს, ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში ყველა ვალდებულების შესრულებას და ისეთი საექსპორტო პროდუქციის წარმოებას, რომელიც მიაწოდებს ქვეყნის შიდა ბაზარს მაღალხარისხიან პროდუქციას და, ამავე დროს, დააკმაყოფილებს ყველა ევროპული თუ არაევროპული ქვეყნის მოთხოვნებს”, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
ნუშისა და კაკლის მწარმოებელთა ასოციაციამ, 2020 წლის დეკემბერში, USAID-ის სოფლის მეურნეობის განვითარების პროგრამის მხარდაჭერა მიიღო, რომლის ფარგლებში აქტიურად დაიწყო ამ აგროინდუსტრიის გაძლიერების ღონისძიებების განხორციელება.
ნუშისა და კაკლის მწარმოებელთა ასოციაციის ერთ-ერთი დამფუძნებლის, ლაშა ჯუღელის განცხადებით ასოციაცია 2018 წელს შეიქმნა და, დღეისათვის, მასში გაერთიანებულია 30-ზე მეტი ფერმერი; ასოციაციასთან 800-მდე მწარმოებელი თანამშრომლობს.

First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture attended the conference
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili took part in the conference, where activities undertaken by Almond and Walnut Producers Association for the years 2018-2021 were summed up. The event brought together almond and walnut growers, as well as representatives of organizations engaged in the agro-industry.
" Agricultural development support programs have been implemented since 2013. Tens of millions of GEL have been invested in the primary production, as well as processing and storage farms. This is just the initial stage, although, in the next 5-6 years, both almonds and walnuts will become very important export products. The state continues to support the development of the sector. Moreover, technical regulations for both almonds and walnuts have already been prepared and will be adopted by the Government of Georgia in the nearest future. The respective regulations will facilitate the fulfillment of all obligations taken under the Association Agreement with Europe, as well as production of export products, which will result into high quality product supply to the domestic market. At the same time, our export products will meet regulatory requirements applied in all European and non-European countries’’ - said Mr. Khanishvili.
In December 2020, the USAID Agriculture Program provided a support to the Almond and Walnut Growers Association, which translated into enhancement of the respective field.
One of the founders of the Almond and Walnut Producers Association, Lasha Jugheli noted, that association established in 2018, currently embraces more than 30 farmers; including, up to 800 manufacturers cooperating with the association.