საქართველოში, ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 114-ე სესია და მრჩეველთა საბჭოს რიგით 57-ე სხდომა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, იუნესკოს ეგიდითა და მსოფლიო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს ინიციატივით, საქართველოში, ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 114-ე სესია და მრჩეველთა საბჭოს რიგით 57-ე სხდომა გაიმართა.
სხდომაზე ზეთისხილის სექტორის გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე იმსჯელეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ ზეთისხილის კულტურის გაშენების მხარდაჭერა ქვეყნის სოფლის მეურნეობის განვითარების სტრატეგიის ნაწილია და მას, საქართველოს კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს.
„სახელმწიფოს თანადაფინანსებითა და ხელშეწყობით, საქართველოში უკვე 1000 ჰა-მდე ფართობზეა ზეთისხილის პლანტაციები გაშენებული. ჩვენი გეგმაა, უახლოეს მომავალში, რამდენიმე ათეული ათასი ჰექტარი ფართობი დავფაროთ ზეთისხილის პლანტაციებით, რაც საშუალებას მოგვცემს, გავზარდოთ საექსპორტო შესაძლებლობები. ვფიქრობ, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის აქტიური თანამშრომლობით, შევძლებთ, აღნიშნული დარგი ქვეყანაში კონკურენტუნარიანი გავხადოთ”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს პრეზიდენტმა, საქართველოში ზეთისხილის ასოციაციის დამფუძნებელმა და პრეზიდენტმა, გიორგი სვანიძემ აღნიშნა, რომ საქართველო მზად არის ზეთისხილის ზეთის წარმოების კიდევ უფრო განსავითარებლად.
„მისასალმებელია, რომ საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს წევრია. ეს არის ორგანიზაცია, რომელიც აკონტროლებს მსოფლიო ზეთისხილის შემოსავლის 90%-ს და ვაჭრობის 74%-ს. ამიტომ, ამ ორგანიზაციაში ყოფნა საქართველოსთვის წინ გადადგმული ნაბიჯია. მსოფლიო ზეთისხილის საბჭომ, სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ლევან დავითაშვილთან და ჩვენთან ერთად შეიმუშავა სტრატეგია, თუ როგორ უნდა განვითარდეს საქართველოში ეს დარგი და როგორ უნდა გავიდეს პროდუქცია მსოფლიო ბაზარზე“, - განაცხადა გიორგი სვანიძემ.
საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 2019 წლიდან შეუერთდა, ხოლო 2020 წლიდან საბჭოს თავმჯდომარე ქვეყანაც გახდა. ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს მიზანია, წვლილი შეიტანოს ზეთისხილის კულტურის განვითარებაში; მათი ორგანიზებით იმართება ფორუმები საერთაშორისო დისკუსიისთვის, რათა გადაიჭრას ნებისმიერი საკითხი, რომელიც ზეთისხილის სექტორს უკავშირდება.
საქართველოსთვის აღნიშნული საერთაშორისო შეხვედრის მასპინძლობას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება, რადგანაც ის ზეთისხილის დარგის მიმართულებაში ყველაზე მნიშვნელოვანი გლობალური ღონისძიებაა.

The 114th session of the International Olive Council and 57th session of the Advisory Committee held in Georgia
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, under the auspices of UNESCO and the International Olive Council, the 114th session of the International Olive Council and the 57th session of the Advisory Committee were held in Georgia.
In the course of the sessions, the participants discussed challenges and opportunities of the olive sector.
In his speech, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili noted, that encouraging cultivation of olive plantations in Georgia is a part of the agricultural development strategy. He also underlined, that olive crop culture has a great potential, which is resulted from Georgia's favorable climatic conditions.
"Through state support and co-financing programs, olive plantations have already been planted on up to 1000 hectares of area in Georgia. We plan to plant olive groves on several tens of thousands of hectares in the near future, which will enable us to boost our export opportunities. I believe, that active cooperation between the state and the private sector will facilitate to make the respective field more competitive in the country "Mr. Levan Davitashvili said.
Giorgi Svanidze, President of the International Olive Council, Founder and President of the Olive Association in Georgia, noted that Georgia is ready to further develop olive oil production.
"We appreciate, that Georgia is a family member of the IOC. The International Oil Council is an organization that controls 90% of income derived from world olive production and 74% from trade of olive products. Therefore, being a member of this organization means to take a step forward for Georgia. Through joint efforts with the World Olive Council and the Minister of Environmental Protection and Agriculture, we have developed a strategy embracing objectives and measures on how to develop an olive sector in Georgia and enter into the global market ”said Giorgi Svanidze.
“Georgia has been a family member of the IOC since 2019, in 2020 Georgia became the Chair country of the council. The International Olive Council plays an important role in the development of the olive culture. The IOC organizes International forums and holds discussions to resolve any issues related to the olive sector.
Hosting the International Forum is of utmost importance for Georgia, as it is the most important global event in the olive sector.