26 ნოემბერს, იუნესკოს ეგიდით, საქართველოში ზეთისხილის მსოფლიო დღე აღინიშნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს წევრებს (IOC) ზეთისხილის მსოფლიო დღე მიულოცა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, საქართველოს ზეთისხილის წარმოების დიდი პოტენციალი აქვს. ზეთისხილის პლანტაციების გაშენება ქვეყნის ეკონომიკურ წახალისებასა და ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებაში მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს.
„ზეთისხილი არის კულტურა, რომელსაც ქვეყანაში ძალიან დიდი პოტენციალი აქვს. ჩვენ აქტიურად ვუწყობთ ხელს მეხილეობის დარგის განვითარებას. პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, უკვე 15 000 ფართობზე მეტი ინტენსიური ბაღი გავაშენეთ, მათ შორის არის ზეთისხილის პლანტაციებიც. ვგეგმავთ, საქართველოში შევქმნათ ზეთისხილის სანერგე მეურნეობა იმისათვის, რომ ზეთისხილის პლანტაციების გაშენება დავაჩქაროთ და ადგილობრივად წარმოებული ზეთისხილის ნერგები გამოვიყენოთ. ამასთანავე, სახელმწიფო ლაბორატორიაში მოხდება უკვე წარმოებული პროდუქტის ხარისხის კონტროლი. სახელმწიფო მზად არის, თანადაფინანსებით ხელი შეუწყოს დამატებითი საწარმოების შექმნას“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა ზეთისხილის სექტორის გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე იმსჯელეს; განიხილეს ფინანსური, ეკონომიკური, ტექნოლოგიური და გარემო პირობებთან დაკავშირებული საკითხები.
ზეთისხილის მსოფლიო დღე საქართველოში ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 114-ე სესიის და მრჩეველთა საბჭოს რიგით 57-ე სხდომის ფარგლებში გაიმართა. ღონისძიებები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, იუნესკოს ეგიდითა და მსოფლიო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს ინიციატივით ჩატარდა. საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს 2019 წლიდან შეუერთდა, ხოლო 2020 წლიდან საბჭოს თავმჯდომარე ქვეყანა გახდა.

On November 26, under the auspices of UNESCO, World Olive Day celebrated in Georgia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili congratulated the members of the International Olive Council (IOC) on World Olive Day.
According to the Minister, Georgia has a great potential for olive production. Cultivation of olive groves will play a crucial role in the economic development of the country and will increase employment among local population.
"Georgia has immense potential in cultivation of olive trees. We are taking active measures to promote the development of the fruit industry. We have already planted intensive orchards on more than 15,000 ha of area , including olive plantations, as part of the program "Plant the Future" .
We plan to set up an olive nursery in Georgia and speed up the cultivation of olive groves by using locally produced olive seedlings. Meanwhile, the state laboratory will undertake the quality control on produced products. The state is ready to ensure co-financing to create  additional enterprises in the country”said Mr. Levan Davitashvili.
In the course of the event, participants discussed challenges and opportunities of the olive sector, they also emphasized financial, economic, technological and environmental issues.
The World Olive Day was held in Georgia within the framework of the 114th session of the International Olive Council and 57th session of the Advisory Committee. The events were organized through joint efforts of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the International Olive Council, under the auspices of UNESCO. Georgia joined the International Olive Council in 2019, since 2020 Georgia has been a chair country of the council.