ლევან დავითაშვილი რეგიონული სამსახურებისა და მუნიციპალური ცენტრების ახალგაზრდა სტაჟიორებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის „ზრდა საქართველოში“ დირექტორ ქეთი ჭუმბურიძესთან ერთად, სოფლის განვითარების სააგენტოს რეგიონული სამსახურებისა და მუნიციპალური ცენტრების ახალგაზრდა სტაჟიორებს შეხვდა.
„განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ახალგაზრდების დაინტერესება სოფლის მეურნეობით. ჩვენ ყოველთვის ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ გვჭირდება უფრო კონკურენტუნარიანი სოფლის მეურნეობა, სადაც მეტი თანამედროვე ტექნოლოგია და ინოვაცია იქნება; ეს კი ახალგაზრდებს უკეთ გამოუვათ; შესაბამისად, უკეთესად შეძლებენ ინოვაციური მიდგომების ფერმერებამდე მიტანას და, ამავე დროს, სხვა დაინტერესებული ახალგაზრდების ჩართვას სოფლის მეურნეობაში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა.
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტის „ზრდა საქართველოში“ დირექტორ ქეთი ჭუმბურიძის განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან 5 წლიანი თანამშრომლობის ფარგლებში, არაერთი პროექტი განხორციელდა; სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის მიმართულებით განხორციელებული პროექტი არის ერთ-ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი, რომელიც კონკურენტუნარიან სოფლის მეურნეობის განვითარებას შეუწყობს ხელს.
სოფლის განვითარების სააგენტოს რეგიონულ სამსახურებსა და მუნიციპალურ ცენტრებში სტაჟიორებს შესაძლებლობა აქვთ, სოფლის მეურნეობის დარგში პროფესიული მიმართულებების პრაქტიკული უნარ-ჩვევები სტაჟირების გავლით შეიძინონ. შეხვედრაზე, სტაჟიორებს აგრარულ ლიტერატურა და საექსტენციო საქმიანობისათვის საჭირო აღჭურვილობა გადაეცათ.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი ესწრებოდნენ.

Minister meets young interns of Rural Development Agency's regional offices and municipal centers
Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Levan Davitashvili together with the USAID ‘’Zrda Activity in Georgia’’ Project Director, Keti Chumburidze met with young interns of Rural Development Agency's regional offices and municipal centers.
" Young people expressing their interest in the agricultural sector is of utmost importance. We repeatedly emphasized, that we need to embrace a more competitive agriculture, which will be complemented with modern technology and innovations; Young people are good at new technology and they will deal with it much better, than older ones. Therefore, they will easily explain innovative approaches to farmers and, at the same time, will make other interested young people to get involved in the agricultural activities ”said Mr. Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to the USAID ‘’Zrda Activity in Georgia’’ Project Director, Keti Chumburidze, the number of projects have been implemented through cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture during the 5 years. The project implemented in the agricultural extension field is crucial, as it will promote the development of the competitive agricultural sector.
The regional offices and municipal centers of the Rural Development Agency provide opportunities to interns and help them to acquire practical skills in the agricultural field.
The interns were provided with the literature material on agrarian practices and necessary equipment for extension activities.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Giorgi Khanishvili and the Director of the Rural Development Agency Ilia Tamarashvili attended the meeting.