ლევან დავითაშვილი ვენახების კადასტრის პროგრამის მთავარი შედეგების პრეზენტაციას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ვენახების კადასტრის პროგრამის მთავარი შედეგების პრეზენტაციას და საქართველოში განხორციელებული ერთ-ერთი პირველი სრულად დუალური პროფესიული განათლების „მევენახე-მეღვინე” კურსდამთავრებულების დაჯილდოების ცერემონიას დაესწრო.
ღონისძიებაზე აღინიშნა, რომ 2014 წელს, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ ვენახების საკადასტრო სისტემის შექმნა დაიწყო. კადასტრის სისტემის კონცეფციის შემუშავებაში  სააგენტოს, გერმანიის მთავრობის სახელით, მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა გაუწია გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებამ (GIZ).
„ვენახების კადასტრი მნიშვნელოვანი ელემენტია ქართული ღვინის ხარისხის კონტროლისთვის და, ზოგადად, დარგის განვითარებისთვის. კადასტრი მოიცავს ელექტრონულ ინფორმაციას როგორც მევენახეთა, ისე ვენახების აგრონომიულ მონაცემთა შესახებ. ვფიქრობ, მევენახეობის კადასტრის შექმნა ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ქართული ღვინის სექტორის განვითარებისთვის და ქართული ღვინის საერთაშორისო ბაზრებზე ცნობადობის გაზრდისთვის. კადასტრი ხელს შეუწყობს კანონმდებლობის სრულად განხორციელებას, რომელიც ევროპასთან თანამშრომლობით, ევროპულ პრინციპებზე დაფუძნებით შევიმუშავეთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ღონისძიებაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ვენახების კადასტრის შექმნის მიმართულებით გერმანიასა და საქართველოს შორის წარმატებული თანამშრომლობა შედგა.  კახეთსა და რაჭა-ლეჩხუმში ვენახების კადასტრის პროგრამის განხორციელებისა და სისტემის ამუშავების მიზნით არაერთი აქტივობა ჩატარდა.
ღონისძიების მეორე ნაწილი დუალური პროფესიული განათლების მონაწილეების დაჯილდოვების ცერემონიას დაეთმო. სწავლების სამწლიანი კურსი წარმატებით დაასრულა 25-მა სტუდენტმა. კურსდამთავრებულების დაჯილდოების ცერემონიაზე, ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, რომ ღვინის სექტორის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, დარგში პროფესიონალი კადრების მომზადებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
„მევენახე-მეღვინეს“ პროფესიული პროგრამა 2016 წელს დამტკიცდა და ის საქართველოში განხორციელებული ერთ-ერთი პირველი სრულად დუალური პროფესიული განათლების პროგრამაა, რადგან ამ პროგრამის სწავლის შედეგების 60%-ის მიღწევა ღვინის კომპანიებში ხდება. პროგრამის მოდულები და სწავლის შედეგები კერძო სექტორის მოთხოვნების შესაბამისად არის განსაზღვრული.
დღეისათვის, პროგრამას სამი კოლეჯი ახორციელებს 35-მდე ღვინის კომპანიასთან ერთად. 80-მდე ახალგაზრდა სწავლის პროცესშია. საქართველოს ღვინის ასოციაცია ამ პროგრამის განხორციელების და კოორდინაციის მხარდამჭერია.
პროგრამისათვის შემუშავდა რამდენიმე თანამედროვე სახელმძღვანელო, ესენია: „მევენახეობა”, „მეღვინება”, „ღვინის ლაბორატორიული ანალიზები”, „სურსათის უვნებლობა მარნებისათვის” და სხვა.
ღონისძიებას გერმანიის ელჩი საქართველოში, ჰუბერტ ქნირში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ოთარ შამუგია, საერთაშორისო ორგანიზაციების, საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Levan Davitashvili attended the presentation on the Vineyard Cadastre Program
Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Levan Davitashvili attended the presentation, where main results of the Vineyard Cadastre Program were submitted.
It should be mentioned, that event also included the award ceremony of alumni, who graduated from the first, dual vocational education programme in viticulture and winemaking.
In 2014, the National Wine Agency started to create a vineyards cadastre system. On behalf of the German Government, the Agency has received significant support from the German Society for International Cooperation (GIZ) in developing the concept of the cadastral system.
"The vineyard cadastre is an essential element for quality control of Georgian wine and for the development of wine sector in the country. The cadastre includes electronic information on agronomic data for both vine growers and vineyards. I believe, that creation of a viticulture cadastre is a crucial step taken towards the development of the wine sector, it also contributes to the increase of awareness of Georgian wine into the international markets. The cadastre will support for full implementation of the legislation, which we have developed in cooperation with Europe and is based on European principles "- said Levan Davitashvili.
The participants emphasized, that successful cooperation established between Germany and Georgia has resulted into creation of a vineyard cadastre program. A number of activities have been taken for implementing the vineyard cadastre program and launching the cadastre system in Kakheti and Racha-Lechkhumi regions.
The second part of the event was dedicated to the award ceremony of dual vocational education participants. Twenty-five students successfully completed the three-year course. At the graduation ceremony, Mr. Levan Davitashvili noted, that training of professional staff in the wine field is crucial due to the importance of the wine sector.
In 2016, the "Viticulture-Winemaker" professional program was approved and it is one of the first fully dual vocational education programs implemented in Georgia, as 60% of the learning outcomes of the program are achieved (students develop a comprehensive set of practical, as well as theoretical skills) in wine companies. Program modules and learning outcomes are defined according to the requirements of the private sector.
Currently, three vocational colleges in cooperation with the 35 wine companies are implementing the program. Up to 80 young people are engaged in the learning process. Georgian Wine Association supports the implementation and coordination of the vocational program. Several modern textbooks have been written for the program, namely: "Viticulture", "Winemaking", " Laboratory Analyzes for Wine ", "Food Safety for Wine Cellars" and others.
The Ambassador of Germany to Georgia, Hubert Knirsch, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Otar Shamugia, representatives of international organizations, public and private sectors attended the meeting.