ჰაერის კონვენციის აღმასრულებელი ორგანოს 41-ე სხდომაზე, ბიუროს თანათავმჯდომარედ ნოე მეგრელიშვილი აირჩიეს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტის ატმოსფერული ჰაერის სამმართველოს უფროსი ნოე მეგრელიშვილი, შორ მანძილებზე ჰაერის ტრანსსასაზღვრო დაბინძურების შესახებ კონვენციის (ჰაერის კონვენცია) აღმასრულებელი ორგანოს 41-ე სხდომაზე, აღმასრულებელი ორგანოს ბიუროს თანათავმჯდომარედ ორი წლის ვადით აირჩიეს.
ბიუროს თანათავმჯდომარეებად ასევე არჩეულები არიან ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ნიდერლანდების სამეფოს წარმომადგენლები, ხოლო თავმჯდომარედ - შვედეთის წარმომადგენელი.
აღსანიშნავია, რომ კონვენციის წინაშე აღებული ნებაყოფლობითი ვალდებულებების რაოდენობითა და მათი შესრულების ხარისხით საქართველო ერთ-ერთი გამორჩეული ქვეყანაა. ბოლო წლებში, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგისა და დაცვის კუთხით გადადგმული უმნიშვნელოვანესი ნაბიჯები საერთაშორისო დონეზეც აღინიშნება, რაც ხელს უწყობს ქვეყნის პრესტიჟის და დონორთა მხრიდან მხარდაჭერის ზრდას.
კონვენციის აღმასრულებელი ორგანოს მაღალ თანამდებობაზე საქართველოს წარმომადგენლის დანიშვნა ხელს შეუწყობს საქართველოში ჰაერის ხარისხის მართვის ევროპულ საუკეთესო პრაქტიკასთან მაქსიმალურ მიახლოებას.
შორ მანძილებზე ჰაერის ტრანსსასაზღვრო დაბინძურების შესახებ კონვენციის (ჰაერის კონვენცია) აღმასრულებელი ორგანოს 41-ე სხდომა მიმდინარე წლის 6-8 დეკემბერს, შვეიცარიის კონფედერაციაში, ქალაქ ჟენევაში გაიმართა.

Noe Megrelishvili elected as the Co-Chair of the Bureau of Executive Body for Air Convention
At the 41st session of the Executive Body for the Convention on Long-range Transboundary Air Pollution (Air Convention), Mr. Noe Megrelishvili,  Head of Ambient Air Division, Department of Environment and Climate Change under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia was elected to a two-year term as the Co-Chair  of the Bureau.
The representative of Sweden has been elected as a Chairman of the Bureau, while representatives of the United States and the Kingdom of the Netherlands appointed as Co-chairs.
It’s worth mentioning,  that Georgia is one of the outstanding countries  in terms of the number of voluntary commitments taken under the Air Convention, as well as the degree of fulfillment of those obligations within the respective Agreements. Over the last few years, the most important steps have been taken at the international level towards monitoring and protection of ambient air quality, which raises our country’s reputation and increases support from donor organizations.
By appointing a representative of Georgia to the high position of the Executive Body of the Convention will help to get closer to the European best practices with regard to the air quality management in Georgia.
On December 6-8 , 2021,  the 41st session of the Executive Body for the Convention on Long-range Transboundary Air Pollution (Air Convention) was held in Geneva, Switzerland.