ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოში სურსათის უვნებლობის სისტემის გაძლიერებას და წარმატებული ქვეყნების გამოცდილების გაზიარებაში ეხმარება
ევროკავშირის მხარდაჭერით მიმდინარე „ტვინინგის“ პროექტის-„სანიტარიული, ფიტოსანიტარიული და სურსათის უვნებლობის სისტემის შემდგომი პროგრესის უზრუნველყოფა საქართველოში“ ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობა შეაჯამეს და სამომავლო გეგმები განიხილეს „შერატონ მეტეხი პალასში“ გამართულ ღონისძიებაზე, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი დაესწრო.
გიორგი ხანიშვილმა მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და ხაზი გაუსვა ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობას სურსათის უვნებლობის სისტემის გაძლიერების კუთხით.
„საქართველო ახლა მნიშვნელოვან ეტაპს გადის სურსათის უვნებლობის თანამედროვე სტანდარტების დანერგვის და ევროკავშირთან საკანონმდებლო დაახლოების მიმართულებით და ამ მხრივ უმნიშვნელოვანესია პროექტში ჩართული ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
აღინიშნა, რომ ევროკავშირთან საკანონმდებლო დაახლოების პროცესი სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიის და ფიტოსანიტარიის მიმართულებით გეგმის შესაბამისად მიმდინარეობს.
„2015-2020 წლებში, DCFTA- შეთანხმების ფარგლებში 150 -მდე სამართლებრივი აქტის დაახლოება განხორციელდა. ევროკავშირის მხარდაჭერის შედეგად, უკვე გვაქვს ხელშესახები შედეგები მომხმარებლის ინტერესების დაცვის, წარმოებებში თანამედროვე სტანდარტების დანერგვის და ბიზნეს-სექტორის ინფორმირებულობის გაზრდის მიმართულებით. თუმცა პროგრესის პარალელურად რჩება გამოწვევებიც. ჩვენ გვაქვს ამბიცია საქართველოში წარმოებული პროდუქცია იყოს კონკურენტუნარიანი ევროკავშირის ბაზარზე“,- განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსმა ზურაბ ჩეკურაშვილმა.
„ევროკავშირი აგრძელებს საქართველოს მხარდაჭერას სურსათის უვნებლობის სისტემის გაძლიერების,მომხმარებელთა ინტერესების დაცვისა და სოფლის მეურნეობაში საექსპორტო შესაძლებლობების უზრუნველყოფის მიმართულებით. „ტვინინგის“ პროექტის განხორციელების მთავარი სარგებელი არის ის, რომ იგი გაზრდის ქართული პროდუქციის კონკურენტუნარიანობას ევროკავშირის ბაზარზე და მომხმარებლის ნდობას სურსათის კონტროლის სისტემის მიმართ“,-განაცხადა პროექტის ხელმძღვანელმა ლატვიიდან, ლატვიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათისა და ვეტერინარული სამსახურის გენერალურმა დირექტორმა მარის ბალოდისმა.
ღონისძიებას საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი, დიპლომატიური კორპუსის, ფინანსთა სამინისტროს, არასამთავრობო სექტორისა და დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„ტვინინგის“ პროექტი საქართველოს, ლატვიის, ესტონეთის და შვედეთის ჩართულობით 2020 წლის ოქტომბრიდან ხორციელდება. პროექტის ფარგლებში პარტნიორი ქვეყნებიდან მოწვეული ექსპერტები ქართველ კოლეგებს თეორიულ და პრაქტიკულ გამოცდილებას უზიარებენ. პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროგრამის მიერ და 2022 წლის ნოემბრამდე გაგრძელდება.

EU supports Georgia in strengthening food safety system and helps in sharing experiences of successful countries
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili attended the event
at the Sheraton Grand Tbilisi Metechi Palace, where activities carried out within the framework of the EU-funded Twinning project - "Ensuring further progress of the SPS and food safety system in Georgia" were summed up by participants, who also highlighted key aspects of the project, as well as future plans.
While addressing the participants, George Khanishvili expressed his appreciation for the EU’s support to strengthening the food safety system in Georgia.
“Georgia is going through a new important phase of implementing modern food safety standards and approximating with the EU legislation in this area; therefore, sharing the experiences of the EU Member States involved in this project is essential”- stated Mr. Khanishvili.
“The approximation process with the European Union legislation in the field of food safety, veterinary and phytosanitary is proceeding according to the plan. In 2015-2020, up to 150 legal acts were approximated within the framework of the DCFTA agreement. As a result of the support provided by the European Union, we already have tangible results in protecting the interests of consumers, introducing modern standards in production and raising awareness in the business sector. However, challenges remain as we move forward. We have ambition to make Georgian products competitive on the EU market. In this regard, it is important to share the experience of other successful countries and this opportunity is being offered by the Twinning project” stated Mr. Zurab Chekurashvili, Head of the National Food Agency.
"EU continues supporting Georgia in strengthening food safety for better consumer protection and export opportunities in Agriculture. The main benefit of the Twinning project is that it will boost the competitiveness of Georgian products in the European Union market and strengthen consumer confidence in the food control system’’ said the project leader, Director General of Latvian Food and Veterinary Service, Māris Balodis.
The event was attended by Deputy Foreign Minister Alexander Khvtisiashvili, representatives of the diplomatic corps, the Ministry of Finance, non-governmental sector and sectoral associations. The Twinning project has been implemented since October 2020, with the involvement of Georgia, Latvia, Estonia and Sweden. Experts invited from partner countries within the project share their knowledge and practical experience with their Georgian counterparts.
"Twinning’’ is a European Union instrument allowing for a direct exchange of knowledge and expertise between EU Member States public administrations and their counterparts in the Beneficiary Country. The project will run until November 2022.