ქართული ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, საბრენდე სპირტისა და ჩამოსასხმელი ბრენდის ექსპორტის შედეგად მიღებულია 400 მლნ აშშ დოლარამდე შემოსავალი, რაც 18%-ით მეტია 2020 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე და 142%-ით მეტი 2012 წელთან შედარებით
2021 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 107 მილიონი ბოთლი ღვინო, რაც დამოუკიდებელი საქართველოს პერიოდში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. გასულ წელს განხორციელებული ღვინის ექსპორტი 359 % აღემატება 2012 წლის ექსპორტის მაჩვენებელს. 2012 წელს, საქართველოდან მხოლოდ 23 მლნ ღვინის ბოთლი იყო ექსპორტირებული, ხოლო ექსპორტით მიღებული შემოსავალი 71 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა, მაშინ როცა, 2021 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული 107 მილიონი ბოთლი ღვინით მიღებული შემოსავალი 250 მლნ აშშ დოლარს უტოლდება.
2021 წელს, როგორც ექსპორტირებული ღვინის რაოდენობა, ისე ექსპორტით მიღებული შემოსავალი, 2020 წელთან შედარებით, 16%- ით არის გაზრდილი.
გარდა ღვინისა, 2021 წელს, საქართველოდან მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში ექსპორტირებულია 42,2 მლნ ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 30%-ით აღემატება 2020 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს და 554%-ით მეტია 2012 წელთან შედარებით (ექსპორტირებული იყო მხოლოდ 6 მლნ ბოთლი). ბრენდის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავალმა 78,3 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია (ზრდა 19%). 2012 წელს, ბრენდის ექსპორტით მიღებული შემოსავალი 20 მლნ აშშ დოლარი იყო.
2021 წელს ექსპორტირებულია 1 მილიონი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა; ექსპორტის ზრდამ, 2020 წელთან შედარებით, 145% შეადგინა, ხოლო 2012 წელთან შედარებით ზრდა 622%-ია (2012 წელს, 145 ათასი ბოთლი ჭაჭის ექსპორტი განხორციელდა); 2021 წელს ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავალი 2,6 მლნ აშშ დოლარს აღწევს; ზრდამ, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 126% შეადგინა. 2012 წელს, ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავალი კი, 584 ათასი აშშ დოლარი იყო.
ექსპორტის ზრდის დინამიკა შენარჩუნებულია სტრატეგიულ ბაზრებზე, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტო მარკეტინგულ ღონისძიებებს ახორციელებს: პოლონეთი 34% (7003031), ჩინეთი 29% (5934937), აშშ 19% (1084278), გერმანია 28% (892348), ლატვია 19% (1900519), ლიეტუვა 45% (986740), იაპონია 12% (197638) და დიდი ბრიტანეთი 71% (736391).
ზრდა აღსანიშნავია შემდეგ ქვეყნებში: კანადა 76% (332182), შვედეთი 76% (136786), ჩეხეთი 227% (148002), ნორვეგია 1047% (108086), ისრაელი 50% (480007), ყაზახეთი 47% (4232446), აზერბაიჯანი 35% (246635), თურქეთი 260% (108570), უკრაინა 21% (12921321), რუსეთი 8% (62115759), მონღოლეთი 158% (484902), ბელარუსი 33% (4886393) და ა.შ.
2021 წლის მონაცემებით, განხორციელებული ექსპორტის საერთო რაოდენობაში რუსეთის ბაზარზე ექსპორტის წილმა 57% შეადგინა, რაც ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია როგორც ემბარგომდე (როცა 87% რუსეთის ბაზარს ეკავა), ისე ემბარგოს გაუქმების შემდეგი წლების გათვალისწინებით.
აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ქართული ღვინის ექსპორტმა ამერიკის შეერთებულ შტატებში პირველად გადააჭარბა 1 მილიონ ბოთლს.
საქართველოდან სხვადასხვა მოცულობის ღვინის ექსპორტი 441-მა კომპანიამ განახორციელა, მაშინ როცა, 2012 წელს, მხოლოდ 120 კომპანიას ჰქონდა შესაძლებლობა ღვინის ექსპორტი განეხორციელებინა.
ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, საბრენდე სპირტისა და ჩამოსასხმელი ბრენდის ექსპორტის შედეგად მიღებულია 400 მლნ აშშ დოლარამდე შემოსავალი, რაც 18%-ით მეტია 2020 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე და 142%-ით მეტი 2012 წელთან შედარებით, რაც 163 მლნ აშშ დოლარს უტოლდებოდა.

Total income from the exports of wine, brandy, chacha, tap brandy and brandy spirits amounted up to USD $ 400 million, which is 18% higher compared to 2020, and 142% more than in 2012
In 2021, Georgia exported 107 million bottles of wine to 62 countries, which is the highest mark in the history of independent Georgia. In 2021, the export of Georgian wine was 359% higher than in 2012. In 2012, only 23 million bottles of wine were exported from Georgia, and the income derived from exports amounted to USD 71 million, while in 2021, the income received from 107 million bottles of wine exported from Georgia was equal to USD 250 million.
In 2021, both the amount of exported wine and export earnings increased by 16% compared to 2020. Apart from wine, 42.2 million bottles (0.5 l) of brandy were exported from Georgia to many countries around the world in 2021, which is 30% higher compared to 2020 and 554% more than in 2012 (only 6 million bottles were exported ). Brandy export earnings reached USD 78.3 million (up 19%). In 2012, the brandy exports earned USD 20 million.
In 2021, 1 million bottles (0.5 l) of chacha were exported; the increase in exports compared to 2020 was 145%, while the increase compared to 2012 was 622% (in 2012, 145 thousand bottles of chacha were exported).
Revenue from chacha exports in 2021 reached $ 2.6 million. The growth rate of export was 126% compared to the same period last year. In 2012, the income from the export of chacha was USD 584 thousand.
Georgian wine export maintains the growing dynamics in the strategic markets, where marketing measures are being implemented by National Wine Agency aiming to boost popularity and increase awareness of Georgian wine: Poland 34% (7003031), China 29% (5934937), USA 19% (1084278), Germany 28% (892348) , Latvia 19% (1900519), Lithuania 45% (986740), Japan 12% (197638) and Great Britain 71% (736391).
Export increases are achieved in the following countries: Canada 76% (332182), Sweden 76% (136786), Czech Republic 227% (148002), Norway 1047% (108086), Israel 50% (480007), Kazakhstan 47% (4232446), Azerbaijan 35% (246635), Turkey 260% (108570), Ukraine 21% (12921321), Russia 8% (62115759), Mongolia 158% (484902), Belarus 33% (4886393) etc.
According to the data of 2021, the share of the Russian market in Georgian wine exports is the lowest - 57% - considering years before the Russian embargo and after it.
It is worth mentioning, that for the first time in the history of independent Georgia, Georgian wine exports to the United States exceeded 1 million bottles.
441 Georgian companies exported different volumes of wine from Georgia, while in 2012, only 120 companies had the opportunity to export wine,”
Overall, the total income from the exports of wine, brandy, chacha, tap brandy and brandy spirits amounted up to USD 400 million, which is 18% higher compared to 2020 and 142% more than in 2012, amounting to USD 163 million.