ნინო თანდილაშვილმა ბერლინის სოფლის მეურნეობის რიგით მე-14 ონლაინ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა ბერლინის სოფლის მეურნეობის რიგით მე-14 ონლაინ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა. წლევანდელ მინისტერიალზე, მონაწილეებმა თემა „მიწის მდგრადი გამოყენება: სასურსათო უსაფრთხოება იწყება ნიადაგით“ განიხილეს.
სოფლის მეურნეობის მინისტრების მსოფლიოში ყველაზე დიდ ფორუმს 70-მდე ქვეყნის სოფლის მეურნეობის მინისტრი და ათზე მეტი საერთაშორისო ორგანიზაციის, მათ შორის, FAO, UNCCD, WTO, მაღალი დონის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ბერლინის მინისტერიალის ფარგლებში ოთხი პარალელური დისკუსია (BOS) მიმდინარეობდა თემებზე: ნიადაგის ჯანმრთელობა, დეგრადირებული ნიადაგის აღდგენა, მიწაზე წვდომა და საკუთრების უფლებების უზრუნველყოფა.
მაღალი რანგის მონაწილეებმა ჩამოაყალიბეს საერთო პოლიტიკური პოზიცია იმ პრიორიტეტულ თემებზე, რომლებიც კონფერენციის თემას: „მიწის მდგრადი გამოყენება: სასურსათო უსაფრთხოება იწყება ნიადაგით“ ეხებოდა.
მინისტერიალი ორგანიზებული იყო გლობალური საზოგადოების „TMG Research ThinkTank for Sustainability“ მიერ, ხოლო თანაორგანიზატორები იყვნენ კენიის რესპუბლიკის გარემოს დაცვისა და სატყეო მეურნეობის სამინისტრო, ბენინის რესპუბლის დაგეგმვისა და განვითარების სამინისტრო, მალავის რესპუბლიკის სატყეო დეპარტამენტი, ბუნებრივი რესურსების, ენერგეტიკისა და სამთო სამინისტრო, მადაგასკარის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის სამინისტრო და გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტრო (BMZ).

Nino Tandilashvili paticipates in the 14 th Berlin Agriculture Ministers’ Conference
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili paticipates in the virtual 14th Berlin Agriculture Ministers’ Conference at the Global Forum for Food and Agriculture (GFFA)In 2022, the participants of the Ministerial set focus on the main topic "Sustainable Land Use: Food Security Starts with the Soil."
The world’s largest forum was attended by Ministers of Agriculture from 70 countries and high-level officials of more than a dozen international organizations, embracing FAO, UNCCD, WTO.
The discussions (BOS) within the framework of the Berlin Ministerial set focus on four central issues: Soil Health, Rehabilitation of Degraded Soil, Land Access, and Property Rights.
The high-rank officials agreed on joint position regarding the main topic: “Sustainable Land Use: Food Security Starts with the Soil”.
The event was organized by Global Community -TMG Research and ThinkTank for Sustainability, co-organized by the Ministry of Environment and Forestry of the Republic of Kenya, the Ministry of Planning and Development of the Republic of Benin, the Department of Forestry at the Ministry of Natural Resources, Energy and Mining of the Republic of Malawi, Ministry of Environment of the Republic of Madagascar and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia highlighted current, crucial issues with the French side.