ნინო თანდილაშვილმა ევროპარლამენტში გამართულ ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის მე-10 სხდომაში მიიღო მონაწილეობა
ბრიუსელში, ევროპარლამენტში გამართულ ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის მე-10 სხდომაში მონაწილეობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა მიიღო.
მინისტრის მოადგილემ, სხდომაზე მოხსენებით გამოსვლის დროს, გარემოს დაცვისა და კლიმატის ცვლილების მიმართულებით საქართველოში განხორციელებულ ღონისძიებებზე და მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრა.
აღინიშნა, რომ საქართველოს პარლამენტმა, 2021 წელს, „გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ“ კანონი მიიღო, რომელიც ეფუძნება „დამაბინძურებელი იხდის პრინციპს“ და, ევროკავშირის საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად, ემსახურება გარემოსთვის მიყენებული ზიანის აღმოფხვრას და შემცირებას. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ გარემოსთვის ზიანის მიმყენებელს დაეკისრება ამ ზიანის გამოსწორების ვალდებულება და არა მხოლოდ მონეტარული ჯარიმის გადახდა.
აღინიშნა ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით გატარებული ღონისძიებების შესახებაც, რაც გულისხმობს, რომ საქართველო სრულად გადაერთვება ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის ევროპულ სისტემის შესაბამის დირექტივებზე.
წყლის ხარისხის და რესურსების მართვის კუთხით აღინიშნა, რომ წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვის სისტემის განვითარება და სააუზო მართვის მოდელზე გადასვლა არის უმთავრესი პრიორიტეტი საქართველოში წყლის სექტორის რეფორმისთვის. ევროკავშირის დირექტივების შესაბამისად მომზადებულია კანონის პროექტი „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“, რომელიც წარედგინა პარლამენტს.
საუბარი შეეხო ასევე ბიომრავალფეროვნების დაცვის, სატყეო მმართველობის და დაცული ტერიტორიების განვითარების საკითხებს; ხაზი გაესვა ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მნიშვნელობას, მეთევზეობას და საზღვაო მმართველობას.
კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით, აღინიშნა საქართველოს მიერ გადადგმული ისეთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯები, როგორიც არის ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტის (NDC), კლიმატის ცვლილების სტრატეგიისა (2030) და სამოქმედო გეგმის (2021-2023) დამტკიცება.
აღნიშნა ევროპის მწვანე შეთანხმების მნიშვნელობის შესახებაც. იმის გათვალისწინებით, რომ ევროპული მწვანე შეთანხმება ადგენს სხვადასხვა პოლიტიკურ ინიციატივას და ამბიციურ მიზნებს ევროკავშირისა და მისი წევრი ქვეყნებისთვის, საქართველოსთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ევროკავშირთან დიალოგის გაღრმავება ევროკავშირის მხარის მოლოდინებთან დაკავშირებით, თუ როგორ შეუძლია საქართველოს იმოქმედოს ევროპის მწვანე შეთანხმებით განსაზღვრული მიზნების მისაღწევად, ასოცირებული ქვეყნის პერსპექტივიდან.
ევროპარლამენტში გამართულ ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის მე-10 სხდომას ესწრებოდნენ საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, რომლებმაც ევროკავშირთან თანამშრომლობის სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე გააკეთეს მოხსენებები.

Nino Tandilashvili participates in the 10th sitting of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee in the European Parliament
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili took part in the 10th sitting of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee in Brussels.
In the course of the sitting, the Deputy Minister spoke about the measures taken by Georgia in the field of environmental protection and climate change and highlighted achieved results.
It was mentioned, that, in 2021, the Parliament of Georgia adopted the Law on ‘’Environmental Liability’’, which is based on the "polluter pays principle" and serves to eliminate and reduce the damage to the environment, in accordance with the EU best practice.
The sides also emphasized, that the one who caused the damage to the environment would have the obligation to repair this damage and not just pay a monetary penalty or fine.
The participants mentioned measures to improve the air quality, which means, that Georgia will fully embrace European Ambient Air Quality Directives and adopt the European air quality management system.
It was noted that, the development of an integrated water resources management system and transition to a basin management model is a top priority for water sector reform in Georgia. A draft law on water resources management has been prepared in accordance with EU directives and submitted to the Parliament.
The participants discussed a wide range of issues, including, biodiversity protection, forest governance and development of protected areas; The importance of waste management and the development of the circular economy, fisheries and maritime governance was also underlined at the session.
Significant steps have been taken by Georgia in relation to climate change, such as the adoption of the NDC, the Climate Change Strategy (2030) and the Action Plan (2021-2023).
The sides underlined the importance of the European Green Deal as well. Considering the fact, that European Green Deal sets out various policy initiatives and ambitious goals for the EU and its Member States, it is very important for Georgia to deepen the dialogue with the EU on the expectations of the EU , on how Georgia can act to achieve the goals set out in the European Green Deal from the perspective of the associated country.
The 10th sitting of the EU-Georgia Parliamentary Association Committee in the European Parliament was attended by members of executive and legislative branches, who made reports on a wide range of important issues addressing cooperation with the EU.