ოთარ შამუგია სოფლის მეურნეობის დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სოფლის მეურნეობის დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში მიღწეულ შედეგებს, ფერმერების საჭიროებების გათვალისწინებით მიმდინარე პროექტებში განხორციელებულ ცვლილებებსა და სამომავლო გეგმებს. ასოციაციის წარმომადგენლებმა მარცვლეული კულტურების, კენკროვნების, დაფნის, კაკლოვანი კულტურების, პურის, ზეთისხილის, თაფლის, თევზისა და კვერცხის წარმოების, მეცხვარეობისა და მეფუტკრეობის განვითარების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებსა და საჭიროებებზე ისაუბრეს.
„ჩვენ მზად ვართ, მოვისმინოთ თითოეულ სექტორში არსებული გამოწვევა და, ასოციაციებთან ერთად, დავგეგმოთ მათი გადაჭრის ისეთი გზები, რაც ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის დარგის სწრაფ და ეფექტიან განვითარებას, სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას და ბაზრების დივერსიფიკაციას. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, აქტიურად გაგრძელდეს კომუნიკაცია სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის, რათა შემუშავებული ყოველი ახალი სახელმწიფო პროგრამა თუ ინიციატივა მორგებული იყოს დარგის საჭიროებებზე, ხოლო მიმდინარე პროგრამებში შევიდეს ისეთი ცვლილებები, რაც ხელს შეუწყობს არსებული გამოწვევების დაძლევას და სექტორის სწრაფ განვითარებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ბევრი რამ გაკეთდა ადგილობრივი პროდუქციის წარმოებისა და ექსპორტის ზრდის მიმართულებით, ამას სტატისტიკური მონაცემებიც მოწმობს - 2021 წელს, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავალმა 1 142 000 000 აშშ დოლარი შეადგინა. თუმცა, სამინისტროს აქვს ამბიციური გეგმა, რომ 2030 წლისთვის, ეს რიცხვი 3 მლრდ აშშ დოლარზე მეტი იყოს. რა თქმა უნდა, ამ მიზნის მისაღწევად სამუშაო კიდევ ბევრია და სამინისტროს აქვს კონკრეტული ხედვები და გეგმები, თუმცა სწრაფი შედეგისთვის, პროცესში დარგობრივი ასოციაციების კიდევ უფრო აქტიური ჩართულობა მნიშვნელოვანია. უახლოეს მომავალში დაიწყება შეხვედრები ცალკეული ასოციაციების წარმომადგენლებთან, სადაც დეტალურად იქნება განხილული კონკრეტული დარგის საჭიროებები, მისი განვითარების სამომავლო გეგმები და ინიციატივები.

Minister of Environmental Protection and Agriculture Otar Shamugia met with the representatives of the Georgian Farmers’ Associations.
The results achieved through state programs, future plans, as well as changes implemented in the current projects to meet the needs of farmers have been discussed at the meeting.
Representatives of the associations spoke about the needs and challenges related to the development of cereals, berries, laurel, walnuts, bread, olives, honey, fish and eggs, sheep breeding, and beekeeping fields.
"We are ready to take up challenges facing each sector and, together with the associations, we plan ways to deal with the respective challenges, which will contribute to the rapid and effective development of the agricultural sector, ensure food security, and diversify export markets.
" It is important for us, that the state and the private sector continue active communication, particularly to ensure that, each new state program, or initiative is tailored to the needs of the agricultural sector, and changes made in the current programs will help to overcome existing challenges, that will ultimately contribute to the rapid development of the sector" Mr. Otar Shamugia stated.
According to the Minister, much work has been done to increase production and export of local products, statistics in 2021 show, that revenues derived from agricultural exports amounted to USD 1 142 000 000.
However, the Ministry has an ambitious plan to increase that number by more than USD 3 billion by 2030. Obviously, there is still a lot more work to be done to achieve this goal, and the Ministry has effective visions and specific plans in the respective areas, although, more active participation of sectoral associations is crucial to achieving immediate results.
Meetings with the representatives of different associations will start in the near future, where the needs and challenges facing the specific fields of agriculture, also future development plans and initiatives will be discussed in detail.