ნინო თანდილაშვილმა გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის სპეციალურ სესიაში მიიღო მონაწილეობა
გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) დაარსებიდან 50 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის სპეციალური სესია, ონლაინ ფორმატში გაიმართა, რომელზეც სესიის მონაწილეებს, საქართველოს მთავრობის სახელით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა სიტყვით მიმართა.
„2022 წელი UNEP-ისა და საქართველოს თანამშრომლობის ოცდამეათე საიუბილეო წელია. UNEP-თან აქტიური და მჭიდრო თანამშრომლობა მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, რადგან ჩვენი ამოცანაა, განვახორციელოთ მდგრადი განვითარების დღის წესრიგი 2030 და მივაღწიოთ მდგრადი განვითარების მიზნებს. საქართველოსთვის პრიორიტეტია გარემოს დაცვა, საერთაშორისო გარემოსდაცვითი პროცესებით და გარემოსდაცვითი შეთანხმებებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება. საქართველო სრულად აცნობიერებს, რომ გარემოსდაცვითი დემოკრატიის პრინციპებიდან გამომდინარე, კარგი გარემოსდაცვითი მმართველობა არის წინაპირობა არა მხოლოდ გარემოს ეფექტიანი დაცვის, არამედ, ქვეყნის მდგრადი განვითარებისთვის“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
სესიაზე მიიღეს სხვადასხვა რეზოლუცია, მათ შორის, პერუსა და რუანდის მიერ ინიცირებული რეზოლუციის პროექტი პლასტიკით გამოწვეულ გარემოს დაბინძურების აღმოფხვრასთან დაკავშირებით - End Plastic Pollution: Towards an International Legally Binding Instrument, რომლის მხარდამჭერი და თანასპონსორი საქართველოა. აღნიშნული რეზოლუციის მიზანია, მთავრობათაშორისი მოლაპარაკებების კომიტეტის დაარსება (INC). კომიტეტი შეძლებს, წარმართოს მოლაპარაკებები, პლასტიკით დაბინძურებასთან დაკავშირებით, იურიდიულად სავალდებულო ძალის მქონე გლობალური შეთანხმების თაობაზე, რომელიც 2024 წლისათვის უნდა იყოს მიღებული. შეთანხმების მიზანია, შემცირდეს პლასტიკის ნარჩენებით გარემოს დაბინძურება, რომელიც მოიცავს პლასტიკის მთლიანი სასიცოცხლო ციკლის ყველა ეტაპს და დამკვიდრდეს პლასტიკასთან მიმართებით ცირკულარული ეკონომიკის მიდგომები. გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) აღმასრულებელი დირექტორის, იგნერ ანდერსენის განცხადებით, პლასტიკის შეთანხმება არის ყველაზე მნიშვნელოვანი საერთაშორისო მრავალმხრივი გარემოსდაცვითი შეთანხმება პარიზის კლიმატის შეთანხმების შემდეგ.

Nino Tandilashvili participated in the special session of the UN Environment Assembly
The Special session to commemorate the fiftieth anniversary of the establishment of the United Nations Environment Programme (UNEP@50) took place online, where the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili addressed the participants on behalf of the Government of Georgia."UNEP and Georgia mark the thirtieth anniversary of the cooperation in 2022. Active and close cooperation with UNEP is important for Georgia, as our task is to implement the Sustainable Development Agenda 2030 and achieve the Sustainable Development Goals. The protection of the environment, fulfillment of obligations taken under the international environmental agreements and environmental processes is a priority for Georgia. However, considering the principles of environmental democracy, Georgia is fully aware, that good environmental governance is an essential prerequisite not only for effective protection of the environment, but also for the sustainable development of the country " - said Mrs. Nino Tandilashvili.
A number of resolutions were adopted at the session, including a draft resolution initiated by Peru and Rwanda on the elimination of plastic pollution - End Plastic Pollution: Towards an International Legally Binding Instrument, which is supported and co-sponsored by Georgia.
The purpose of this resolution is to establish an Intergovernmental Negotiating Committee (INC). The Committee will be able to conduct negotiations on plastic pollution, aiming to complete a draft legally binding global agreement by the end of 2024.
The aim of the agreement is to reduce plastic pollution into the environment, which addresses the full lifecycle of plastics and adopts a circular economy approach to plastic waste.
According to Ms.Igner Andersen, Executive Director of the United Nations Environment Programme (UNEP)), the Plastic Pollution Treaty is the most significant international multilateral environmental deal since the Paris Climate Agreement.