მიმდინარე წელს, მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებულ პროდუქციის მწარმოებლებს ნარჩენების მართვის ვალდებულებები დაეკისრებათ
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი მწარმოებლებს შეხვდა. შეხვედრაზე, რომელიც გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დასანერგად საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის განხორციელების ვადების შესრულების საკითხებზე იმსჯელეს.
მიმდინარე წლიდან, მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებულ პროდუქციის მწარმოებლებს გარკვეული ვალდებულებები დაეკისრებათ. მათ უნდა გაიარონ რეგისტრაცია მგვ-ის ელექტრონულ რეესტრში, იყვნენ მგვ ორგანიზაციის წევრები და აიღონ ვალდებულება მათ მიერ შემოტანილი პროდუქციის ნარჩენების შემდგომი მართვის საკითხებზე.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ნარჩენების მართვის თანამედროვე სისტემის შექმნის და დანერგვის პოლიტიკის განხორციელების მიმართულებით. ევროკავშირთან თანამშრომლობით, შემუშავდა და დამტკიცდა საქართველოს კანონი „ნარჩენების მართვის კოდექსი”, რომელიც ითვალისწინებს ქვეყანაში ნარჩენების მართვის თანამედროვე მიდგომების და ტექნოლოგიების ეტაპობრივ დანერგვას. კოდექსით გათვალისწინებული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დანერგვა ნარჩენების მართვის ერთ-ერთი უმთავრესი მოდელია”, - განაცხადა სოლომონს პავლიაშვილმა.
შეხვედრაზე სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის დეპარტამენტის უფროსმა, ალვერდ ჩანქსელიანმა ხაზი გაუსვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ტექნიკური რეგლამენტების განხორციელების ვადებს და აღნიშნა, რომ ამ ეტაპზე მნიშვნელოვანი გამოწვევაა ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის ამოქმედების ვადების შესრულება, რისთვისაც სამინისტროს მიერ არაერთი ნაბიჯი გადაიდგა მწარმოებლების პოზიციების, შენიშვნებისა და წინადადებების გათვალისწინების კუთხით.
სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, ირმა გურგულიანმა მწარმოებლებს მგვ-ის ელექტრონული რეესტრი გააცნო. მგვ-ს დაქვემდებარებული პროდუქტის მწარმოებელი ვალდებულია, პროდუქტის ბაზარზე განთავსებამდე ელექტრონულ რეესტრში დარეგისტრირდეს.
შეხვედრას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ირაკლი ნადარეიშვილი, ბიზნესასოციაციის და კერძო სექტორის 80-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობამ, მგვ-ის განხორციელების მიზნით, 2020 წლის 25 მაისს მიიღო ოთხი ტექნიკური რეგლამენტი : „ნარჩენი ზეთების მართვის შესახებ”, „ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენების მართვის შესახებ”, „ბატარეებისა და აკუმულატორების ნარჩენების მართვის შესახებ” და „საბურავების ნარჩენების მართვის შესახებ”.

In 2022, manufacturers of the products subject to Extended Producer Responsibility will bear responsibilities for waste management.
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Mr. Solomon Pavliashvili held a meeting with the manufacturers of the products.The timelines for the implementation of four technical regulations adopted by the Government of Georgia for the implementation of the Extended Producer Responsibility (EPR) principles have been discussed at the meeting, which was organized by the Environmental Information and Education Center.
In 2022, certain obligations will be imposed on manufacturers of products subject to the Extended Producer Responsibility.
The manufacturers must be registered in the EPR electronic register, they should be a member of the EPR organization and make a commitment to further manage the waste of the products they import.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively working to create and implement a modern waste management system. In cooperation with the European Union, the Law of Georgia "Waste Management Code" was developed and approved, which ensures the gradual introduction of modern approaches and technologies of waste management in the country. "The introduction of the Extended Producer Responsibility (EPR) principle provided by the Waste Management Code is one of the main models of waste management," said Mr. Pavliashvili.
During the meeting, Alverd Chankseliani, Head of the Waste and Chemicals Management Department of the Ministry, emphasized the importance of deadlines for the implementation of the technical regulations on the Extended Producer Responsibility and noted, that the implementation of four technical regulations is an important challenge at this stage, for which, the Ministry has taken a number of steps, taking into account the positions, comments, and suggestions of the manufacturers.
Irma Gurguliani, Deputy Head of the Waste and Chemicals Management Department of the Ministry, introduced the EPR electronic register to the producers. The manufacturer of the product subject to EPR is obliged to register in the electronic register before placing the product on the market.
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Mr. Irakli Nadareishvili and about 80 representatives of the Business Association and the private sector attended the meeting.
It should be mentioned, that on May 25, 2020, the Government of Georgia adopted four technical regulations for the implementation of the EPR: