საქართველოში ევროკავშირის ახალი პროგრამა „ევროკავშირი გარემოსთვის - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემები“ დაიწყო
საქართველოში ევროკავშირის ახალი პროგრამის „ევროკავშირი გარემოსთვის - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემები“ განხორციელება დაიწყო.
პროგრამა „ევროკავშირი გარემოსთვის - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემები“ ითვალისწინებს წყლის რესურსების მართვის კუთხით არსებული პოლიტიკის, ახალი რეფორმების და ადგილობრივ დონეზე მათი განხორციელების მხარდაჭერას, ასევე, წყლის რესურსების, ჰაერის ხარისხის, მიწათსარგებლობისა და ნარჩენების მიმართულებით არსებული მდგომარეობის შესახებ სანდო მონაცემებსა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას.
„ასოცირების შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებების ფარგლებში, საქართველო ეროვნული პოლიტიკის და კანონმდებლობის ევროკავშირთან ჰარმონიზაციას ახორციელებს. გარკვეული პროგრესი უკვე მიღწეულია - შემუშავდა წყლის რესურსების მართვის შესახებ კანონპროექტი და მნიშვნელოვნად გაფართოვდა წყლის მონიტორინგის ქსელი. უნდა აღინიშნოს, რომ ევროკავშირის ახალი პროგრამა ხელს შეუწყობს საქართველოში გარემოს დაცვის გაუმჯობესებას“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა პროექტის დაწყების ღონისძიებაზე.
პროგრამა „ევროკავშირი გარემოსთვის - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემები“ არის ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობასთან თანამშრომლობის ჩარჩოს ნაწილი და მისი მთლიანი ბიუჯეტი 12,75 მილიონ ევროს შეადგენს. პროგრამა განხორციელდება 2022-2024 წლების განმავლობაში; განხორციელებაზე პასუხისმგებელი იქნება განმახორციელებელი ორგანიზაციების კონსორციუმი (ავსტრიის გარემოს დაცვის სააგენტო, ავსტრიის განვითარების სააგენტო (ADA), წყლის საერთაშორისო ოფისი - საფრანგეთი (OiEau), ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD) და გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისია (UNECE)).
პროგრამა „ევროკავშირი გარემოსთვის - წყლის რესურსები და გარემოსდაცვითი მონაცემები“ ეყრდნობა ევროკავშირის მხარდაჭერით უკვე განხორციელებული პროექტების - ევროკავშირის წყლის ინიციატივა პლუსი (EUWI+) და ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემის II ფაზა (ENIS SEIS II East) - ფარგლებში მიღწეულ შედეგებს.
- პროექტი EUWI+ დაეხმარა საქართველოს ევროკავშირთან გაფორმებული ასოცირების შეთანხმებით აღებული ვალდებულებების შესრულებასა და ევროკავშირის წყლის რესურსების მართვის პრაქტიკის საქართველოში ეტაპობრივ დანერგვაში. შემუშავდა ალაზანი-იორის და ხრამი-დებედას აუზების მართვის გეგმები და ჭოროხი-აჭარისწყლის აუზის მართვის გეგმა, რომელიც შავი ზღვის სანაპიროსთან დაკავშირებულ საკითხებსაც მოიცავს. სამივე სააუზო მართვის გეგმა ჯამურად, მოიცავს 24,000 კმ² და 961,000 მოსახლეს.
- ENI SEIS II East პროექტი მხარს უჭერდა ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემის (SEIS) პრინციპებისა და პრაქტიკის განხორციელებას ბიომრავალფეროვნების, წყლის, მიწის, ნარჩენების და ჰაერის შესახებ გარემოსდაცვითი მონაცემების წარმოების და ინდიკატორების შემუშავების გასაძლიერებლად. პროექტმა ხელი შეუწყო ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარებას გარემოსდაცვითი შეფასებისა და აღრიცხვის სფეროში.

New EU program "EU4Environment - Water Resources and Environmental Data’’ to launch in Georgia
The new EU program "EU4Environment - Water Resources and Environmental Data’’ is launched in Georgia.The protection and sustainable use of water resources, support for existing water management policy, new reforms and their implementation at the local level, as well as improved access to reliable environmental data, information on water resources, air quality, land use, and waste
are envisaged by the new EU program "EU4Environment - Water Resources and Environmental Data".
Under the frame of the Association Agreement signed between the European Union and Georgia, Georgia has undertaken an obligation to harmonize its national policy and legislation with the EU legislation. Some progress has already been made - a draft law on water resources management has been developed and the water monitoring network has been significantly expanded. It should be mentioned, that the new EU program will help to improve the environmental protection in Georgia, "- said Mrs. Nino Tandilashvili at the event.
The EU program ‘’EU4 Environment - Water Resources and Environmental Data’’ is a part of the EU Eastern Partnership framework with a total budget amounting to € 12.75 million.
The program will be implemented in the period 2022-2024; The consortium of implementing organizations consists of representatives of the Umweltbundesamt (Environment Agency Austria), the ADA (Austrian Development Agency), the Office International de l'Eau (France), the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) and the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).
The Project EU4Environment - Water Resources and Environmental Data is based on the results of the projects, which have been already implemented with the EU support – ‘’EU Water Initiative Plus (EUWI +)’’ and the ‘’ENIS SEIS II East’’.
The project ‘’EUWI +’’ assisted Georgia in fulfilling its commitments taken under the Association Agreement with the European Union and supported in gradually implementing EU water resources management practices in Georgia.
Alazani-Iori and Khrami-Debeda River Basin Management Plans and Chorokhi-Adjaristskali Basin Management Plan have been developed, which also include issues related to the Black Sea coast. All three pool management plans total 24,000 km2 and include 961,000 inhabitants.
The ENI SEIS II East project supports the implementation of the principles and practices of the Shared Environmental Information System (SEIS) and strengthens the regular reporting process including the production of environmental indicators and assessment reports in the fields of biodiversity, water, land, waste, and air. The project develops institutional capacity in the environmental assessment and accounting fields.