გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ატმის, კარტოფილის მწარმოებლებსა და ექსპორტიორებთან შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ატმის, საადრეო კარტოფილის მწარმოებლებსა და ექსპორტიორებს შეხვდა. შეხვედრაზე, რეგიონში არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, მოსავლის აღებისა და დაბინავების კუთხით მოსალოდნელ გამოწვევებზე იმსჯელეს.
გიორგი ხანიშვილმა აღნიშნა, რომ ექსპორტიორებმა ალტერნატიული ბაზრების მოძიებაზე აქტიურად უნდა იმუშაონ, სახელმწიფოს მხრიდან კი მხარდაჭერა ექნებათ.
„შეხვედრა გვქონდა საადრეო კარტოფილის და ატმის მწარმოებელ ფერმერებთან და ექსპორტიორებთან. მათი შემოსავალი დამოკიდებულია რეალიზაციის შესაძლებლობებზე - სად გაიტანენ, როგორ მოახდენენ ექსპორტს. შეხვედრაზე ვიმსჯელეთ იმ შესაძლო რისკებზე, რასაც, არსებულ მოვლენათა პირობებში შეიძლება ჰქონდეს ადგილი. ექსპორტიორებს მიეცათ განმარტება, რომ რაც შეიძლება მეტი იმუშაონ ბაზრების მოძიებაზე. წელს, როგორც ატმის, ისე საადრეო კარტოფილზე არის ძალიან მაღალი მოსავლის მოლოდინი; გასული წლის წარმატებულმა შედეგებმა ფერმერებს მისცა სტიმული, რომ მეტი ემუშავათ, ეზრუნათ და მეტი მოსავალი მიეღოთ; ამიტომ, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოს მხრიდან გაკეთდეს ყველაფერი, რათა მათ შეუფერხებლად შეძლონ პროდუქციის რეალიზება“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე ფერმერებმა და ექსპორტიორებმა განაცხადეს, უკვე აქტიურად მუშაობენ პროდუქციის რეალიზაციის ალტერნატიულ ბაზრების მოძიების მიმართულებით, მათ შორის, ევროკავშირის ქვეყნებთანაც მიმდინარეობს მოლაპარაკებები. შეხვედრის მონაწილეებმა მადლობა გადაუხადეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებს მრავალწლიანი თანამშრომლობისა და აქტიური მხარდაჭერისთვის.
„ჩვენ მზად ვართ, ექსპორტი განვახორციელოთ იმ ბაზრებზე, რომლებზეც აქამდე ვმუშაობდით; თუმცა, აქტიური კომუნიკაცია გვაქვს ევროპულ ქვეყნებთან, სადაც უკვე გვაქვს მცირე გამოცდილება. განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერა; სამინისტროს წარმომადგენლები გვეხმარებიან რეალიზაციის უზრუნველყოფის პროცედურებში. იქნება ეს დოკუმენტაციის მომზადება, თუ კომუნიკაცია სხვა სამინისტროებთან. მინდა მადლობა გადავუხადო სამინისტროს ყველა შესაბამის სამსახურს ამ მხარდაჭერისთვის“,-განაცხადა ექსპორტიორმა ვახტანგ ბეჟიტაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, რეგიონში არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, მწარმოებლებთან, ექსპორტისა და იმპორტის განმახორციელებლებთან შეხვედრები აქტიურად მიმდინარეობს. ატმის, ვაშლატამასა და საადრეო კარტოფილის მოსავლის აღების, ჩაბარებისა და რეალიზაციის ორგანიზებულად ჩატარების მიზნით, კომუნიკაცია მომავალშიც იგეგმება.

Meeting with peach, potato producers and exporters was held at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture
Mr. George Khanishvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture held a meeting with the peach, early potato producers and exporters. The participants set focus on the current challenges in the harvesting, handling and storage of crop, given the current situation in the region.
George Khanishvili stated, that exporters should work actively to find the alternative markets and they will have the state support
"We held a meeting with the farmers and exporters producing early potatoes and peaches. Their income depends on the sales they generate, and their ability to export. During the meeting we discussed the possible risks that may occur in the current circumstances.
The exporters were given recommendations to work as hard as possible to find other markets. This year we are expecting a high yield of peaches and early potatoes; Last year’s successful results gave farmers the incentive to work harder and get more crops; Therefore, it is crucial, that the state does everything possible to enable them to sell their products without interruption ”said Mr. George Khanishvili.
As mentioned at the meeting, farmers and exporters are already actively working to find alternative markets to sell their products, therefore, they hold negotiations with the EU countries. The participants thanked the representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture for their long-term cooperation and active support.
"We are ready to export products to the markets we have been exporting on so far; However, we have active communication with the European countries and we have already gained a little experience, particularly, I would like to mention the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture;
Representatives of the Ministry assist us in the procedures, regarding, preparation of documents, or communication with other Ministries to ensure the sale of products. I would like to thank all relevant services of the Ministry for this support, "said exporter Mr. Vakhtang Bezhitashvili.
Considering the current situation in the region, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is holding active meetings with the producers, exporters and importers to organize the harvesting, delivering and selling of peaches, apples and early potatoes, communication is planned in the future as well.