მებაღეობის სასწავლო და სადემონსტრაციო ცენტრი დაფუძნდა
უცხოურმა და ქართულმა 18 კომპანიამ ხელი მოაწერა წევრობის დეკლარაციას, რომლის თანახმადაც კომპანიები ახლად დაფუძნებული ა(ა)იპ მებაღეობის სასწავლო და სადემონსტრაციო ცენტრის წევრები გახდნენ. ცენტრის დაფუძნებით, შპს „იმერეთის აგროზონის“ სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტის I ფაზის იმპლემენტაცია დაიწყო.
ცენტრის დაფუძნების აღსანიშნავ ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, იმერეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი დაესწრნენ.
„მნიშვნელოვანია, რომ ახალი სასწავლო-სადემონსტრაციო ცენტრის მმართველობასა და ფუნქციონირებაში მონაწილეობას მიიღებენ სასწავლო-სამეცნიერო ცენტრები, ბიზნესსექტორი და ფერმერები. ცენტრი წევრობაზე დაფუძნებული ორგანიზაციაა. სამ წელიწადში სახელმწიფო სრულად გადასცემს მის მართვას ორგანიზაციის წევრებს. ეს არის სიახლე საქართველოსთვის, ეს არის ევროპული მოდელის დანერგვა ასეთი ტიპის ორგანიზაციების მართვაში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი ხანიშვილმა.
მებაღეობის სასწავლო და სადემონსტრაციო ცენტრის მშენებლობა ბაღდათში, 2022 წელს დაიწყება. სასწავლო ცენტრი და სადემონსტრაციო სათბურები 3 ჰექტრამდე მიწის ფართობზე მოეწყობა, სადაც დაინტერესებული პირები პრაქტიკულ მეცადინეობებს გაივლიან. მებაღეობის სასწავლო და სადემონსტრაციო ცენტრში, ადგილობრივი ფერმერები მიიღებენ ცოდნას და პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს, რომლის შედეგი საშუალო წლიური წარმოების გაორმაგება და სეზონური წარმოების გახანგრძლივება იქნება.
ახალი სასწავლო-სადემონსტრაციო ცენტრი არაკომერციული იურიდიული პირია, რომელიც წევრობაზეა დაფუძნებული და აერთიანებს უცხოურ და ქართულ აგროპროდუქტების და სასათბურე ტექნოლოგიების, სერვისების და სწავლების მიმწოდებელ კომპანიებს. ცენტრის მთავარი ბენეფიციარები იმერეთის რეგიონის მესათბურე ფერმერები არიან.
„შპს „იმერეთის აგროზონის“ მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ არ იქნება მხოლოდ სასწავლო ცენტრი, ეს არის პლატფორმა, სადაც ფერმერები ყველა საჭიროებასა და მოთხოვნაზე შესაბამის ბიზნესშეთავაზებას მიიღებს. ეს არის მოთხოვნის და მიწოდების ადგილი. ჩვენ ყოველმხრივ ხელს შევუწყობთ ამ ურთიერთობის მაქსიმალურად გამარტივებას“, - აღნიშნა შპს „იმერეთის აგროზონის“ დირექტორმა, არჩილ ბუკიამ.
„ეს არის უდაოდ უპრეცედენტო პროექტი საქართველოსთვის და ძალიან სასიხარულოა, რომ იმერეთში ხორციელდება. ჩვენ, დაახლოებით, ხუთი ათასამდე სასათბურე მეურნეობა გვაქვს, რომლებმაც შეიძლება გააფართოონ თავიანთი ბიზნესი, გაზარდონ თავიანთი შემოსავლები. ამ ახალი სასწავლო ცენტრის ბაზაზე, ისინი მიიღებენ ცოდნას, რომელიც მისცემს საშუალებას, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად მოიყვანონ მოსავალი და გაიტანონ ექსპორტზე ნებისმიერ ქვეყანაში”, - განაცხადა იმერეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულმა, ზვიად შალამბერიძემაღსანიშნავია, რომ „იმერეთის აგროზონამ“, გასულ წელს, სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტში მონაწილეობის განაცხადზე 10 სხვადასხვა ქვეყნიდან 28 წინადადება მიიღო.
სასათბურე მეურნეობების კლასტერის განვითარების პროექტი ითვალისწინებს იმერეთის რეგიონში მაღალი, საშუალო და დაბალტექნოლოგიური სათბურების, შემგროვებელი ლოგისტიკის და გაყიდვების ცენტრის, ასევე, გადამმუშავებელი საწარმოების შექმნას და განვითარებას.

Horticulture Training and Demonstration Center was established in Georgia
18 foreign and Georgian companies signed the declaration of membership, under which, the companies have joined and became members of the newly established NNLE Horticulture Training and Demonstration Center.
The foundation of the center is laid for the implementation of the first phase of the greenhouse cluster development project ‘’Imereti Agrozone’’ Ltd.
Horticulture Training and Demonstration Centre Foundation Event was attended by the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili, Imereti State Representative Mr. Zviad Shalmaberidze, and Director of the Rural Development Agency Mr. Ilia Tamarashvili.
"It is important, that training, research centers, the business sector, and farmers will take part in the management and operation of the new training and demonstration center. The Center is a membership-based organization. Within three years, the state will fully transfer its management to the members of the organization. This is a novelty for Georgia, this is the introduction of a European model in the management of such organizations, "- said the First Deputy Minister of Environment and Agriculture’’ said Mr. George Khanishvili.
The construction of the Horticulture Training and Demonstration Center will start in Baghdadi Municipality in 2022. The Training center and demonstration greenhouses will be arranged on up to 3 hectares of land area, where interested persons will undergo practical training.
The Horticulture Training and Demonstration Center will provide local farmers with the opportunity to gain modern knowledge and acquire practical skills which will result in doubling average annual production and extending seasonal production.
The new training-demonstration center is a non-profit non-commercial legal entity, which is membership-based and unites companies providing foreign and Georgian agricultural products and greenhouse technologies, services, and training. The main beneficiaries of the center are greenhouse farmers in the Imereti region.
The NNLE established by ‘’Imereti Agrozone’’ LTD will not be just a training center, but it is also a platform, where farmers will be offered some business proposals, that will meet all their needs and requirements. It is a place to build a supply and demand model. We will do our best to support this relationship and make it a lot easier:" said Mr. Archil Bukia, Director of ‘’Imereti Agrozone’’ Ltd.
‘’This is undoubtedly an unprecedented project for Georgia and it is very rewarding, that the project is being implemented in the Imereti region. We have about five thousand existing greenhouses which can expand their business and increase revenue. With the help of the respective training center, farmers will be able to acquire knowledge, that will enable them to bring their crops in compliance with the modern standards and export them to any country. " – said State Representative of Imereti region, Mr. Zviad Shalmaberidze
It should be mentioned, that last year, ‘’Imereti Agrozone’’ received 28 proposals from 10 different countries to apply for participation in the Greenhouse Cluster Development Project.
The Greenhouse Cluster Development Project envisages the establishment and development of high, medium, and low-tech greenhouses, providing logistical collection services and sales centers, as well as processing enterprises in the Imereti region.