საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, სურსათის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, უკრაინაში ჰუმანიტარულ დახმარებას აგზავნის
„პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, საქართველოს მთავრობა აგრძელებს უკრაინელი ხალხისთვის ჰუმანიტარულ დახმარებას. სურსათის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, შევისყიდეთ სასურსათო პროდუქცია, რომელიც უახლოეს დღეებში გაიგზავნება უკრაინაში. შესაძლებლობის ფარგლებში, ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენი მეგობარი უკრაინის მხარდაჭერას ამ ძალიან მძიმე ვითარებაში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ზურაბ ჩეკურაშვილმა სამინისტროს თანამშრომლებს, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს და ყველა იმ პირს გადაუხადეს მადლობა, ვინც ჰუმანიტარული დახმარების მობილიზებაში აქტიური მონაწილეობა მიიღო.
„ჩვენი უკრაინელი კოლეგების წერილის პასუხად, მოხდა პირველადი აუცილებლობის პროდუქტების შეგროვება, როგორიც არის სწრაფი კვება, ბავშვთა კვება, ბურღულეული, მაკარონი, ბრინჯი, წყალი, რის დიდ ნაკლებობასაც განიცდიან უკრაინაში“, - განაცხადა სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ზურაბ ჩეკურაშვილმა.
უკრაინაში გასაგზავნი ტვირთი პირველადი სასურსათო პროდუქტებისგან შედგება, რომელიც უკრაინელი ხალხის თხოვნების შესაბამისად, უკრაინის სურსათის უვნებლობისა და მომხმარებლების დაცვის სახელმწიფო სამსახურის (SSUFSCP) საქართველოში სურსათის ეროვნული სააგენტოსადმი წერილობითი მომართვის საფუძველზე განისაზღვრა.
უკრაინელი ხალხის დასახმარებლად აქციაში ჩაერთვნენ სამინისტროს და სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებების თანამშრომლები, ასევე, საქართველოს დისტრიბუტორთა ასოციაცია, კომპანიები „საირმე მინერალ ვოთერსი“, „ფაინ თრი ინთერნეიშენალ“, „ვოთერლენდი“ „აკვა ჯეო“. მობილიზებული თანხით და ბიზნესსექტორის თანადგომით 15 ტონა პროდუქცია შეგროვდა.

The Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili endorses a decision, according to which, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture in cooperation with the National Food Agency sends humanitarian aid to Ukraine.
"According to the decision of the Prime Minister, the Government of Georgia continues to provide humanitarian assistance to the Ukrainian people.
In coordination with the National Food Agency, we purchased food products, which will be sent to Ukraine in the coming days. We will continue to support our friendly country-Ukraine in this very difficult situation," Mr. Otar Shamugia said.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and the Head of the National Food Agency, Mr. Zurab Chekurashvili thanked the staff of the Ministry, representatives of the business sector and all those who took an active part in the mobilization of humanitarian aid.
"In response to a letter from our Ukrainian counterparts, the first aid items and essentials were collected, such as fast food, baby food, cereals, pasta, rice, water, all products that are in short supply in Ukraine," said Mr. Zurab Chekurashvili, Head of the National Food Agency.
The humanitarian cargo consists of essential food products, upon the request of the Ukrainian people, the application was sent by the State Service of Ukraine on Food Safety and Consumer Protection (SSUFSCP) to the National Food Agency of Georgia.
Employees of the Ministry and Agencies within the Ministry, the Georgian Distributors Association, ‘’Sairme Mineral Waters’’, ‘’Pine Tree International’’, ‘’Waterland’’ and Aqua Geo took part in the humaniatarian action to support the Ukrainian people. 15 tonnes of products were collected with the mobilized funds and support of the business sector.