აგრარულ საკითხთა კომიტეტში სურსათის ეროვნული სააგენტოს 2021 წლის ანგარიში მოისმინეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტში სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით არსებული გამოწვევები და 2022 წელს დაგეგმილი ღონისძიებები შეაჯამა. სურსათის ეროვნული სააგენტოს 2021 წლის საქმიანობის შესახებ ანგარიში პარლამენტის წევრებს სააგენტოს უფროსის მოადგილემ, ვასილ ბასილაძემ და მცენარეთა დაცვის დეპარტამენტის უფროსმა, ნიკოლოზ მესხმა წარუდგინეს.
აღინიშნა, რომ სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ, 2021 წელს, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიკაციის მიმართულებით - ქართული სასურსათო დანიშნულების ცოცხალი ცხოველებისა და ხორცის ექსპორტისთვის გაიხსნა იორდანიის ბაზარი, ხოლო ევროკავშირმა სასურსათო დანიშნულების ლოკოკინას ექსპორტი დაუშვა; ჯანმრთელობისა და სურსათის უვნებლობის გენერალური დირექტორატის (DG SANTE) გადაწყვეტილებით, ევროკავშირმა, საკუთარ საზღვარზე, საქართველოდან ექსპორტირებული თხილის შემოწმების სიხშირე 100%-დან 20%-მდე შეამცირა.
უფლებამოსილების ფარგლებში, სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ, 2021 წელს, 25 621 სახელმწიფო კონტროლი განახორციელა; გამოვლინდა 2414 სამართალდარღვევა; მონიტორინგის ფარგლებში, აღებულია სურსათის/სასმელი წყლის 3884 ნიმუში/სინჯი. აღსანიშნავია, რომ წინა წლებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად არის გაუმჯობესებული შედეგები თაფლში ვეტერინარული პრეპარატების ნარჩენების (101 ნიმუშიდან დარღვევა გამოვლინდა 3 ნიმუშში), სუნელ-სანელებლებში ტყვიის შემცველობის (761 ნიმუშიდან ტყვიის შემცველობა არ გამოვლენილა არც ერთში) და არაცხოველურ სურსათში სუდანის ჯგუფის საღებავების შემცველობის (არც ერთ ნიმუშში სუდანის შემცველობა არ გამოვლენილა) მხრივ.
2021 წლის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ჩატარდა 6 442 941 ვეტერინარული მანიპულაცია, მათ შორის, ვაქცინაცია და ლაბორატორიული კვლევები, იდენტიფიკაცია/რეგისტრაცია, პირუტყვის სეზონური გადარეკვისას, გარეგანი პარაზიტების საწინააღმდეგოდ დამუშავება.
ვეტერინარული კონტროლის ფარგლებში, 2021 წელს პირველად შემოწმდა ქვეყნის მასშტაბით არსებული ვეტერინარული ობიექტების 100% - სახელმწიფო კონტროლი 1042 ობიექტში განხორციელდა, გამოვლინდა 144 სამართალდარღვევა. ლაბორატორიულად გამოკვლეული 196 ვეტერინარული პრეპარატიდან დარღვევა არც ერთში გამოვლენილა.
მცენარეთა დაცვის მიზნით, აღმოსავლეთ საქართველოში, კალიების საწინააღმდეგოდ დამუშავდა 120 000 ჰა ფართობი, ამერიკული თეთრი პეპლის საწინააღმდეგოდ, კახეთის რეგიონში - 1300 ჰა ფართობი, სიმინდის ხვატარის საწინააღმდეგოდ, კახეთისა და შიდა ქართლის რეგიონებში - 24 500 ჰა ფართობი, კოღოების საწინააღმდეგოდ, კახეთის რეგიონში დამუშავებულია 6 840 ჰა ფართობი.
სახელმწიფო პროგრამის შესაბამისად, აზიური ფაროსანას საწინააღმდეგო ღონისძიებები ჩატარდა 33 მუნიციპალიტეტში - დამონტაჟდა 6000 ფერომონიანი დამჭერი და 43 260 ერთეული ფერომონი, დამუშავდა 186 000 ჰა-მდე ფართობი. 2021 წელს გატარებული ღონისძიებების შედეგად, გაიზარდა სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მოსავლის ხარისხი და საექსპორტო პოტენციალი, აზიური ფაროსანას რაოდენობა შემცირდა, გავრცელების გეოგრაფიული არეალი არ გაზრდილა.
პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების ხარისხის კონტროლის მიზნით, 2021 წელს აღებულია 382 ნიმუში, მათ შორის, 332 პესტიციდი და 50 აგროქიმიკატი. ქვეყნის მასშტაბით ფუნქციონირებს აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების 700-მდე აღიარებული სპეციალიზებული სარეალიზაციო ობიექტი. სახელმწიფო კონტროლის ფარგლებში ჩატარებული შემოწმების შედეგად, სულ გამოვლინდა 157 სამართალდარღვევა, მათ შორის, მარკირების წესის, რეალიზაციის წესის, შენახვის პირობების დარღვევა, ვადაგასული პესტიციდის რეალიზაცია და სხვა.

Agrarian Issues Committee, Parliament of Georgia heard the National Food Agency Report 2021
In the Agrarian Issues Committee, Parliament of Georgia, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George  Khanishvili summed up the challenges facing the food safety, veterinary, and plant protection fields and the measures planned for 2022. The Deputy Head of the Agency, Vasil Basiladze, and the Head of the Plant Protection Department, Nikoloz Meskhi presented the report on the activities of the National Food Agency for 2021 to the members of parliament.
It was noted that, in 2021, significant steps have been taken by the National Food Agency to diversify the export market - Jordan opened its market for Georgian live animals and meat products, while the EU allowed the export of snails;
According to the decision of the Directorate-General for Health and Food Safety (DG SANTE), the European Union has reduced the frequency of inspection of hazelnuts exported from Georgia at its border from 100% to 20%.
In 2021, the National Food Agency, within its mandate, undertook 25,621 state control procedures; 2414 violations were detected; As part of the monitoring, 3884 samples of food/drinking water were taken.
It is noteworthy, that results are significantly improved in veterinary drug residues in honey (out of 101 samples drug residues were detected in 3 samples), also lead content in spices (lead level was not detected in any of 761 samples in spices) and Sudan dye in non-animal food(Sudan dye was not detected in the samples of non-animal food) compared to previous years.
6,442,941 veterinary manipulations were performed across the country during 2021, including vaccination and laboratory tests, identification/registration, and treatment against external parasites during seasonal cattle movement.
As part of the veterinary control, 100% of the existing veterinary facilities were inspected for the first time across the country - state control was carried out in 1042 facilities, and 144 violations were detected in 2021. The laboratory did not reveal any abnormalities in the 196 veterinary drugs.
120,000 ha were treated against locusts in Eastern Georgia, 1300 ha against the American White Butterfly, 1300 ha in the Kakheti region, and 24,500 ha in the Kakheti and Shida Kartli regions, 6,840 ha in the Kakheti region against mosquitoes to protect plants.
According to the state program, measures against the Asian stink bug were carried out in 33 municipalities - 6000 pheromone traps and 43,260 pheromone units were installed, up to 186,000 ha had undergone chemical treatment. The quality of crop yields and export potential increased as a result of the measures taken in 2021, the number of Asian stink bugs decreased, and the geographical area for introducing new species of brown marmorated bugs did not increase.
382 samples were taken to control the quality of pesticides and agrochemicals in 2021, including 332 pesticides and 50 agrochemicals.
There are about 700 specialized shops selling agrochemicals and pesticides across the country. The state-controlled inspection revealed a total of 157 violations, including violations of labeling, sales, storage conditions, sale of expired pesticides, etc.