იაპონიის მთავრობა, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ერთობლივი პროექტის განხორციელებას იწყებენ
პროექტის ღირებულება 920,000 აშშ დოლარია და კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და მის შედეგებთან ადაპტაციის სფეროში საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებას ემსახურება.
ახალი პროექტის პრეზენტაციას საქართველოში ვიზიტად მყოფი გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე და UNDP-ის რეგიონული დირექტორი მირიანა სპოლიარიჩ ეგერი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, იაპონიის ელჩი საქართველოში იმამურა აკირა და პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე დაესწრნენ.
„მდგრადი განვითარება ცხოვრების მდგრადი სტილის დანერგვასა და შემოსავლის მდგრადი წყაროების შემოღებას ეყრდნობა. სწორედ მდგრადი განვითარება აძლევს ადამიანებს შემოსავლის მიღების შესაძლებლობას, რომელიც საფრთხეს არ უქმნის გარემოს და, პირიქით, ჩვენი პლანეტისა და კაცობრიობის გადარჩენას ემსახურება. საქართველო იმ 23 ქვეყნის რიცხვშია, სადაც იაპონია და გაეროს განვითარების პროგრამა ერთად უწყობენ ხელს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული მიზნების მიღწევას და ამ მხრივ კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმას“, - განაცხადა გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილემ და UNDP-ის რეგიონულმა დირექტორმა მირიანა სპოლიარიჩ ეგერმა.
„იმ მექანიზმების დანერგვა, რაც, გარემოს დაცვის პარალელურად, დასაქმების და სარგებლის მიღების შესაძლებლობას იძლევა, გლობალური პრიორიტეტია. მადლობას ვუხდით საერთაშორისო პარტნიორებს ქვეყანაში მდგრადი მართვის პრინციპების დანერგვის პროცესში მხარდაჭერისთვის. მისასალმებელია, რომ საქართველო იმ ქვეყნების რიცხვშია, სადაც იაპონია და გაეროს განვითარების პროგრამა ერთად უწყობენ ხელს კლიმატის ცვლილების პირობებში ეკოსისტემების დაცვას, მათ შორისაა ტყის მდგრადი მართვის მიმართულებაც. ტყის კოდექსის ეტაპობრივი იმპლემენტაცია რეგიონებში მოსახლეობისთვის საშეშე მერქანზე ხელმისაწვდომობას გაზრდის და დასაქმების ახალ შესაძლებლობებს გააჩენს. გარდა ამისა, მოგეხსენებათ, პარიზის შეთანხმების ფარგლებში, საქართველოს მთავრობამ ამბიციური ვალდებულებები აიღო. ახალი პროგრამის განხორციელება ხელს შეუწყობს კლიმატის ცვლილებების ნაწილში ქვეყნის მიერ აღებული საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებას”, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა.
ერთობლივი ახალი პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს საქართველოს ტყეების მდგრადი და კლიმატგონივრული მართვის პრაქტიკის დანერგვას - ტყეების დაცვას, ტყის ეკოსისტემის დეგრადაციისა და გაჩეხვის შემცირებას და ტყის ხანძრების პრევენციას. შედეგად, ტყე შეასრულებს ნახშირბადის შთანთქმის და სათბური აირების ემისიების შემცირების ფუნქციას.
„იაპონიამ ამბიციური გეგმა დაისახა, რათა 2050 წლისთვის ნახშირბად ნეიტრალურობას მიაღწიოს. ამ ეროვნული გეგმის განხორციელებასთან ერთად, იაპონია ასევე ხელს უწყობს დაბალემისიანი ეკონომიკის მშენებლობას მსოფლიოს სხვა ქვეყნებშიც. საქართველოში, ჩვენი დახმარების შედეგად, 43,000 ადამიანი შეძლებს მწვანე და მდგრადი გადაწყვეტების გამოყენებას, რაც ხელს შეუწყობს ტყის ფაქიზი ეკოსისტემის დაცვას“, - აღნიშნა იაპონიის ელჩმა საქართველოში იმამურა აკირამ.
იაპონიისა და UNDP-ის ხელშეწყობით, მცხეთის მუნიციპალიტეტში საპილოტე პროექტი განხორციელდება, რომლის ფარგლებში, „საქმიანი ეზოები“ შეიქმნება და ხე-ტყის დამზადების მდგრადი პრაქტიკა დაინერგება. მცხეთის მუნიციპალიტეტში გაიხსნება და აღიჭურვება სამი საქმიანი ეზო, რომელიც დაახლოებით 43,000 ადგილობრივ მოსახლეს მოემსახურება. საქმიანი ეზოების მოწყობა საქართველოში მიმდინარე სატყეო რეფორმის ნაწილია, 2023 წლიდან, საქმიანი ეზოები მთელ საქართველოში სრული დატვირთვით უნდა ამოქმედდეს.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს, საქართველომ მიიღო ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის (NDCs) განახლებული დოკუმენტი, რომელიც ითვალისწინებს ქვეყნის უპირობო ვალდებულებას, 2030 წლისთვის 35 პროცენტით შეამციროს სათბურის აირების გაფრქვევის ჯამური მაჩვენებელი ეროვნულ დონეზე 1990 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელთან შედარებით. ამავდროულად, საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა 2030 წლის კლიმატის ცვლილების ეროვნულ სტრატეგია და 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმა, სადაც გაწერილია კონკრეტული ნაბიჯები ამ ვალდებულებების შესასრულებლად. ტყის მიერ ნახშირბადის შთანთქმის 10 პროცენტით გაზრდა სწორედ ამ ამბიციური გეგმის ნაწილია.

The Government of Japan, the United Nations Development Program (UNDP), and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia are launching a joint project
The project amounting to $ 920,000 assists Georgia in fulfilling international commitments in the field of climate change mitigation and adaptation.The presentation of the new project was attended by the Assistant Administrator, Director of the Regional Bureau for Europe and the Commonwealth of Independent States, United Nations Development Programme (UNDP), Mrs. Mirjana Spoljaric Egger, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili, Ambassador of Japan to Georgia Mr. Imamura Akira and Chairperson of the Parliamentary Committee on Environmental Protection and Natural Resources.
" The introduction of a sustainable lifestyle, as well as generating the sustainable sources of income are pillars to sustainable development. Thereupon, it is sustainable development that gives people the opportunity to earn an income that does not pose a threat to the environment and, conversely, serves to save our planet and humanity. Georgia is one of 23 countries where Japan and the United Nations Development Program (UNDP) are making joint efforts to address climate change and take concrete steps," said Assistant Administrator, Director of the Regional Bureau for Europe and the Commonwealth of Independent States, United Nations Development Programme (UNDP), Mrs. Mirjana Spoljaric Egger.
"Introducing the mechanisms which can provide employment opportunities and bring benefits in parallel with the protection of the environment is a global priority. We thank the international partners for their support in introducing the principles of sustainable management in the country.
We appreciate, that Georgia is one of the countries where Japan and the United Nations Development Program (UNDP) jointly support the protection of the ecosystems, as well as sustainable forest management in the face of climate change. The gradual implementation of the Forest Code will increase access to firewood for rural residents and create new employment opportunities.
Moreover, as we are all aware, the Government of Georgia has taken ambitious commitments under the Paris Agreement. The implementation of the new program will help to fulfill the international commitments taken by the country in the field of climate change "- said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili.
The implementation of the new joint project will contribute to the introduction of sustainable and climate-friendly management practices in Georgia. The respective project will help in protecting the forests, reducing forest degradation and deforestation, and preventing forest fires. Thereupon, the forest will perform the function of absorbing carbon dioxide and reducing greenhouse gas emissions.
"Japan has an ambitious plan to achieve carbon neutrality by 2050. In addition to implementing the national plan, Japan also supports building low-emission economies in other parts of the world. Through our support, 43,000 people will be able to use green and sustainable solutions in Georgia, which will help to protect the delicate ecosystem of forest, ”said the Japanese Ambassador to Georgia Mr. Imamura Akira.
Through the support of Japan and UNDP, a pilot project will be implemented in Mtskheta Municipality to support the establishment of log sort yards, and the adoption of sustainable timber production practices. Three ‘ log sort yards will be opened and equipped in Mtskheta Municipality, which will serve about 43,000 locals.
Arrangement of log sort yards is part of the current forest reform in Georgia. From 2023, log sort yards should become fully operational throughout Georgia.
It should be mentioned, that in 2021, Georgia adopted an updated Nationally Determined Contribution (NDC) document, which stipulates the country's commitment to unconditionally reduce the total greenhouse gas emissions to 35 percent below its 1990 baseline level by 2030. At the same time, the Government of Georgia has approved the National Climate Change Strategy 2030 and the Action Plan for 2021-2023, which outline concrete steps to fulfill the respective commitments. Increasing carbon sequestration in forests by 10 percent is part of this ambitious plan.