ოთარ შამუგია: „ვფიქრობთ, შესაძლებელი იქნება, რამდენიმე წელიწადში, ქვეყანაში ხორბლის თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებელი 15-დან 50%-მდე გავზარდოთ“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, საქართველოს პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში გამოსვლისას, რეგიონში შექმნილი ვითარების ფონზე, ქვეყნის სურსათით მომარაგების საკითხებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ დღეს, ქვეყანაში კვების პროდუქტის მარაგების და მომარაგების კუთხით პრობლემა არ არსებობს.
„ჩვენ გვაქვს, ფაქტობრივად, ყოველდღიური კომუნიკაცია იმპორტიორებთან და ვაწარმოებთ პროცესის სრულ მონიტორინგს; რის საფუძველზეც, შემიძლია გითხრათ, რომ სურსათით მომარაგების კუთხით, ამ ეტაპზე, შეფერხებები არ გვაქვს. საჭიროების შემთხვევაში, მზად ვართ დავეხმაროთ ბიზნესს ალტერნატიულ ბაზრებზე წვდომაში. თუმცა, არსებულმა ვითარებამ დაგვანახა, რომ პირველადი მოხმარების პროდუქტებით თვითუზრუნველყოფის მიმართულებით უფრო მეტის გაკეთებაა საჭირო; სწორედ ამიტომ, ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ, პირველ რიგში, მარცვლეულის წარმოების ზრდის ხელშეწყობისთვის საჭირო ღონისძიებების შემუშავებაზე და ძალიან მალე დარგის წარმომადგენლების და მეცნიერების ჩართულობით წარმოვადგენთ პროგრამას რომელიც სტიმულს მისცემს ქვეყანაში მარცვლეულის წარმოების მნიშვნელოვან ზრდას. ვფიქრობთ, შესაძლებელი იქნება, რამდენიმე წელიწადში, ქვეყანაში ხორბლის თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებელი გავზარდოთ 15-დან 50%-მდე და ჩვენ, ამას გავაკეთებთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, დღეისათვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ადგილობრივი წარმოების ზრდისთვის ხელშეწყობა.
„ჩვენ, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში, ფერმერებს დავუფინანსებთ საბრუნავი სახსრებისთვის აღებული სესხის საპროცენტო განაკვეთს ოდენობით. თუმცა, აქაც კარგად გვესმის, რომ სესხი ყოველთვის არ არის ხელმისაწვდომი მცირემიწიანი ფერმერებისთვის და მათ საწვავზე, სასუქებზე და პესტიციდებზე ფასების ზრდის პირობებში, სჭირდებათ მხარდაჭერა. ამაზეც ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ და, უახლოეს პერიოდში, წარმოვადგენთ დახმარების პაკეტს, რომელიც გარკვეულწილად დაეხმარება ფერმერებს პროდუქციის მოყვანისთვის საჭირო ხარჯების დაფინანსებაში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ხელისუფლების მიერ სოფლის მეურნეობის დარგში, წარმოებისა და ექსპორტის მიმართულებით გატარებული პოლიტიკის შედეგად მნიშვნელოვან პოზიტიურ დინამიკაზე გაამახვილა ყურადღება.
„აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის ზრდის ბოლო წლებში არსებული დადებითი ტენდენცია შენარჩუნდა 2021 წელსაც და ექსპორტის მაჩვენებელმა შეადგინა 1 142 000 000 $, რაც უპრეცედენტოა დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში. ეს დაახლოებით 200$ მლნ დოლარით მეტია (21%-იანი ზრდა) წინა წელთან შედარებით. მზარდი ტენდენცია აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის მიმართულებით შენარჩუნებულია 2022 წელსაც, პირველი კვარტლის მონაცემებით, გვაქვს 5%-იანი ზრდა. უკანასკნელი 10 წლის განმავლობაში 72%-ით შემცირდა აგროსასურსათო პროდუქციით საგარეო ვაჭრობის უარყოფითი სავაჭრო სალდო. იმავე პერიოდში ევროკავშირში აგროსასურსათო ექსპორტში გვაქვს დაახლოებით 80%-იანი ზრდა (2021 წლის მონაცემებით 180 მლნ აშშ დოლარი).
საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაცია ჩვენი ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა. ყოველწლიურად იზრდება იმ ქვეყნების რიცხვი, სადაც საქართველოში წარმოებული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტი ხორციელდება. 2021 წელს ექსპორტი განხორციელდა მსოფლიოს 99 ქვეყანაში.
2021 წლის მონაცემებით, სოფლის, სატყეო და თევზის მეურნეობაში პროდუქციის გამოშვების მაჩვენებელმა 6.0 მილიარდი ლარი შეადგინა, ხოლო სოფლის მეურნეობის პროდუქტების გადამუშავების შედეგად მიღებული პროდუქციის მთლიანმა გამოშვებამ - 7.3 მლრდ ლარი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "We think, that it will be possible to increase the wheat self-sufficiency from 15 % to 50% in a few years"
The Minister set  focus on the food security and supply-related issues and noted that, currently, there is no problem related to the supplies of food products in the country.
"Actually, we have daily communication with the importers and conduct monitoring of the whole process;  Thereupon, I can tell that, currently, we have no delays in the supply of food products in the country. If necessary, we are ready to help businesses to have access to alternative markets as well.
However, the current situation has shown us, that more needs to be done to increase the self-sufficiency of primary consumption products; Therefore, we are actively working to develop necessary measures to promote and ensure the growth of the grain production, moreover, through the engagement of the representatives of the sector and science, we will present a program in the nearest future, which will help to stimulate significant growth in grain production in the country.
"We think, it will be possible to increase the wheat self-sufficiency from 15 % to 50%  in the country, in a few years, we will make our best endeavors to accomplish it "
According to the Minister, currently, promoting local production is of the utmost importance.
"Within the framework of the preferential agro-credit project, we will finance the working capital loan for farmers with an interest rate.
However, we understand, that loans are not always available to smallholder farmers and they need the support, particularly, in the face of rising prices for fuel, fertilizers, and pesticides. We are actively working on the respective issues and, we will present the assistance package in the nearest future, which will help farmers in financing the costs for growing/producing the products, "- said Mr. Otar Shamugia.
The Minister underlined the importance of positive dynamics, which resulted from the policy pursued by the Government in the fields of agriculture, production, and exports.
" The positive growth trend in the exports of agri-food products was maintained in 2021 over the past few years and the export amounted to USD 1,142,000,000, which is an unprecedented rate in the history of independent Georgia.
This is more than USD 200 million (up 21%) compared to the previous year. The growing trend in the export of agri-food products is maintained in 2022, according to the data of the first quarter, we have a 5% growth. The negative foreign trade balance of agri-food products has decreased by 72% in the last 10 years. During the same period, we have about an 80% increase in agri-food exports to the EU ( USD 180 million in 2021).
The diversification of export markets is one of our main objectives for us. The number of countries, where agricultural products produced in Georgia are exported is annually increasing. In 2021, Georgian products were exported to 99 countries around the world.
According to the data for 2021, the output of agriculture, forestry, and fisheries amounted to GEL 6.0 billion, and the total output of processed agricultural products – GEL 7.3 billion, "- said Mr. Otar Shamugia.