სახელმწიფო პროგრამით, 140 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის მობილიზება იქნა შესაძლებელი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფორმატში, სამინისტროს მიერ 2021 წელს გაწეული საქმიანობისა და სახელმწიფო პროგრამების შესრულების ანგარიში წარადგინა.
მინისტრის განცხადებით, სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამით,  რომელიც პრემიერის ინიციატივით 2021 წელს დაიწყო, 140 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის მობილიზება იქნა შესაძლებელი. სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 2,327 ბენეფიციარმა თანადაფინანსებით მიიღო სხვადასხვა ტიპის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა. პროგრამის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსებამ 45,6მილიონი ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება ტექნიკური დახმარების პროგრამას, რომელსაც სოფლის განვითარების სააგენტო ახორციელებს, 132-მა კომპანიამ მიიღო სახელმწიფო თანადაფინანსება, მათ შორის 52 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივია.  ტექნიკური დახმარების პროგრამა მოიცავს სურსათის უვნებლობის მართვის საერთაშორისო სისტემებისა და სტანდარტების დანერგვის, პროდუქციის ბრენდირებისა და შეფუთვის, ასევე სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მართვის საკონსულტაციო მომსახურების, პროდუქციის საბოლოო სასაქონლო სახის მისაცემად საჭირო აღჭურვილობის თანადაფინანსებასა და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მიერ სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის ღირებულების თანადაფინანსებას.

Under the state program it became possible to mobilize agricultural machinery in the amount of more than GEL 140 million
In the format of “Minister’s Hour” Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture reported to the parliament on the activities of the Ministry and implementation of state programs in 2021.
According to the Minister, agricultural machinery worth over GEL 140 million was mobilized within the framework of state program of agricultural mechanization co-financing, which was launched in 2021 on the initiative of the Prime Minister. Within the state program, 2 327 beneficiaries received various types of agricultural machinery on co-financing conditions. Within the framework of the program, co-financing of the Agriculture and Rural Development Agency amounted to 45.6 million GEL.
As for the technical assistance program implemented by the Agricultural and Rural Development Agency, state co-financing was provided to 132 companies, including 52 agricultural cooperatives. The technical assistance program includes the implementation of international food safety management systems and standards, product branding and packaging, as well as consulting services for the management of agricultural cooperatives, co-financing the equipment necessary for the final delivery of products in commercial form, and co-financing the cost of trademark registration by agricultural cooperatives.