ოთარ შამუგია: „ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ათეულში სტაბილურად დამკვიდრდა აშშ, ჩინეთი და ევროპის ქვეყნები“
„ქართული ღვინოპროდუქცია წარმოდგენილი იყო ყველა მნიშვნელოვან საერთაშორისო გამოფენაზე, კონკურსსა და ფესტივალზე, საერთაშორისო ღვინის კონფერენციებზე, მოეწყო ათეულობით მედიატური ღვინის პროფესიონალებისთვის. ქართული ღვინის პოპულარიზაცია არ შეწყვეტილა პანდემიის პირობებშიც; გასულ წელს, აქტიური მარკეტინგული კამპანია ხორციელდებოდა ევროპის, ამერიკისა და აზიის მიმართულებით “ , - ამის შესახებ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფორმატში გამოსვლისას აღნიშნა.
მინისტრის განცხადებით, მიმდინარე წელს დაიწყო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ახალი სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც ითვალისწინებს ღვინის კომპანიების მიერ გაწეული მარკეტინგული ხარჯების დაფინანსებას სახელმწიფოს მიერ. „მარკეტინგული ხარჯებში იგულისხმება საერთაშორისო ბაზრებზე, სავაჭრო პარტნიორების მოძიების, სხვადასხვა ტიპის სავაჭრო ობიექტში შესვლის და გაყიდვების გაზრდისკენ მიმართული აქტივობები, დსთ-ს ქვეყნების გარდა“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებების შედეგად, უკანასკნელ წლებში 40-დან 60-მდე გაიზარდა საექსპორტო ქვეყნების გეოგრაფია და ექსპორტიორი ქვეყნების ათეულში სტაბილურად დამკვიდრდა აშშ, პოლონეთი, გერმანია, ჩინეთი და ბალტიისპირეთის ქვეყნები. ამასთან აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს საქართველოდან ექსპორტირებული იყო 107 მილიონი ბოთლი ღვინო, რაც დამოუკიდებელი საქართველოს პერიოდში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.

Otar Shamugia: "The US, China, and European countries have established themselves in the top ten Georgian wine exporter countries"
"Georgian wine products were presented at all important international exhibitions, competitions, and festivals, international wine conferences, and tens of media tours have been organized for wine professionals. The popularization of Georgian wine has not been interrupted even during a pandemic;
Last year, an active marketing campaign was launched in Europe, the US, and Asia," – said the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, while addressing the Members of Parliament under the frame of "Minister’s Hour".
According to the Minister, a new state program has been launched this year to promote Georgian wine, which envisages the funding of marketing expenses of wine companies by the state. "Marketing expenses include activities aimed at finding international trading partners, entering different types of merchants, and increasing sales, except in the CIS countries," – stated Mr. Otar Shamugia.
The Minister stressed, that as a result of the measures taken to popularize Georgian wine, the geography of exporting countries has increased from 40 to 60 in recent years, and the US, Poland, Germany, China, and the Baltic states have been firmly established in the top ten exporting countries. It should be noted that in 2021, 107 million bottles of wine were exported from Georgia, which is the highest figure in the period of independent Georgia.