ოთარ შამუგია: „ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობის ასამაღლებლად, დარგში მნიშვნელოვანი რეფორმები განხორციელდა“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში გამოსვლისას, მეღვინეობა-მევენახეობის დარგის წარმატებებზე ისაუბრა.
„ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, განხორციელდა მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ცვლილებები და რეფორმები, რაც ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობის და მასზე მოთხოვნის ზრდას უზრუნველყოფს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე. შედეგად, 2021 წელს, ღვინის წარმოების მიმართულებით ისტორიული მაჩვენებლები დაფიქსირდა. საქართველოდან მსოფლიოს 62 ქვეყანაში ექსპორტირებული იყო 107 მილიონი ბოთლი ღვინო, რაც დამოუკიდებელი საქართველოს პერიოდში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, ექსპორტის ზრდა აღსანიშნავია სტრატეგიულ ბაზრებზე, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდის მიზნით, ხორციელდება მარკეტინგულ ღონისძიებები.
„ეს ქვეყნებია პოლონეთი, ამერიკის შეერთებულ შტატები, ჩინეთი, გერმანია, დიდ ბრიტანეთი, იაპონია და ბალტიისპირეთის ქვეყნები. აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ქართული ღვინის ექსპორტმა ამერიკის შეერთებულ შტატებში პირველად გადააჭარბა 1 მილიონ ბოთლს. 2021 წელს 2020 წელთან შედარებით, პოლონეთში ექსპორტი გაიზარდა 34%-ით, ჩინეთში 29%-ით, გერმანიაში 28%-ით, ლატვიაში 19%-ით, ლიეტუვაში 45%-ით, 12%-ით იაპონიაში და 71%-ით დიდ ბრიტანეთში“, - აღნიშნა მინისტრმა.

Otar Shamugia: "To increase the competitiveness of Georgian wine, important reforms have been implemented in the field”
Mr. Otar Shamugia, The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia spoke about the successes in the field of winemaking and viticulture while addressing the Members of the Parliament under the frame of the "Minister’s Hour".
"To improve the quality of Georgian wine, significant legislative changes and reforms have been implemented, which will increase the competitiveness and demand for Georgian wine in both local and international markets. As a result, in 2021, historical indicators in the direction of wine production were recorded. 107 million bottles of wine were exported from Georgia to 62 countries worldwide, which is the highest figure in the period of independent Georgia, "- said Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, the growth of exports is significant in strategic markets, where marketing activities are carried out to promote and increase the awareness of Georgian wine.
These countries include Poland, the US, China, Germany, the UK, Japan, and the Baltic states. It is noteworthy that for the first time in the history of independent Georgia, Georgian wine exports to the US exceeded 1 million bottles. In 2021, compared to 2020, exports to Poland increased by 34%, to China by 29%, to Germany by 28%, to Latvia by 19%, to Lietuva by 45%, by 12% to Japan, and by 71% to the UK. ", - noted the Minister.