ოთარ შამუგია: „10 წლის წინ, ჩვენ არცერთი ონლაინ მონიტორინგის სადგური არ გვქონდა, დღეს უკვე 10 ასეთი სადგური მოქმედებს ქვეყნის მასშტაბით და წელს კიდევ 9 სადგური დაემატება
„2015 წლის შემდგომ, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ჰაერის ხარისხის მართვის თანამედროვე სისტემის ჩამოყალიბებისთვის. ჩამოყალიბდა ევროპულ დირექტივებთან შესაბამისი საკანონმდებლო ჩარჩო.
განვითარდა ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი; 10 წლის წინ ჩვენ არცერთი ონლაინ მონიტორინგის სადგური არ გვქონდა, დღეს უკვე 10 ასეთი სადგური მოქმედებს ქვეყნის მასშტაბით და წელს კიდევ 9 სადგური დაემატება. მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ საჯარო გავხადეთ ჰაერის ხარისხის შესახებ მონაცემები და მისი ნახვა ნებისმიერ მოქალაქეს ონლაინ რეჟიმში სპეციალურ პორტალზე შეუძლია.
ჩვენი მიზანია, 2024 წლისთვის გვქონდეს სრულად ევროპული სტანდარტების მონიტორინგის სისტემები“, - განაცხადა „მინისტრის საათის“ ფორმატში პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "10 years ago, we did not have any online monitoring stations, today there are 10 such stations across the country and 9 more stations will be added this year”
"After 2015, significant steps were taken to establish a modern air quality management system. A legislative framework compliant with European directives has been adopted.
Air quality monitoring network has been developed; 10 years ago we did not have any online monitoring stations, today there are already 10 such stations across the country and 9 more stations will be added this year. It is important that we have made air quality data public and any citizen can view it online on a special portal.
"Our goal is to have monitoring systems fully in line with European standards by 2024," said Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, addressing Parliament under the “Minister's Hour” format.