2023 წლის ბოლომდე, საქართველოს მასშტაბით, 300-მდე მეტეოროლოგიური სადგური დამონტაჟდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში გამოსვლისას, მონიტორინგის სისტემების გაუმჯობესების მიზნით განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ ისაუბრა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, კლიმატური ცვლილებების ფონზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ამინდისა და მოსალოდნელი სტიქიური პროცესების პროგნოზირებას.
„ამ მიმართულებით ჩვენ უკვე გვაქვს მნიშვნელოვანი პროგრესი, სახელმწიფოსა და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით, ჩვენ დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოში, განვათავსეთ 2 მეტეოროლოგიური რადარი, 2023 წლის ბოლომდე, საქართველოს მასშტაბით გვექნება 300-მდე მეტეოროლოგიური სადგური, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ამინდის პროგნოზის ხარისხს, მოსალოდნელი სტიქიური პროცესების პროგნოზირებას და ასევე მიაწვდის უფრო ზუსტ და მაღალი ხარისხის ინფორმაციას ჩვენ მოქალაქეებს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.

By the End of 2023, about 300 Meteorological Stations will Be Installed throughout Georgia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, addressed the Parliament during the "Ministerial Hour" format, regarding the measures which has been implemented and are planned to improve the monitoring systems.
As the Minister noted, in the context of climate change, vital importance is given to forecasting the weather and expected natural disasters.
"We have already made significant progress in this direction, with the support of the state and international partners we have deployed 2 meteorological radars in western and eastern parts of Georgia, by the end of 2023, we will have about 300 meteorological stations throughout Georgia, which will significantly improve the quality of weather forecast, forecasting expected natural disasters and it will also provide more accurate and high-quality information to our citizens," said Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.