საქართველოს დაცული ტერიტორიების ფართობი ქვეყნის ტერიტორიის 11.5%-ს შეადგენს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება დაცული ტერიტორიების შექმნა/დაარსება, გაფართოება და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკების შესაბამისად განვითარებაა.
2012 - 2021 წლებში, დაცული ტერიტორიების ფართობი გაიზარდა თითქმის 300 000 ჰა-ით და 2021 წლის მდგომარეობით შეადგენს დაახლოებით 800 000 ჰექტარს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის 11.5%-ია. 2012-2021 წლებში შეიქმნა 31 ახალი და გაფართოვდა 3 დაცული ტერიტორია. დღეს, საქართველოში, 5 სხვადასხვა კატეგორიის 94 დაცული ტერიტორიაა.
„საქართველო გამორჩეულია უნიკალური ბიომრავალფეროვნებით და ლანდშაფტებით. ბიომრავალფეროვნების დაცვისთვის უმნიშვნელოვანესია დაცული ტერიტორიების ჩამოყალიბება და მართვა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად. ბოლო წლებში ჩვენ ვაჩვენეთ მნიშვნელოვანი პროგრესი ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნისა და არსებულის გაფართოების მიმართულებით, რაც მომდევნო წლებშიც აქტიურად გაგრძელდება. ჩვენ ვაპირებთ ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნას, მათ შორის, წელს, ჩვენი გეგმაა, შეიქმნას რაჭის და შიდა ქართლის დაცული ტერიტორიები. ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნის მიზნით, კვლევები ჩატარდება გურიაში, სვანეთში, სამეგრელოსა და აჭარაში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
2012-2021 წლები, საკმაოდ მნიშვნელოვანი იყო კონსერვაციული და რეინტროდუქციის პროექტების მიმართულებით. ბუნების მსოფლიო ფონდის (WWF)-ის მხარდაჭერით, წარმატებით მიმდინარეობს ჯეირნების პოპულაციის აღდგენის პროექტი ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიებზე - მათი რაოდენობა უწყვეტად იზრდება და 2021 წლის მდგომარეობით 200 ინდივიდს შეადგენს. ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიებზე წარმატებით დაინერგა აღმოსავლეთკავკასიური ჯიხვის ტელემეტრიული მონიტორინგი. პროექტი არასამთავრობო ორგანიზაცია NACRES-ის მიერ ბუნების მსოფლიო ფონდის (WWF), კავკასიის ბუნების ფონდის (CNF) და ტრანსსასაზღვრო გაერთიანებული სამდივნოს (TJS) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. თუშეთის დაცულ ტერიტორიებზე, 2021 წელს დაფიქსირდა ლეოპარდის (ჯიქის) ეგზემპლარი, უკანასკნელი 40 წლის განმავლობაში პირველად.  თუშეთის და ფშავ-ხევსურეთის დაცულ ტერიტორიებზე დაიწყო ლეოპარდის კვლევა.
დაცული ტერიტორიების მართვის გაუმჯობესების მიზნით, 2012-2021 წლებში აქტიურად მიმდინარეობდა მენეჯმენტის გეგმების შემუშავება და არსებულის განახლება. 2021 წლის მდგომარეობით, დაცული ტერიტორიების მართვას დაქვემდებარებული 21 ტერიტორიული ადმინისტრაციიდან დაცული ტერიტორიების მართვას მენეჯმენტის გეგმით ახორციელებს 14 ადმინისტრაცია. მიმდინარეობს მუშაობა 7 დაცული ტერიტორიის ადმინისტრაციისთვის მენეჯმენტის გეგმის შემუშავებაზე.
დაცული ტერიტორიების დაცვა-მონიტორინგისა და პატრულირების გაუმჯობესების მიზნით, აქტიურად მიმდინარეობს თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა, კერძოდ, 12 დაცულ ტერიტორიაზე ინერგება SMART პატრულირების თანამედროვე სისტემა.

Protected Areas of Georgia cover 11.5% of the entire country
One of the priority directions of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is the establishment, expansion and development of protected areas in accordance with the international best practices.
For the last 10 years, the area of protected areas was increased by almost 300,000 hectares, and as of 2021 , the total area represents 800,000 hectares, which makes up 11.5% of the country's territory. In 2012-2021, 31 new protected areas were created and 3 protected areas were expanded. Today, there area 94 protected areas of 5 different categories in Georgia.
"Georgia is distinguished by its unique biodiversity and landscapes. Establishment and management of protected areas in accordance with international standards is crucial for the protection of biodiversity. In recent years, we have shown significant progress in creating new protected areas and expanding existing ones, which will continue to be active in the years to come. We are planning to establish new protected areas, our plan is to establish protected areas in Racha and Shida Kartli. In order to create new protected areas, an appropriate technical researches will be conducted in Guria, Svaneti, Samegrelo and Adjara regions,’’ stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
2012-2021, was quite significant in the direction of conservation and reintroduction projects. With the support of the World Wide Fund for Nature (WWF), gazelle reintroduction project in Vashlovani Protected Areas is successfully implementing- their number is constantly growing and by 2021 it will reach up to 200 individuals. Telemetric monitoring of East Caucasian goats has been successfully introduced in Lagodekhi protected areas. The project is funded by the non-governmental organization NACRES with the financial support of the World Wide Fund for Nature (WWF) and the Transboundary Joint Secretariat (TJS). In 2021, a specimen of a leopard was recorded on protected areas of Tusheti, for the first time in the last 40 years. Leopard research has started onTusheti and Pshav-Khevsureti protected areas.
To improve the management of protected areas, in 2012-2021, new management plans were elaborated and the existing ones were updated. As of 2021, out of 21 territorial administrations under the management of protected areas, 14 administrations are managing protected areas according to the management plan. An intensive work is underway to develop a management plan for 7 protected area administrations.
To improve the protection, monitoring and patrolling of protected areas, modern technologies are being actively introduced, in particular, a modern SMART patrolling system is being introduced in 12 protected areas.