2021 წელს, საქართველოს დაცულ ტერიტორიებზე 40-მდე ეკოტურისტული პროექტი განხორციელდა
საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს დაცულ ტერიტორიებზე აქტიურად განაგრძობს ეკოტურიზმის განვითარებას. 2012-2021 წლებში, გაიხსნა ახალი ეკოტურისტული ობიექტები, დაინერგა და განვითარდა ახალი ეკოტურისტული მიმართულებები და სერვისები. 2021 წელს, საქართველოს დაცულ ტერიტორიებზე 40-მდე ეკოტურისტული პროექტი განხორციელდა.
2012 წლიდან, 4-ჯერ გაიზარდა ვიზიტორთა რაოდენობა და 2019 წელს, რეკორდულ მაჩვენებელს 1 200 000 ვიზიტორს მიაღწია. 2021 წელს კი დაცული ტერიტორიების სააგენტომ, ვიზიტორთა მიღება 26 მაისს აღადგინა, მხოლოდ 5 თვეში, ტურისტულად რეკორდული წლის (2019 წელი) 12 თვის მაჩვენებელი თითქმის 50%-ით შეასრულა და 600 000-მდე ვიზიტორს უმასპინძლა.
ბიომრავალფეროვნების დაცვასთან ერთად, მთავრობისა და საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერით, მიმდინარეობს ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარება. ბოლო წლებში გაიხსნა ახალი ეკოტურისტული ობიექტები: მარტვილის კანიონი, ოკაცეს კანიონი, ოკაცეს ჩანჩქერი, თეთრა მღვიმე, ნავენახევის მღვიმე, საწურბლიას მღვიმე, აშენდა 12 ვიზიტორთა ცენტრი, შეიქმნა 8 ეკოტურისტული ატრაქცია, მოეწყო 39 ეკოტურისტული ბილიკი. 2021 წლის მდგომარეობით, დაცულ ტერიტორიებზე 82 საფეხმავლო (მათ შორის სამანქანოსთან ინტეგრირებული) ბილიკია და 5 სანაოსნო მარშრუტი. ბილიკების საერთო სიგრძე დაახლოებით 1 800 კმ-ია.
„დაცული ტერიტორიების დაარსება-განვითარებამ, ეკოტურიზმის განვითარებამ და ვიზიტორთა რაოდენობის ზრდამ, განაპირობა მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის აქტიური ჩართულობა ეკოტურისტულ საქმიანობაში, ვიზიტორებისთვის სხვადასხვა ეკოტურისტული სერვისების მიწოდებაში, რაც ადგილობრივების ეკონომიკური შემოსავლის მნიშვნელოვან ზრდას იწვევს. 2021 წლის მდგომარეობით, დაცული ტერიტორიების მიმდებარედ დასაქმებულია დაახლოებით 1 200 ადამიანი, ფუნქციონირებს 400-მდე სასტუმრო, 200-მდე კვების ობიექტი. დაცულ ტერიტორიებზე ეკოტურიზმის განვითარებისა და ადგილობრივი მოსახლეობის ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით, გაგრძელდება შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობა - სალაშქრო ბილიკები, ვიზიტორთა ცენტრები, ასევე დაინერგება ახალი ეკოტურისტული სერვისები“ , - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.

In 2021, about 40 ecotourist projects were implemented on protected areas of Georgia
With the support of the Government of Georgia, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively pursuing the development of ecotourism at protected areas of Georgia. In 2012-2021, new ecotourism facilities were opened, new ecotourism destinations and services were introduced and developed. About 40 ecotourism projects were implemented on protected areas of Georgia in 2021.
Since 2012, the number of visitors has increased by 4 times and the record reached to 1,200,000 visitors in 2019. In 2021, the Agency of Protected Areas resumed visitor reception on May 26. In 5 months, the tourist record of 12 months of 2019 was fulfilled by almost 50%, hosting about 600,000 visitors.
Along with the protection of biodiversity, the development of ecotourism infrastructure is in progress with the support of the government and international partners. In recent years, new ecotourism facilities have been opened: Martvili Canyon, Okatse Canyon, Okatse Waterfall, Tetra Cave, Navenakhevi Cave, Satsurblia Cave; 12 visitor centers have been built, 8 ecotourism attractions have been developed, 39 ecotourism trails have been arranged. As of 2021, there are 82 hiking trails (some of them integrated with vehicle road) at protected areas and 5 boating routes. The total length of the trails is about 1,800 km.
“The establishment and development of protected areas, the development of ecotourism and the increase in the number of visitors have led to the active involvement of people living adjacent in ecotourism activities, who are now providing various ecotourism services to visitors, which significantly increases the economic income of locals. As of 2021, about 1,200 people are employed adjacent to protected areas; there are about 400 hotels, 200 food facilities. In order to develop ecotourism at protected areas and improve the economic situation of the local population, the relevant infrastructure will be arranged, such as hiking trails, visitor centers. In addition to this new ecotourist services will be developed.- stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture – Mr. Otar Shamugia.