საქართველოში ტყის მართვის დაგეგმვა გაუმჯობესდა
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რაზეც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა, ტყის ინვენტარიზაციაა, რომელიც ქვეყანაში 2014 წლიდან დაიწყო და ამ ეტაპისთვის, დაახლოებით, 360 ათასი ჰექტარი მოიცვა.
„ინვენტარიზაცია წარმოადგენს სრულფასოვანი ტყითსარგებლობის დაგეგმვის საფუძველს. სამინისტროს მიერ, 2018-2021 წლებში, საქართველოში პირველად ჩატარდა ტყის ეროვნული აღრიცხვა, რომელიც მოგვცემს ზუსტ სტატისტიკურ ინფორმაციას საქართველოს ტყეების შესახებ. ამ დროისთვის, ტყეების ინვენტარიზაცია საქართველოს ტყის მხოლოდ დაახლოებით 21%-ზეა განხორციელებული, ჩვენი მიზანია 2026 წლისთვის სრულად დასრულდეს საქართველოს ტყეების აღრიცხვა-ინვენტარიზაცია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ. მნიშვნელოვანია, რომ ინვენტარიზაციის სამუშაოებზე დასაქმებულია სატყეო სააგენტოს სპეციალისტების მიერ გადამზადებული ახალგაზრდა მეტყვე-ტაქსატორები. აღსანიშნავია, რომ 2017 წლიდან აღდგა სატყეო საქმის სპეციალისტის პროფესიული სწავლება, შედეგად, მეტყევის პროფესიას დაეუფლა 156 ადამიანი, რომელთა 80% დასაქმდა სპეციალობით.
ოთარ შამუგიამ, 2021 წელს, იმ უპრეცედენტო საერთაშორისო ფინანსურ მხარდაჭერაზეც ისაუბრა, რომელიც სატყეო სექტორის რეფორმის პრაქტიკაში განხორციელებას მოხმარდება.
კლიმატის მწვანე ფონდმა (GCF) საქართველოს გამოუყო 33 მილიონი ევროს ოდენობის ფინანსური რესურსი, რომელიც 3 რეგიონში (კახეთი, გურია და მცხეთა-მთიანეთი) ტყის სწორი მართვის ჩამოყალიბებას, მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებას, ხე-ტყის რესურსების რაციონალურ ათვისებას შეუწყობს ხელს.

Forest management planning has improved in Georgia
One of the essential issues that the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, focused on in his speech is the forest inventory, which started in the country in 2014 and at this stage covers about 360 thousand hectares.
"Inventory is the basis for full-fledged forest use planning. In 2018-2021, the Ministry conducted the first national forest inventory in Georgia, which will provide accurate statistical information about the forests of Georgia. At the time, the forest inventory has been carried out on about 21% of the Georgian forests; our goal is to complete the inventory of Georgian forests by 2026, "- said Otar Shamugia. It is significant that on the inventory works are employed young forest taxators trained by the specialists of the Forestry Agency.
It is noteworthy that since 2017, the professional training of forestry specialists has been restored; as a result, 156 people have mastered the forestry profession, 80% of whom have been employed in the specialty.
Mr. Shamugia also spoke about the unprecedented international financial support in 2021 that will be spent on the practical implementation of forest sector reform.
The Green Climate Fund (GCF) has allocated 33 million Euros to Georgia, which will contribute to the establishment of proper forest management in 3 regions (Kakheti, Guria, and Mtskheta-Mtianeti), improvement of socio-economic conditions of the population, and rational use of timber resources.