კლიმატური ცვლილებების ფონზე, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება წყლის რესურსების ეფექტიან გამოყენებას
„წლების განმავლობაში, წყლის რესურსების მართვის სფეროს დერეგულირებამ გამოიწვია მნიშვნელოვანი პრობლემები, მოიშალა წყლის რაოდენობაზე და ხარისხზე დაკვირვების სისტემა, ქაოტურმა წყალმოხმარებამ, სტანდარტების გაუქმებამ, სათანადო ინფრასტრუქტურის არარსებობამ გააუარესა ზედაპირული წყლების ხარისხი საქართველოს მდინარეებში. წყლის რესურსების არარაციონალური გამოყენება კი, გრძელვადიან პერსპექტივაში იწვევს წყლის რესურსების შემცირების რისკს და საფრთხის ქვეშ აყენებს წყალზე ხელმისაწვდომობას“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, საქართველოს პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში სიტყვით გამოსვლისას.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, არსებული პრობლემების აღმოფხვრისთვის, ევროკავშირის მხარდაჭერით, დაწყებულია წყლის რესურსების მართვის სფეროს ფუნდამენტური რეფორმა. ევროპული დირექტივების შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვის კომიტეტთან აქტიური თანამშრომლობით, მომზადდა “წყლის რესურსების მართვის შესახებ” საქართველოს კანონის პროექტი, რომლის განხილვაც მიმდინარეობს საქართველოს პარლამენტში.

Special importance is attached to the efficient use of water resources in the face of climate change
"Over the years, the deregulation of water resources management has caused significant problems, as a result, the monitoring system of the water quantity and quality was disrupted, furthermore, ‘’chaotic’’-irrational use of water, the abolition of standards and the lack of proper infrastructure has worsened the quality of surface water in Georgian rivers."Irrational use of water resources poses a risk of depletion of water resources in the long run and endangers access to water," - said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, while making a speech at the Parliament, under the frame of the ‘’Minister’s Hour".
According to the Minister, through the support of the European Union, fundamental reform has been launched in the water resources management field to eliminate the existing problems. By the European directives, in active cooperation with the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, a draft law of Georgia on Water Resources Management was prepared and is currently being discussed in the Parliament of Georgia.