მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) საკითხი მწარმოებელ/იმპორტიორებთან გამართულ მორიგ სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობების მწარმოებელ/იმპორტიორებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დასანერგად საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის განხორციელების ვადების შესრულების საკითხებზე იმსჯელეს.
„ნარჩენების მართვის კოდექსი” ქვეყანაში ნარჩენების მართვის თანამედროვე მიდგომების და ტექნოლოგიების ეტაპობრივ დანერგვას ითვალისწინებს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ამ მიმართულებით აქტიურად მუშაობს. ამ ეტაპზე მნიშვნელოვანი გამოწვევაა ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის ამოქმედების ვადების შესრულება, რისთვისაც სამინისტროს მიერ არაერთი ნაბიჯი გადაიდგა მწარმოებლების პოზიციების, შენიშვნებისა და წინადადებების გათვალისწინებით”, - განაცხადა სოლომონს პავლიაშვილმა.
მიმდინარე წლის 1 ივნისიდან, მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას დაქვემდებარებულ პროდუქციის მწარმოებლებს გარკვეული ვალდებულებები დაეკისრებათ. მათ უნდა გაიარონ რეგისტრაცია მგვ-ის ელექტრონულ რეესტრში, იყვნენ მგვ ორგანიზაციის წევრები და აიღონ ვალდებულება მათ მიერ შემოტანილი პროდუქციის ნარჩენების შემდგომი მართვის საკითხებზე. 2022 წლის 1 ივლისიდან შესაბამისი მგვ ვალდებულებას დაქვემდებარებული პროდუქციის დისტრიბუტორები ვალდებულნი არიან, ბაზარზე არ განათავსონ იმ მწარმოებლების მიერ მოწოდებული პროდუქტები, რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული მგვ რეესტრში და არ არიან მგვ ორგანიზაციის წევრები.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობამ, მგვ-ის განხორციელების მიზნით, 2020 წლის 25 მაისს მიიღო ოთხი ტექნიკური რეგლამენტი: „ნარჩენი ზეთების მართვის შესახებ”, „ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენების მართვის შესახებ”, „ბატარეებისა და აკუმულატორების ნარჩენების მართვის შესახებ” და „საბურავების ნარჩენების მართვის შესახებ”.

Additional working meeting was held with the manufacturers and importers to discuss Extended Producer Responsibility (EPR) related issues
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili held a meeting with the manufacturers / importers of electrical and electronic equipment.The timelines for the implementation of four technical regulations adopted by the Government of Georgia to introduce the Extended Producer Responsibility (EPR) principles have been discussed at the meeting.
‘’The "Waste Management Code" ensures the gradual introduction of modern approaches and technologies of waste management in the country. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively working in this area. The timelines for the implementation of four technical regulations is an important challange we are facing at this stage, for which, the Ministry has taken a number of steps, taking into account the positions, comments, and suggestions of the manufacturers. ‘’ said Mr. Solomon Pavliashvili
From June 1, 2022, certain obligations will be imposed on manufacturers of products subject to the Extended Producer Responsibility.
The manufacturers must be registered in the EPR electronic register, they should be a member of the EPR organization and make a commitment to further manage the waste of the products they import.
From 1 July 2022, distributors of products subject to the relevant EPR are obliged not to place on the market products supplied by those manufacturers who are not registered in the EPR electronic register and are not members of the EPR organization.
It should be mentioned, that on May 25, 2020, the Government of Georgia adopted four technical regulations for the implementation of the EPR: