გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა „სტოკჰოლმი+50” მოსამზადებელი პირველი ეროვნული საკონსულტაციო შეხვედრა გახსნა
ეროვნული საკონსულტაციო შეხვედრების მეშვეობით, საქართველო შეუერთდა მსოფლიოს 58 ქვეყანაში მიმდინარე პროცესს, რომელიც წინ უძღვის შვედეთში, 2-3 ივნისს დაგეგმილ კონფერენციას „სტოკჰოლმი+50“.
საკონსულტაციო შეხვედრები საშუალებას იძლევა, საზოგადოების ფართო წრე ჩაერთოს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან მსჯელობაში გარემოს დაცვის, კლიმატის ცვლილებასთან გამკლავებისა და პანდემიის შემდგომი აღდგენის კლიმატგონივრული გზების შესახებ. ეროვნული საკონსულტაციო შეხვედრების შედეგების, შემუშავებული რეკომენდაციებისა და სამოქმედო გეგმების განხილვა „სტოკჰოლმი+50“ კონფერენციის დროს შედგება.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია გადაწყვეტილებების გამჭვირვალედ მიღება და მიღების პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის მონაწილეობა, მათი მოსაზრებების გათვალისწინება, რათა ეფექტიანად იქნას აღსრულებული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მონაწილეობის უფლება. კონსულტაციის ფარგლებში გამოთქმული მოსაზრებები არა მხოლოდ არსებითია საქართველოს სახელით წარსადგენი ანგარიშის მომზადების პროცესში, არამედ სამინისტროს და სხვა სახელმწიფო უწყებებს დაეხმარება სამომავლო პოლიტიკისა და გასატარებელი ზომების უკეთ იდენტიფიცირებასა და დაგეგმვაში. მიუხედავად პანდემიისა, საქართველომ ბოლო წლებშიც გადადგა მნიშვნელოვანი ნაბიჯები ქვეყანაში გარემოსდაცვითი მმართველობის გაუმჯობესების, გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის, წყლის რესურსების დაცვისა და სწორად მართვის, ბიომრავალფეროვნების დაცვის, ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის, კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის მიმართულებით. იმ პირობებში, როდესაც საქართველომ გააკეთა ევროკავშირის წევრობაზე განაცხადი, როგორც ჩვენი ძალისხმევა, ასევე თქვენი ყველას ჩართულობა კიდევ უფრო უნდა გაძლიერდეს იმისთვის, რომ ხელშესახებ და წარმატებულ შედეგებს მივაღწიოთ,” - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
კონფერენცია „სტოკჰოლმი+50“ გაეროს პირველი გარემოსდაცვითი კონფერენციის 50 წლის იუბილეს ეძღვნება. ამ დღეს გარემოს დაცვა პირველად დადგა გაეროს გენერალური ასამბლეის დღის წესრიგში. „სტოკჰოლმი+50“-ის მონაწილეები მსოფლიოს გარემოსდაცვითი ძალისხმევის ხუთი ათწლეულის შედეგებს შეაჯამებენ და იმ კრიტიკულად მნიშვნელოვან ნაბიჯებზე იმსჯელებენ, რომელიც უნდა გადაიდგას ჯანსაღი პლანეტისა და საყოველთაო კეთილდღეობის მისაღწევად.
საქართველოში ეროვნული საკონსულტაციო შეხვედრა გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით გაიმართა.
შეხვედრას შვედეთის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს ხელმძღვანელი, შვედეთის ელჩის მოადგილე ერიკ ილესი, UNDP-ის ხელმძღვანელის მოადგილე საქართველოში ანნა ჩერნიშოვა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ხატია წილოსანი, საქართველოს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენელები ესწრებოდნენ.

Nino Tandilashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture opened the first Preparatory National Consultation Meeting for Stockholm +50
Through the national consultation meetings, Georgia joined the process ongoing in 58 countries, prior to the conference "Stockholm +50" scheduled to be held on June 2-3 in Sweden.
Consultation meetings allow a wider public to get engaged in the vitally important discussions on the protection of the environment, tackling climate change, and addressing climate-smart solutions for further recovery from the Covid-19 pandemic.
The results of the National Consultation Meetings, recommendations, and action plans will be discussed during the Stockholm + 50 Conference.
"One of the top priorities of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is to make transparent decisions and involve all stakeholders in the decision-making process, taking into account their views to effectively enforce the right to participate in the environmental decision-making process.
The views expressed during the consultation are not only essential in the process of preparing the report on behalf of Georgia but will also assist the Ministry and other government agencies in better identification and planning of measures and future policy.
Despite the pandemic, Georgia has taken significant steps in recent years to improve the country's environmental governance and achieve the UN Sustainable Development Goals ambient air quality improvement, protection and proper management of water resources, biodiversity conservation, and management of waste and chemicals, and combating climate change.
Considering current circumstances, when Georgia applied for EU membership, both our efforts, as well as the participation of all of you should be further strengthened to achieve tangible and successful results," Mrs. Nino Tandilashvili said.
The Stockholm + 50 conference is dedicated to the 50th anniversary of the first UN Environment Conference. On this day, environmental protection was first forced onto the agenda of the UN General Assembly. Stockholm + 50 participants will summarize the results of five decades of global environmental efforts and discuss the critical steps that need to be taken to achieve a healthy planet and universal well-being.
The United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Sweden supported the National Consultation Meeting in Georgia.
The meeting was attended by the Head of the Swedish International Development Cooperation Agency, Deputy Head of Mission of the Embassy of Sweden in Georgia, Mr. Erik Illes, Deputy Head of the UNDP in Georgia Mrs. Anna Chernishova, Deputy Chairman of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Khatia Tsilosani, representatives of the Government of Georgia, civil society and the private sector.