30 აპრილი ვეტერინარიის მსოფლიო დღეა
ვეტერინარიის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ღონისძიების ფარგლებში, სურსათის ეროვნულმა სააგენტომ ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებით განხორციელებული პროგრამებისა და აქტივობების ანგარიში არასამთავრობო სექტორის და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გააცნო. სააგენტოში გამართულ შეხვედრას, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო, რომელმაც ხაზი გაუსვა ვეტერინარიის დარგის მნიშვნელობას და ყურადღება არსებულ გამოწვევებზე გაამახვილა.
„პირველ რიგში, მინდა ყველა ვეტერინარს მივულოცო პროფესიული დღე და წარმატებები ვუსურვო. თითოეულ მათგანს, ყოველდღიურ საქმიანობით, მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს, როგორც ცხოველთა ჯანმრთელობის უზრუნველყოფაში, ასევე, სოფლის მეურნეობის დარგის, განვითარებასა და ისეთი გლობალური მიზნის მიღწევაში, როგორიც სურსათის უვნებლობაა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, აქტიურად მუშაობს საგანმანათლებლო და საკანონმდებლო კუთხით და კონკრეტული ნაბიჯებიც გადაიდგა იმისათვის, რომ მოხდეს პროფესიის პოპულარიზაცია და კვალიფიციური კადრების მომზადება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლის დროს.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს ვეტერინარები, ყოველწლიურად, 6 მილიონზე მეტი ვეტერინარულ მანიპულაციას ატარებენ, მათ შორისაა უფასო ვაქცინაცია, იდენტიფიკაცია-რეგისტრაცია, ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკა და პრევენცია, ვეტერინარულ კონტროლს დაქვემდებარებული ობიექტების შემოწმება.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ სააგენტოს მიერ განხორციელებული ღონისძიებები ხელს უწყობს ცხოველთა დაავადებების გავრცელების შემცირებას, ბაზარზე უვნებელი ცხოველური წარმოშობის სურსათის წარმოებას და განთავსებას, მომხმარებლის სიცოცხლის და ჯანმრთელობის დაცვას, ეკონომიკური ზარალის თავიდან აცილებას, მიკვლევადობას, მესაქონლეობის დარგის განვითარებას.
მნიშვნელოვანი აღინიშნოს, რომ ქვეყანაში შექმნილი ეპიზოოტიური კეთილსაიმედოობის შედეგად, იზრდება ცხოველური წარმოშობის პროდუქციის ადგილობრივი წარმოება და საექსპორტო პოტენციალი.
ვეტერინარიის მსოფლიო დღე, ვეტერინართა მსოფლიო ასოციაციის (WVA) და ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) ინიციატივით, 2000 წელს დაარსდა და ყოველწლიურად აპრილის ბოლო შაბათს აღინიშნება. 2022 წლის მთავარი გზავნილი - ვეტერიანარული შესაძლებლობების გაძლიერებაა.

World Veterinary Day is celebrated on April 30
Under the framework of the events dedicated to World Veterinary Day, the National Food Agency presented a report on the programs and activities implemented in the field of animal health to the representatives of the non-governmental sector and donor organizations.The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr Solomon Pavliashvili attended the meeting at the National Food Agency. In his speech, the Deputy stressed the importance of the veterinary field and set focus on the existing challenges.
"Firstly, I would like to congratulate all veterinarians on their professional day and wish them success. Each of them, in their daily activities, makes an important contribution to the provision of animal health, development of the agricultural sector and achievement of a global goal, such as food safety.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture, together with the National Food Agency, are actively working in the educational and legislative fields, and taking concrete steps to popularize the vocational professions and training of qualified personnel, "Mr. Solomon Pavliashvili said at the event.
The veterinarians of the National Food Agency conduct more than 6 million veterinary manipulations every year, including free vaccination, identification-registration, diagnosis and prevention of animal diseases, and inspection of facilities, which are under veterinary control.
It was mentioned, that measures were taken by the agency help to reduce the spread of animal diseases, the production and placement of safe, harmless food of animal origin on the market, the protection of consumer life and health, traceability, prevention of economic losses, development of the livestock sector.
It is worth mentioning, that as a result of the epizootic well-being in the country, local production of animal products and export potential is increasing.
World Veterinary Day was initiated by the World Veterinary Association (WVA) and the World Organization for Animal Health (OIE) in 2000 and is celebrated annually on the last Saturday in April. This year, the main message of the World Veterinary Day is “Strengthening Veterinary Resilience”.