გიორგი ხანიშვილი საფრანგეთის საელჩოს ეკონომიკური მისიის რეგიონულ მრჩეველს სოფლის მეურნეობის საკითხებში ფრანსუა ვიელს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი საფრანგეთის რესპუბლიკის საელჩოს ეკონომიკური მისიის რეგიონულ მრჩეველს სოფლის მეურნეობის საკითხებში ფრანსუა ვიელს შეხვდა.
შეხვედრაზე სურსათის უვნებლობის, ქართული ღვინის უცხოურ ბაზრებზე ცნობადობის გაზრდის, მელიორაციის და მიწის მართვის მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. საუბარი შეეხო საქართველოში მეცხოველეობის და სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების საკითხებსაც.
გიორგი ხანიშვილმა სახელმწიფოს მიერ აგრარული დარგის განვითარების ხელშემწყობის მიზნით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ბოლო წლებში აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის მაჩვენებლის მზარდ დინამიკაზე გაამახვილა ყურადღება. მინისტრის პირველმა მოადგილემ ფრანსუა ვიელს ქვეყანაში ხორბლის წარმოების მიმართულებით არსებული გამოწვევები გააცნო და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო გეგმავს ისეთი მასტიმულირებელი პროექტები განახორციელოს, რომელიც ხორბლის წარმოებისა და მოსავლიანობის ზრდას შეუწყობს ხელს.
როგორც ფრანსუა ვიელმა შეხვედრაზე აღნიშნა, საქართველო სოფლის მეურნეობის განვითარების დიდი შესაძლებლობა აქვს. რეგიონული მრჩევლის განცხადებით, ფრანგული მხარე მზად არის, ქართული ღვინის საერთაშორისო ბაზრებზე პოპულარიზაციისა და კონკურენტუნარიანობის გაზრდის მიზნით, გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარების კუთხით თანამშრომლობისთვის.
ფრანგულმა მხარემ, შეხვედრაზე ასევე გამოთქვა მზადყოფნა, ხორბლის თესლის მწარმოებელ ფრანგულ კომპანიებთან აქტიური კონსულტაციებითა და პროფესიული ტრენინგების საშუალებით, ქართველ ფერმერებს ხორბლის ხარისხის გაუმჯობესებასა და უხვი მოსავლის მიღებაში შეუწყოს ხელი.

George Khanishvili meets François Viel, Regional Counselor in Agricultural Affairs, Economic Mission of the Embassy of France
Mr. George Khanishvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture held a meeting with François Viel, Regional Counselor in Agricultural Affairs, Economic Mission at the Embassy of France.
Food safety, increasing awareness of Georgian wine in foreign markets, and irrigation land management related issues were discussed during the meeting. The conversation also touched upon the development of livestock and agricultural cooperatives in Georgia.
Mr. Khanishvili spoke about the importance of ongoing and already implemented state projects, aiming to support the development of the agricultural sector, he also drew his attention to the increased dynamics of agri-food exports, observed in recent years.
The First Deputy Minister briefed François Viel on the challenges facing the country in wheat production and noted, that the state plans to implement stimulating projects that will help to increase wheat production and productivity.
According to François Viel, Georgia has a great opportunity for agricultural development. The regional advisor noted, that the French side is ready to cooperate with Georgian partners in sharing experience and knowledge to increase the popularity and competitiveness of Georgian wine in the international markets.
The French side also expressed readiness to help Georgian farmers in improving the quality of wheat and get an abundant harvest, by ensuring professional training and holding active consultations with the French companies producing wheat seeds.