სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში ფერმერებთან და აგრომეწარმეებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
„მნიშვნელოვანია, ფერმერებსა და მეწარმეებს მაქსიმალურად შევუწყოთ ხელი უსაფრთხო და ჯანსაღი პროდუქციის წარმოებაში, რაც ადგილობრივ ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის და ევროკავშირში ექსპორტის ზრდის გარანტიაა. ჩვენ მზად ვართ თანამშრომლობისა და მხარდაჭერისთვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, რომელიც ლაბორატორიაში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდა.
სიტყვით გამოსვლისას, მინისტრის მოადგილემ ყურადღება სახელმწიფო სტრუქტურებსა და ფერმერებს/მეწარმეებს შორის თანამშრომლობის აუცილებლობაზე გაამახვილა.
შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სპეციალისტებმა სურსათის კვლევისა და ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკის მიმართულებით ლაბორატორიის შესაძლებლობებზე, მათ შორის, საერთაშორისო დონის კვლევის მეთოდების შესახებ ისაუბრეს. ფერმერებმა და მეწარმეებმა ადგილზე დაათვალიერეს თანამედროვე აპარატურით აღჭურვილი ლაბორატორიები.
„ჩვენთვის პრიორიტეტია მომხმარებელთა მოთხოვნა, რის საფუძველზეც მიმდინარეობს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი კვლევების ჩამონათვალის მუდმივი განახლება და დანერგვა”,- განაცხადა ლაბორატორიის დირექტორმა, ირაკლი გულედანმა.
შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის, მერძევეთა, ფერმერთა და ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

A working meeting was held with the farmers and agro-entrepreneurs at the State Laboratory of Agriculture.
" Encouraging farmers and entrepreneurs to produce safe and healthy products to the greatest extent possible, which guarantees competitiveness in the local market and increases exports to the EU countries are crucial. We are ready for cooperation and support, "said Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture at the meeting in the laboratory.In his speech, the Deputy Minister stressed the need for cooperation between government agencies and farmers/entrepreneurs.
Specialists of the State Laboratory of Agriculture highlighted issues, regarding the capabilities of the laboratory in the field of food research and diagnosis of animal diseases, including the adoption of research methods at an international level.
Farmers and entrepreneurs visited the laboratories equipped with modern equipment.
"We prioritize customer demand, based on which the list of research studies is constantly updated and adopted in compliance with the international standards," said the director of the laboratory, Mr. Irakli Guledani.
The meeting was attended by the representatives of the National Food Agency, the State Laboratory of Agriculture, dairy farms, farmers and business associations.