ოთარ შამუგია: „ჩვენ ნაბიჯ-ნაბიჯ მივდივართ წინ, მივდივართ ევროპისკენ. ეს არის დღევანდელი დღის გზავნილიც. დარწმუნებული ვარ, რომ ძალიან მალე გავხდებით ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრი“
26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებები, საქართველოს მთავრობის ორგანიზებით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით იმართება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე მოწყობილი სივრცეები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ დაათვალიერა.
„პირველ რიგში, დამოუკიდებლობის დღეს ვულოცავ საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს. ჩვენ ბევრი ომი და სოციალური კრიზისი გამოვიარეთ, მაგრამ ნაბიჯ-ნაბიჯ მივდივართ წინ და მივდივართ ევროპისკენ. ეს არის ჩვენი დღევანდელი დღის გზავნილიც. ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის არჩევანი არის ევროპა და, დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენ ძალიან მალე გავხდებით ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრი. სამწუხაროდ, ჩვენი ქვეყნის 20% არის ოკუპირებული, თუმცა მჯერა, რომ ჩვენს აფხაზ და ოს ძმებთან ერთად, მშვიდობიანად, ურთიერთგაგებით შევძლებთ გაერთიანებას და ერთიანი ძლიერი სახელმწიფოს აშენებას“ , - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
წელს, დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები კონცეფციის საქართველოს ისტორიული არჩევანი - გზა ევროპისკენ“ ფარგლებში ერთიანდება. რუსთაველის გამზირზე, ქართული ღვინის სივრცე და მწვანე სივრცე მოქალაქეებს 11:00 სთ-დან 18:00 სთ-მდე მასპინძლობს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს სტენდი ღვინის მწარმოებელ მცირე და საშუალო კომპანიებს/ მარნებს, ღვინის ბარს, მოსასვენებელ და ფოტოგადაღების კუთხეებს აერთიანებს. მოქალაქეებს საშუალება აქვთ, დააგემოვნონ და შეიძინონ სხვადასხვა სახის ქართული ღვინო. სტენდის პატარა სტუმრებისთვის გაიმართება კალიგრაფიისა და ხატვის მასტერკლასები - პატარები შეძლებენ თიხის ჭურჭლის მოხატვას, ასევე სამახსოვრო საფოსტო ბარათებისა და სანიშნეების მომზადებას.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მწვანე სივრცე აერთიანებს საგანმანათლებლო და გასართობ-შემეცნებით კუთხეებს, საბავშვო ,,მწვანე“ სახელოსნოს და მოსასვენებელ ეკოსივრცეს - „მწვანე კაფე”. სივრცეში წარმოდგენილია მცენარეების მრავალფეროვნება და გარემოსდაცვითი თემატიკის ინსტალაციები. დღის განმავლობაში, სტენდის სტუმრებს საშუალება ექნებათ, მონაწილეობა მიიღონ გარემოსდაცვით არაერთ აქტივობაში.
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების და დაცული ტერიტორიების სააგენტოების სტენდები ქ.გორსა და ქ.თელავში მოეწყო. მთელი დღის განმავლობაში, სტენდებზე მისულ სტუმრებს საშუალება ექნებათ მონაწილეობა მიიღონ სხვადასხვა შემეცნებით-გასართობ აქტივობაში, დააგემოვნონ და შეიძინონ სახელმწიფო პროგრამების ბენეფიციარების მიერ წარმოებული პროდუქცია, დაათვალიერონ ფოტოგამოფენები და საქართველო-ევროკავშირის ინსტალაციები. ღონისძიებების ფარგლებში, მოეწყობა კოსტუმირებული მსვლელობები და წარმოდგენები, გაიმართება კონცერტები ქართველი შემსრულებლების მონაწილეობით. 17:10 საათზე, იმ დროს, როდესაც 1918 წელს, საქართველოს დამოუკიდებლობა გამოცხადდა, შესრულდება საქართველოს და ევროკავშირის ჰიმნები.

Otar Shamugia: "We are moving forward step by step towards Europe. This is the message of the day as well. I am confident, that we will soon become a full member of the European family "
On May 26, the events dedicated to the Independence Day of Georgia, organised by the Government of Georgia are held throughout the country.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia inspected the spaces arranged by the National Wine Agency and the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture in Rustaveli Avenue, in the capital city of Georgia, Tbilisi.
‘’Firstly, I congratulate every citizen of Georgia on Independence Day. We have gone through many wars and social crises, but we are moving forward and moving toward Europe step by step. This is the message of our day as well. Europe is the choice of the vast majority of the population of our country, and I am sure, we will soon become full member of the European family.
Unfortunately, 20% of our country is occupied, but I believe that together with our Abkhaz and Ossetian brothers, we can unite peacefully, and with mutual understanding, we will build a strong united state," said Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
This year, the events dedicated to Independence Day will be united within the concept "Georgia's Historical Choice - The Road to Europe". Georgian Wine Space and Green Space will host citizens from 11:00 to 18:00 on Rustaveli Avenue.
Moreover, the exhibition stand of the National Wine Agency brings together small and medium-sized wine companies/wineries, wine bars, lounges and photo booths. Citizens have the opportunity to taste and buy different types of Georgian wine. Calligraphy and drawing masterclasses will be held for the little guests of the exhibition stand – the little ones will be able to paint clay pottery and prepare memorable postcards and bookmarks.
The green space of the Environmental Information and Education Center combines educational and entertaining corners, a children's "green" workshop and a relaxing eco-space - "Green Cafe". The space presents a variety of plants and installations with environmental themes. During the day, visitors to the exhibition stand will be able to participate in many environmental activities.
Within the framework of the ceremonial events dedicated to the Independence Day of Georgia, exhibition stands of the Rural Development Agency and Agency for Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture were organized in Gori and Telavi cities.
The visitors to the exhibition stands will have the opportunity to take part in various cognitive-entertaining activities, taste and purchase products produced by state program beneficiaries, and view photo exhibitions and Georgia-EU installations throughout the day. Within the framework of the events, costumed performances will be organized, and concerts will be held with the participation of Georgian performers. At 17:10, on 26 May 1918, at the time, when Georgia declared its independence, the anthems of Georgia and the European Union will be performed.