საქართველოში რიგით მეორე ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა გაიმართება
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა მიზნად ისახავს აგრარული განათლების და პროფესიების პოპულარიზაციას, პროფესიული ცოდნის შეფასების კვალიფიციური მექანიზმის შექმნას, ახალგაზრდებში სასოფლო-სამეურნეო დარგების შესახებ ცნობიერების ამაღლებასა და აგრარულ დარგში არაფორმალური განათლების მიღების ხელშეწყობას.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადის გახსნის ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია დაესწრო.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, აგროოლიმპიადა ხელს შეუწყობს აგრარული განათლების მიმართ ინტერესის ზრდას, სოფლის მეურნეობაში მეტი ადამიანის ჩართულობას და როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე ზოგადად, აგრარული დარგის განვითარებას.
„ახალი თაობის აგროოლიმპიადაში მონაწილეობა ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ოლიმპიადაში გამარჯვება საუკეთესო სტიმული იქნება მათთვის, კიდევ უფრო მეტი გააკეთონ დარგის, საკუთარი თავის განვითარებისა და წინსვლისთვის. ოლიმპიადაში გამარჯვებული სტუდენტები, სტაჟირებას გაივლიან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში და შესაძლებლობა მიეცემათ დასაქმდნენ სამინისტროს სისტემაში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პატრონაჟით გაიმართება. ოლიმპიადის ორგანიზატორები არიან გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა, „სოფლის მეურნეობის განვითარების ასოციაცია“(ADA), USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამა და კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN).
ოლიმპიადის სამიზნე აუდიტორიას წარმოადგენს:
სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ უმაღლესი ან პროფესიული განათლება აგრარულ სფეროში
აგრარული პროფილის უნივერსიტეტების და პროფესიული სასწავლებლების სტუდენტები
ფერმერები, რომლებიც ჩართული არიან სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში და ხანგრძლივი პრაქტიკის შედეგად, აქვთ საჭირო ცოდნა და გამოცდილება
14-დან 18 წლამდე ასაკის, როგორც სპეციალიზებული კოლეჯის, ასევე, საჯარო და კერძო სკოლის მოსწავლეები.
„პირველ რიგში, ოლიმპიადა საშუალებას მოგვცემს წარმოვაჩინოთ ადამიანები, რომელთაც სიღრმისეული ცოდნა და კვალიფიკაცია გააჩნიათ სოფლის მეურნეობის დარგში და წავახალისოთ ისინი, ხოლო მეორე მხრივ, ახალგაზრდებში მაქსიმალურად მოვახდინოთ სოფლის მეურნეობის განათლების პოპულარიზაცია“, - აღნიშნა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენელმა საქართველოში, მამუკა მესხმა.
ოლიმპიადა სამ ეტაპად ჩატარდება. პირველ ეტაპზე მოხდება მსურველთა რეგისტრაცია; მეორე ეტაპზე, დარეგისტრირებულ მონაწილეებს ჩაუტარდებათ ტესტირება (დისტანციურად, ონლაინ პლატფორმის საშუალებით) მათ მიერ წინასწარ შერჩეულ სასოფლო-სამეურნეო დარგებში; მესამე ეტაპზე კი, ტესტირების საშუალებით გამოვლინდებიან გამარჯვებულები.
მიმდინარე წელს, ოლიმპიადის წესებში რამდენიმე ძირითადი ცვლილება განხორციელდა:
კონკურსანტი მონაწილეობის მიღებას შეძლებს მხოლოდ ერთ დარგში. შესაბამისად, გამოირიცხება ერთი პიროვნების მიერ ორ სხვადასხვა ნომინაციაში გამარჯვების შანსი.
კონკურსანტების მიერ, ერთი და იმავე დარგში, თანაბარი რაოდენობის ქულების დაგროვების შემთხვევაში, საპრიზო ადგილს დაიკავებს ის მონაწილე, რომელსაც „რთული“ კატეგორიის უფრო მეტ კითხვაზე ექნება სწორი პასუხი გაცემული. იმ შემთხვევაში თუ პირველ ტურში მეათე და მეთერთმეტე ადგილზე გასულმა მონაწილეებმა დააგროვეს ქულების თანაბარი რაოდენობა, მეორე ტურზე ორივე მათგანის დაშვება მოხდება.
შემცირდა ტესტის კითხვების რაოდენობა და 90-ის ნაცვლად, თოთოეულ მიმართულებაში, 60 კითხვა იქნება გამოყენებული.
აგროოლიმპიადა 2022-ის ფარგლებში, თითოეული კატეგორიიდან (ფერმერი, სტუდენტი, სპეციალისტი და მოსწავლე), დარგების მიხედვით, გამოვლინდება სამი (I ადგილი, II ადგილი, III ადგილი) გამარჯვებული, რომლებსაც სერტიფიკატები და პრიზები გადაეცემათ.

Georgia will launch the second National Agricultural Olympiad
The National Agrarian Olympiad aims to promote the agricultural sector and agrarian education, raise awareness among young people on different agricultural fields, create a qualified mechanism for professional knowledge evaluation and endorse informal education in agriculture.
The opening ceremony of the National Agrarian Olympiad was attended by the Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia.
As stated by the Minister, the Agricultural Olympiad will contribute to the increase of interest in agrarian education, the involvement of more people in agriculture and development of both agriculture and the agrarian sector in general.
''Participation of the new generation in the agricultural Olympiad is crucial for us. Winning the Olympiad will be the best incentive for them to do even more for the field, for their own self-development and advancement. The winners of the Olympiad will undergo an internship at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and will be given the opportunity to be employed in the Ministry system, ”said Mr. Otar Shamugia.
The National Agricultural Olympiad will be held under the auspices of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. The Olympiad is organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the Austrian Development Cooperation, the Agricultural Development Association (ADA), the USAID Agriculture Program, and the Caucasus Environmental Non-Governmental Organizations Network (CENN).
The target audience of the Olympiad includes:
• Specialists with higher or vocational education in the field of agriculture
• Students from agrarian universities and vocational schools
• Farmers who are engaged in the agricultural activity and have relevant knowledge and experience as a result of long-term practice,
Students of public and private high schools, or specialized colleges of the age of 14-18.
"First of all, the Olympiad will allow us to present and encourage people, who have in-depth knowledge and qualifications in the field of agriculture, and on the other hand, to maximize the promotion of agricultural education among young people," said the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Representative in Georgia, Mamuka Meskhi.
The Olympiad will be held in three phases. The first one is the registration of the participants; in the second stage, the participants will have to take an online test in one of the agricultural fields ( participants have free choice to select the field).  In the third stage, the top scorers will take the final tests and the winners will be revealed.
This year, several major changes have been made to the rules of the Olympics:
• The contestant will be able to participate in one field only. Consequently, the chances of one person winning two different nominations are excluded.
• If the contestants accumulate an equal number of points in the same field, the participant who has the correct answer to more questions in the "difficult" category will be awarded. If the participants in the tenth and eleventh places in the first round accumulate an equal number of points, both of them will be admitted in the second round.
• The number of test questions has been reduced, therefore,  60 questions will be included in each area instead of 90.
Within the framework of the Agricultural Olympiad 2022, three winners (I position, II position, III position) will be identified from each category – farmer, student, specialist and pupil. The winners of the Olympiad will be awarded certificates and prizes.